Bu Oruçta Kardeşim yaa şimdi...

Tarihci

Marmara Tarih
Geçen gün sanayiye gittim tanıdığım bir dükkan ve dükkan sahibiyle oturuyoruz muhabbet ediyoruz. Bir adam da (45 yaşlarında küpeli keçi sakallı) aracının parçasını almış geldi o da oturdu muhabbete katıldı. dükkan sahibi çırağı çağırıp neskafe söyledi.. (ramazandayız) Neskafeler geldi ben niyetliyim dedim almadım.. dükkan sahibi ya kusurumuza bakma dedi ben de önemli değil dedim.. ve oruç konusu açıldı.. küpeli adam dediki yahu kardeşim ben bunu anlamıyorum oruç vucudu dinlendirmek için değil mi? e geceden yiyorsun bir yığın üstüne yatıyorsun vucuda en büyük zulum bu.. sonra da akşam bir oturuşta yiyebildiğin kadar dayanıyorsun.. bir yükte orda bindiriyorsun e ne anlamı kaldı..

Şimdi sayın arkadaşlar bu adamın haklılık payı var ancak %10

Bir kere oruç vucuda faydalı olduğu için tutulmuyor.. Allah istediği için tutuluyor. eğer vucuda faydalı olduğu için emredilmşi olsaydı her gün 40 dakka yürüyüş de farz olurdu..

Gece (sahurda) bir yığın yemek zaten sünnette yok.. bir yığın yiyenin şahsi uygulamasıdır.. akşam da (iftarda) bir yığın yemek diye de bir şey yok.. zaten az yenilmesi tam doymadan kalkılması istenilmekte.. o da kişinin şahsi uygulamasıdır..

paylaşmak istedim..

ebrar172

Well-known member
teşekkürler Tarihci...madem mevzu oruç bende birkaç kelam etmek istiyorum...,

bu sene geçmiş senelere nazaran oruç tutmayan insanların ani bir artış göstermesi beni çok huzursuz etti...bu artış neye bağlı tam kestiremiyorum...fakat oruç tutmayanların hepsi mşlh ya mide rahatsızı soruyorum doktormu dedi yok diyor şahıs doktora gitmedim...kendi fetvasını veriyor vatandaş...hatta bir kişi bu sene oruç tutmaktan vazgeçti...sebebini sordum ..işi zormuş bütün gün minübüsle dolaştığı için...işide reyon düzenlemek...yani bu sene çok tuhafıma gitti bu artış...

bilmiyorum sizde bu gibi bir durum sezdinizmi?...selamlar...

ARİF

Well-known member
hayır bu sene alenileştirildi kanısındayım bizim bu yörede tekel bayisini bırakın lokanta bulamazdınız ne yazaıkki tekel bayilerine kadar açık
tarihçinin dediği (yaşadığı)hadiseye gelince işte temsil noktasındaki zafiyetimiz adamlara neler düşündürüyor yanlış uygulamalar dine mal edilebiliyor rabbim sırat-ı müstakim üzere kılsın bizleri hayırlı bereketli geceler.

Tarihci

Marmara Tarih
ben tutulmamasında artış farketmedim ama alenileştirmede her geçen gün artış olduğu bir gerçek malesef..

reyon düzelten arkadaşın işi çok ağırmış hakkaten..

çok yakından şahsen tanıdığım insanlar var.. inşaat soğuk demircileri.. ramazanın başlarını hatırlayın ne kadar sıcak ve daha uzun günlerdi.. ramazandan önceki günlerde bu insanlar çalışırken 3-4 damacana su bitiyorlardı bir günde.. (3 kişiler) demir işi inşaatın en ağır kısmını oluşturur.. hava sıcak demir ateş gibi olur onu ellemek bile herkesin harcı değilken bu insanlar onu defalarca avuçlayıp taşırlar keserler yerine monte ederler.. ve katlarca yukarı inip çıkarak.. ve ramazanda susuzluk onlar için çok büyük bir imtihandı.. adam başı günde bir damacana buzlu su içmelerine rağmen susuzluktan yakınan bu insanlar ramazanda susuzluk dayanılmaz hale geldiğinde soğuk suyu üstlerine ve başlarına dökerek serinlemeye çalışıyorlardı.. iftar sofralarında artık o denli susuz bir halde idilerki sofradaki bütün suyu yanlarına alıyorlardı bir bardağı doldurup sürehiyi de yanlarında tutuyorlardı ve içeriye de sesleniyorlardı souk su hazırlayın diye..

eğer bu adamlar 46 -47 yaşlarında bu şartlarda çalışmalarına rağmen orucu terk etmiyorlarsa ben başkalarına daha bişey demiyorum.. yazık ki ne yazık.. minubuse biniyormuş reyon düzenliyormuş..

mazi

Well-known member
büyük zat lardan birisi oğulcazınıda kaldırmış sahur yapıyorlarmış..

oğlan camdan dışarı bakarak:

--baba..çogu insanlar sahura kalkmamış demekki oruç tutmuyorlar..

keşke onlarda oruç tutsalardı demiş..

babasıda oğluna:

--madem böyle diyecektin ..oğlum ,keşke sende kalkmasaydın........

ebrar172

Well-known member
büyük zat lardan birisi oğulcazınıda kaldırmış sahur yapıyorlarmış..

oğlan camdan dışarı bakarak:

--baba..çogu insanlar sahura kalkmamış demekki oruç tutmuyorlar..

keşke onlarda oruç tutsalardı demiş..

babasıda oğluna:

--madem böyle diyecektin ..oğlum ,keşke sende kalkmasaydın........

ağzımızın payını aldık çok şükür....:(