Kötü Arkadaş

Hakikat

Well-known member
İnsanın dinini, imanını, edebini, hayasını ahlakını bozan, dünya ve ahiret seadetini kaybettiren arkadaş. İşin temeli iyi insanlarla konuşmak, kötü arkadaştan sakınmaktır. (İmamı Rabbani)

İmanın düşmanı dörttür: Sağda kötü arkadaş, solda nefsin hevası (arzu ve istekleri), önde dünyaya düşkün olmak ve arkada şeytan.Bunların hepsi insanın imanını almak isterler. Kötü arkadaş, yalnız insanın malını, parasını çalmak, dünyasını almak için aldatanlar değildir.

Arkadaşların en kötüsü, en zararlısı, insanın dinini, imanını, edebini, hayasını, ahlakını bozmağa uğraşanlar, böylece dünya ve ahiretine, ebedi seadetine saldıranlardır. İmanımızı, bu düşmanların şerrinden ve İslam düşmanlarının aldatmalarından Allahü teala emin eyleye. Bir kalb, iyi arkadaşların nasihatlarına ve akla tabi olup, İslamiyete uyarsa, nurlanır, temiz olur. Dünya ve ahirette seadete, huzura kavuşur. Kötü kimselerin iğfal edici, aldatıcı sözlerine, yazılarına ve nefse, şeytana uyup, İslamiyete uymayan kalb kararır, bozulur. Nurlu, temiz kalb, İslamiyete uymayı sever. Kararmış kalb, kötü arkadaşa, nefse, şeytana uymayı sever.

Allahü teala çok merhametli olduğu için, dünyanın her yerinde yeni doğan çocukların kalblerini temiz olarak yaratmaktadır. Bunları, sonraları anaları, babaları ve kötü arkadaşları karartmakta, kendileri gibi yapmaktadır buyrulmuştur..Kötü arkadaş kötü yılandan daha kötüdür. Zira kötü yılan can alır. Kötü arkadaş ise can ve iman alır. (Ali Ramiteni)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Allah razı olsun kardeş guzel bir hsuusa değinmişsiniz..

Çoçuklarımıza ve kardeşlerimize öğretilecek en önemli husus bu olsa gerek arkadaş seçiminde seçiçilik. Arkadaşım kötü huylu ve kötü alışkanlıkları olabilir onun zararı onadır dememeli ve mutlaka böle bir durumda seçiçi davranmalı Çünkü gül bahçesinde dolaşan gül kömür ocağında dolaşan ise kömür kokar.

Arkadaş örnek olandır! Bu sebepden dolayıdır ki arkadaşın sana yol gösteren sana iyi kötü günlerinde refakat edendir. Eğer arkadaşının kötü alışkanlıkları var ise ve bunda ısrar ediyor ise o zaman bunu sizede teklif edebilir hatta ediyorlarda. Çünkü zaten güzel olanı doğru olanı bilmiyor fenalığı guzel diye yaşıyor haliylede sana tavsiye edeceği o türden bir şey olacakdır.

Ben geniş biriyim ! Her çevreden arkadaşımın olması bana zarar vermez dememeli!

Ben onlara güzel örnek olmak ve onları kötü alışkanlıklarından kurtarmak için yardımcı olmaya çalışıyorum! Bu durumda çok önemli eğer senin buna yeterince gücün ve iraden yok ise onları kendine çekmek yerine sen onların tarafına çekilirsin..

Çoçuklarımıza ve kardeşlerimize arkadaş seçimini öğretmeli ve takipcisi olmalıyız . Benim evladım hata yapmaz dememeli hataya sürüklenebilir endişesi içinde taki kendi ayakları üzerinde kalıncaya kadar devam ettirmeliyiz..

Hakikat

Well-known member
Arkadaş örnek olandır! Bu sebepden dolayıdır ki arkadaşın sana yol gösteren sana iyi kötü günlerinde refakat edendir. Eğer arkadaşının kötü alışkanlıkları var ise ve bunda ısrar ediyor ise o zaman bunu sizede teklif edebilir hatta ediyorlarda. Çünkü zaten güzel olanı doğru olanı bilmiyor fenalığı guzel diye yaşıyor haliylede sana tavsiye edeceği o türden bir şey olacakdır.

Hakikat

Well-known member
İnsanın dinini, imanını, edebini, hayasını ahlakını bozan, dünya ve ahiret seadetini kaybettiren arkadaş. İşin temeli iyi insanlarla konuşmak, kötü arkadaştan sakınmaktır. (İmamı Rabbani)