Lahika Analizi 11 : Risale-i Nurlara Çalışmak

teblið

Vefasýz
Allah'ın selamı üzerinize olsun;

Alemlerin Rabbine sonsuz kere hamdler, Nebii ve Resulune Salat ve Selam olsun;

Her Müslümanın Hizmet deryası farklı farklıdır..Ama yürekteki sevda İslamdır..Hizmetten yola çıkarsak ;bizimde gönül verdiğimiz Nurlar alemidir..Ve Risalei nurlarda çalışmamızı Rabbim bereketli ve daim kılsın..

Bu hususta Risalelerden aldığımız şu manidar cevabı okuyalım berbarece inşl..

Risale-i Nur’un bir talebesi, Risale-i Nur’a çalışamadığının bir sebebi, derd-i maişetin ziyadeleşmesi olduğunu söyledi.
Biz de ona dedik: Risale-i Nur’a çalışmadığın için derd-i maişet sana şiddetlendi. Çünkü bu havalide her talebe itiraf ediyor ve ben de ediyorum ki, Risale-i Nur’a çalıştıkça, yaşamakta kolaylık ve kalbde ferahlık ve maişette suhulet görüyoruz.

Bizlerle pek çok alâkadar bir zat, çok defa dehşetli şekvâ ediyor ki: "Ben adam olamıyorum, gittikçe fenalaşıyorum, manevi hizmetlerimin neticelerini göremiyorum" diye medet istiyor.
Ona yazıyoruz ki: "Bu dünya darü’l-hizmettir; ücret almak yeri değildir. A’mâl-i sâlihanın ücretleri, meyveleri, nurları berzahta, ahirettedir. O bâki meyveleri bu dünyaya çekmek ve bu dünyada onları istemek, ahireti dünyaya tabi etmek demektir…
Kastamonu Lahikası

Evet dostlar sorulara geçersek;

1.Risalelerle ne zaman tanıştınız?

2.Risalelerden ne gibi fayda gördünüz mana hayatınızda?

3..Risalelerin hayatımızdaki yeri ve önemi;?

4..Risale hizmetine gereken önemi veriyormuyuz;?

5.Samimi hizmet ehlinin özellikleri nasıl olur ??

memluk

Hatim Sorumlusu
Cevap: Risale Soru -Cevap:1o.Ders( Risale-i Nurlara Çalışmak )

Allahın selamı ehli imanın üzerine olsun.
keşke demek bazen dua bazende isyan hükmünde ben dua ve tevbe yanından yaklaşarak...." keşke daha önce tanısaydım nurlarıda bana yapılan ve benim yaptığım hatalarıma sabrı cemil ve ahirete bakan yanı ile Allah kulluk etseydim":(

faris

Well-known member
1. Risalelerle ne zaman tanıştınız?

10-15 yıl kadar oluyor..

2. Risalelerden ne gibi fayda gördünüz mana hayatınızda?

Risale-i Nurların öğrettiği hakikatler dünyadaki çeşitli sıkıntıları hikmet penceresinden bakmayı sağladığından bu meşakatli ve zorlu dünyaya bu pencereden baktığımızda büyük bir rahatlık ferahlığı yaşadığım kesindir..

3. Risalelerin hayatımızdaki yeri ve önemi;?

Eğer bizler bu dünyanın bir imtihan yeri olduğunu anlarsak nasıl ki okulda bir dersin sınav zamanı geldiğinde bütün vaktimizi o sınava hazırlık ile geçiriyoruz, işte öylede kur'ana hazırlık okulu olan risale-i nur mektebinde bizlerde o nisbette ehemmiyet ve zaman vermeliyiz. İnşallah veriyoruzdur..

4.Risale hizmetine gereken önemi veriyormuyuz;?

Burada risale hizmetinin tarifi çok önemlidir. Hametmek ve hazmetmek..

Haftada bir sohbete gitmek arada sırada risale-i nurları açıp okumak boş zamanlarda internette bu gibi sitelerde dolaşmaksa hizmet evet veriyoruz..

