Müslümanin Gece Hayati!

mihrimah

Well-known member
Biz Gençlerin Gece Hayatı Olmalı !

Biz Gençlerin Gece Hayatı Olmalı !

İslam'ın genç davetçisi!
Senin mutlaka gece hayatin olmalıdır. Peygamberani deyişle, bir süt sağımı
kadar da olsa gece uyanık olup,ALLAH -u Tealanın huzurunda bulunmalısın.
Diğer insanlardan farklı olarak, uykunu bölüp huzura varmalısın.

Bil ki, gecesi olmayanın gündüzü yoktur. Gece sabaha kadar yatağa boylu
boyuna uzanan birisinin gündüze vereceği bir şeyi yoktur. Gece senin feyizle
dolduğun, gündüz ise bu feyzi başkalarına aktardığın vakittir. Dol ki,
boşaltacağın bir şeyin olsun.

Ne güzeldir gece! Yıldızların parlayıp kendisini gösterdiği, nurların
tecelli ettiği zamandır ve mekandır gece. Görmüyor musun? Bin aydan daha
hayırlı olan vakit, gündüz değil gecedir. Resulullah (sallallahualeyhivesselem)ın şu yalan
dünyadaki en yüce ve mutlu anı olan Mirac, gece vuku bulmadı mı?

Evet, gece gönül adamlarının akşama kadar bekleyip durduğu vakittir. Gece
samimiyettir, gece sıpsıcaktır. Gecenin, yani yalnızlığın riyası yoktur.
Herkes uyurken kalk, bir abdest al soğuk suyla, Rabbinin huzuruna var,
boynunu bük… Ona bir şeyler mırıldan, isteklerini sırala…gecenin nasıl
iletken olduğunu göreceksin. Radyo dalgaları bile gece daha iyi çeker.
Bütün bunlar olup biterken, gecenin bunca avantajları varken, senin geceyi
bastan sona uykuyla geçirmen ne büyük gaflet, ne büyük kayıptır. . .

Selam ve dua ile..

hulusi

Well-known member
:(
tehecctultnmzbykwg9.jpg

İslam'ın genç davetçisi!

Senin mutlaka gece hayatin olmalıdır. Peygamberani deyişle, bir süt sağımı kadar da olsa gece uyanık olup,ALLAH -u Tealanın huzurunda bulunmalısın. Diğer insanlardan farklı olarak, uykunu bölüp huzura varmalısın.

Bil ki, gecesi olmayanın gündüzü yoktur. Gece sabaha kadar yatağa boylu boyuna uzanan birisinin gündüze vereceği bir şeyi yoktur. Gece senin feyizle dolduğun, gündüz ise bu feyzi başkalarına aktardığın vakittir. Dol ki, boşaltacağın bir şeyin olsun.

Ne güzeldir gece! Yıldızların parlayıp kendisini gösterdiği, nurların tecelli ettiği zamandır ve mekandır gece. Görmüyor musun? Bin aydan daha hayırlı olan vakit, gündüz değil gecedir. Resulullah (sav)ın şu yalan dünyadaki en yüce ve mutlu anı olan Mirac, gece vuku bulmadı mı?

Evet, gece gönül adamlarının akşama kadar bekleyip durduğu vakittir. Gece samimiyettir, gece sıpsıcaktır. Gecenin, yani yalnızlığın riyası yoktur. Herkes uyurken kalk, bir abdest al soğuk suyla, Rabbinin huzuruna var, boynunu bük… Ona bir şeyler mırıldan, isteklerini sırala…gecenin nasıl iletken olduğunu göreceksin. Radyo dalgaları bile gece daha iyi çeker.
Bütün bunlar olup biterken, gecenin bunca avantajları varken, senin geceyi bastan sona uykuyla geçirmen ne büyük gaflet, ne büyük kayıptır. .

FaKiR

Meþveret Bþk.
Yüce Rabbimiz geceleyin kalkıp teheccüd namazı kılanlar hakkında şöyle buyurur: "Onların yanları yataklarından uzaklaşır (teheccüd namazı kılmak için yataklarından kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (hayır için) harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerini aydınlatıcı ne güzel (nimetlerin) saklandığını hiç kimse bilmez" (es-Secde, 32/16-17).

Kur'an-ı Kerim'de Peygamber Efendimize hitaben: "Gecenin bir kısmında sadece sana mahsus, fazla (bir ibadet) olmak üzere namaz kıl. Muhakkak Rabbin seni öğülmüş bir makama erdirecektir" (el-İsra, 17/79) buyurulmuştur. Ayet-i kerimenin tefsirinde teheccüd namazının Hz. Peygamber için farz veya fazilet olduğu ümmeti için nafile olduğu belirtilmiştir.