Gayret ve ciddiyet bununla beraber samimiyet ve iştiyak..

FaKiR

Meþveret Bþk.

tam 15 sene once cok yakinindan, cizgi-daire misali teget gectim :), dokundum, okumadim , ama su gecirmeyen bir kagit parcasi uzerinde 3 K kuralinin 3.sunu uygularken ben onlari dinlemekteydim...Sonra bi dergi buldum, bu derginin tam orta sayfasinda bulunan 3 noktali cumlelerim muptelasi oldum...Yine risale ismini duymadim veya o zaman algilayamadim...

Yer degisti mekan degisti...aradan 10 sene gecti bu site vesilesiyle risalelerle bulusma gerceklesti...O zaman bu zaman okumaya devam,

Risale usulu temsili hikayelerle cevap verecek olursak;

Aynen matematik derslerinde oldugu gibi, ders boyunca isinize yariyacak formuller metotlar ogrenirsiniz. Ve sinav zamani problem sorulunca, bu problemi cozmek icin formulleri kullanirsiniz, ve kisa yoldan cozume ulasirsiniz.

Risalelerde de ayni seyi yasadim. Okuma asamisinda sadece teorik gorunebiliyor, veya en fazla okudugunuz karsisinda sasirip muthis bisey diyebiliyorsunuz.

Ama hayati sinav olarak ele aldigimiz vakit, hergun problemlerle karsilasinca ve ozellikle belirli zamanlarda sert, acimasiz ve can yakan problemler olunca, formulunu daha onceden ogrendiginiz icin, cozume yaklasmak daha kolay oluyor. Bu sefer teorigi pratige dokmus oluyorsunuz.

Risaleler formulu sunuyor, uygulamak size kaliyor. Ve bazen tersi olabiliyor, yani yasadiginiz seyler okuduklarinizi daha iyi anlamaniza vesile oluyor. Okurken ne demek isteniyor acaba diye baslayan sorularina yasantiniz cevap vermis oluyor, demek boylemis diye cevabini sunuyorsunuz kendinize.

sunuda eklemek istiyorum: Bugun sosyolaji dalinda yapilan arastirma konularina bakarsaniz, çok buyuk bir orani SOSYALIZASYON denilen bir fenomen uzerine yapilmakta. Ve bu sosyalizasyon kurumlari arasinda okul, aile, arkadas cevresi vs temel "kurumlar" olarak gecmekte. Ben inaniyorum ki çok kisa bi sure sonra, sosyolog arastirmacilar, tez konularini Risale'i nurla sosyalizasyon uzerine yonlendirecekler, ve bu sekilde deger ve norm cizgileri daha belirginlesecek ve hak ettigi yeri herkes tarafindan alicak.

4..Risale hizmetine gereken önemi veriyormuyuz;? :(

5.Samimi hizmet ehlinin özellikleri nasıl olur ?? SEFKAT VE CIDDIYET

Hüzün Rüzgarý

Well-known member
Elhamdulillah doğduğumda nurların içerisindeydim. ama ciddi okumaya ve derslere gitmeye 5-6 sene önce başladım..

Nasıl anlatsam bilmem ki... Çok fayda gördüm. Özellikle gençliği muhafaza konusunda çok faydası oldu.. ve şimdi evlilik hayatımda çok faydası oluyor Elhamdulillah.. Risale-i Nur'un çok tokatını da yemişimdir..

Nasıl ki kainatta güneş olmadan ortalık karanlık oluyor. benim hayatımda da Risale olmayınca aynı zifir karanlık oluyor...

????? :012:

Sadık, Samimi, Sorumluluk sahibi, Hizmet görevini ciddiye alan...( çoğaltılabilir)

Allah Razı Olsun..

kab-ý kavseyn

Well-known member

-Risalerle bundan yaklaşık 10 sene evvelinde haftasonları dersane çıkışları abilerimizin evlerine gittiğimizde tanışmıştım..:) tabi ki o zamanlar çocukluğunda vermiş olduğu acemilikle diyelim tam manasıyla idrak edemiyorduk.. :) yine edemiyorum da eskiye göre daha iyi inşaallah..

son on altı aydır da
mubarek vesileler sayesinde daha da bir ısındım ve zararından neresinden dönülse kardır prensibi ile yeis e düşmüyoruz inşaallah.. Rabbimin inayeti ile..

-Risale-i nurlar hayatımıza bir yön veren bizlere gerçekten istikamet sağlayan,hayata gelme amacımızı iliklerimize kadar işleyen mubarek bir eser.. en başta nefsimizi terbiye etmesi,vesveselere yer bırakmaması vesvese dalgası gelse bile,ehemmiyet verilmeyeceğini Risale-i nurlardan öğreniyoruz..
ve aklımıza uygun misaller getirdiğinden şeytanla olan münasebetlerimizde nurlardan cevap vererek içimizde o sesi susturabiliyoruz inşaallah..
-hayata bakış açım değişti,her şeyde bir güzellik görmek gerektiğini,yani ne kadar güzel değilde,,ne kadar da güzel yapılmış demeyi Risale-i nurlardan öğreniyoruz inşaallah..

tam manası ile hayatımın merkezine oturtamasam da,bunun zaman içinde olacağı kanaatindeyim..bizler ne kadar nurlara müştak olursak o da kalbini bizlere açacak inşaallah..

hakiki mana da vermiyorum.. versem zübeyir abimizin dediği gibi,tam hatırlayamadım ama,bir insan dinsiz olmuş haberi karşısında etlerimizin lime lime olması gerekirdi..
Rabbim bizlere inşaallah bu düşünce ufkunu nasip eylesin.. Amin amin..

*her daim güler yüz,
*muhatabın sorduğu sorulara alaycı bir tavır ile değilde onu soğutmayacak aksine imana ve kur'ana ısındıracak şekilde davranmak...
*her şeye şefkat beslemek,
*harama hayalinde bile yer vermemek
*her daim yüzü yerde olmak..böyle olması erkek kardeşlerimiz için nisa kardeşlerimizde tesettürlerine mümkün mertebe dikkat etsinler inşaallah.. ki zaten de ediyorlardır..
*Hakkın hatrını her şeyden âli tutma,bu şuur ile hizmet etme..
...

Efendizmizin(sas) de dediği gibi;kolaylaştırınız,zorlaştırmayınız/müjdeleyeniz,nefret ettirmeyiniz.. bu da düsturumuz olmalı inşaallah..

nurul reþha

Well-known member
1.Risalelerle ne zaman tanıştınız?.

Bundan tam 6 yıl önce lise yıllarında tevafuken tanışmıştım.Arkadaşlarla okul çıkışları ve hafta sonları sohbetlere gitmeye başladık ardından.İlk sohbete gitmenin etkilerini hala unutamam çıkınca böyle kuş tüyü gibi hissediyor insan kendini bir ton yol yürüdüğümü bilirim.

Hani insan hasta olur ve ilaç alarak hastalıkların etkisini azaltırsınız yada hastalıktan kurtulmak için bazen ameliyat olmanız gerekebilir.İşte Risalei Nurlarında manevi yönden bu tür etkileri var hiç şüphesiz.
İnsanın bağışıklık sistemini güçlendiriyor kalp ve damar hastalıklarını gideriyor.İnsanı zayıflatıyor.Zihnini kuvvetlendiriyor.Çevre ile etkili iletişim kurma becerilerinde acayip aktive ediyor daha neleeerr nelerrr.... :)

Şahsım adına gerekli önemi göstermediğimi söylemekle birlikte nefes kadar vazgeçilmez olduğunu vurgulamadan da geçemeyeceğim.

Immm :( İnşallah Rabbim eşyanın hakikatini gösterir.Şevkimizi ihlasımızı sıdk ve gayretimizi arttırırda daha çok önem veririz.

İhlas,sıdk,uhuvvet derim.