:ssagol hulusi abim, Allah razi olsun

Livza

Well-known member
Biz Gençlerin Gece Hayatı Olmalı

tehecctultnmzbykwg9.jpg

İslam'ın genç davetçisi!
Senin mutlaka gece hayatin olmalıdır. Peygamberani deyişle, bir süt sağımı kadar da olsa gece uyanık olup,Allah-u Tealanın huzurunda bulunmalısın. Diğer insanlardan farklı olarak, uykunu bölüp huzura varmalısın.
Bil ki, gecesi olmayanın gündüzü yoktur. Gece sabaha kadar yatağa boylu boyuna uzanan birisinin gündüze vereceği bir şeyi yoktur. Gece senin feyizle dolduğun, gündüz ise bu feyzi başkalarına aktardığın vakittir. Dol ki, boşaltacağın bir şeyin olsun.
Ne güzeldir gece! Yıldızların parlayıp kendisini gösterdiği, nurların tecelli ettiği zamandır ve mekandır gece. Görmüyor musun? Bin aydan daha hayırlı olan vakit, gündüz değil gecedir Resulullah (sav)ın şu yalan dünyadaki en yüce ve mutlu anı olan Mirac, gece vuku bulmadı mı?
Evet, gece gönül adamlarının akşama kadar bekleyip durduğu vakittir. Gece samimiyettir, gece sıpsıcaktır. Gecenin, yani yalnızlığın riyası yoktur. Herkes uyurken kalk, bir abdest al soğuk suyla, Rabbinin huzuruna var, boynunu bük… Ona bir şeyler mırıldan, isteklerini sırala…gecenin nasıl iletken olduğunu göreceksin. Radyo dalgaları bile gece daha iyi çeker.
Bütün bunlar olup biterken, gecenin bunca avantajları varken, senin geceyi bastan sona uykuyla geçirmen ne büyük gaflet, ne büyük kayıptır

alıntı

HAYA

Sevdam Davam
Cevap: Bizlerinde Gece Hayatı Olmalı!

Evet, gece gönül adamlarının akşama kadar bekleyip durduğu vakittir. Gece samimiyettir, gece sıpsıcaktır. Gecenin, yani yalnızlığın riyası yoktur. Herkes uyurken kalk, bir abdest al soğuk suyla, Rabbinin huzuruna var, boynunu bük… Ona bir şeyler mırıldan, isteklerini sırala…gecenin nasıl iletken olduğunu göreceksin. Radyo dalgaları bile gece daha iyi çeker

ne güzel bi anlatım inş bizimde gecemiz hayırlarla dolar

dua ile

Zuhr

Talebe

daha ne diyelim ki ..

Allah razı olsun kardeşim, gecenin nurdan faydalanmayı nasip etsin ..
inşallah özlediğimiz namazlarımıza kavuşturur bizi ..

ARİF

Well-known member

Bil ki, gecesi olmayanın gündüzü yoktur.

Gece samimiyettir, gece sıpsıcaktır. Gecenin, yani yalnızlığın riyası yoktur.

Rabbim gecelerin feyiz ve bereketinden nasipdar olan kullarından eylesin...geceyi diğer mahlukat gibi geçirtmesin insanlığımızı her daim aklında tutanlardan etsin.
ALLAH RAZI OLSUN...

Zuhr

Talebe
Peygamberimizin teheccüt duası

Hz. İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) teheccüt namazı kılmak üzere geceleyin kalkınca şu duayı okurdu:

"Allahım, Rabbimiz! Hamdler sanadır. Sen arz ve semâvatin ve onlarda bulunanların kayyumu ve ayakta tutanısın, hamdler yalnızca senin içindir. Sen semâvat ve arzın ve onlarda bulunanların nûrusun, hamdler yalnızca sanadır. Sen haksın, va'din de haktır. Sana kavuşmak haktır, sözün haktır. Cennet haktır, cehennem de haktır. Peygamberler hàktır, Muhammed (aleyhissalâtu vesselâm) de haktır. Kıyamet de haktır.

Allahım! Sana teslim oldum, sana inandım, sana tevekkül ettim. Sana yöneldim. Hasmına karşı senin (bürhanın) ile dâva açtım. Hakkımı aramada senin hakemliğine başvurdum. Önden gönderdiğim ve arkada bıraktığım hatalarımı affet. Gizli işlediğim, aleni yaptığım, benim bilmediğim, senin benden daha iyi bildiğin hatalarımı da affet! İlerleten sen, gerileten de sensin. Senden başka ilah yoktur".

Buhâri, Teheccüt 1, Daavât 10 Tevhid 8, 24, 35; Müslim, Salâtu'l-Müsâfirin 199, (769); Muvatta, Kur'ân 34, (1, 215, 216); Tirmizi, Daavât 29, (3414); Ebü Dâvud, Salât 121, (771); Nesâi, Kıyâmu'l-Leyl 9, (3, 209, 210).)

Tövbekar1

Well-known member
gece; ibadet etmek için gündüzden daha uygun, zaman dilimi olarak ayırmak gerekirse...
gündüzün telaşesi alıkoyuyor ve sadece boynumuzun borcu olan ibadetlerimizi anca yapabiliyoruz... yada kendi adıma öyle oluyor...
ama gece sessiz, gece yanlız, gece huzurlu...........
Rabbim gecelerini ibadetle süsleyen kullarından eylesin cümlemizi...

memluk

Hatim Sorumlusu
gece; ibadet etmek için gündüzden daha uygun, zaman dilimi olarak ayırmak gerekirse...
gündüzün telaşesi alıkoyuyor ve sadece boynumuzun borcu olan ibadetlerimizi anca yapabiliyoruz... yada kendi adıma öyle oluyor...
ama gece sessiz, gece yanlız, gece huzurlu...........
Rabbim gecelerini ibadetle süsleyen kullarından eylesin cümlemizi...
evet gece bambaşka bir alem

gül damlasý

Well-known member
P.E. (s.a.v.) Mirac-ı şerife çıkarıldığım gece rabbim bana beş şey tavsiye etti:
1-Kalbini dünyaya bağlama. Onu senin için yaratmadım.
2-Beni sevmeye çalış, çünkü doneceğin yer benim.
3-Cennet talebinde çaba harca.
4-Halktan ümidini kes, zira onların elinde bir şey yoktur.
5-Gece teheccüd namazı kılmaya devam et. Zira yardım gece namazı kılmaktadır.

gül damlasý

Well-known member
Rabiat-ül Adeviyye hz.leri gece sabaha kadar damının üzerinde ibadet ediyordu. Gündüzleri de oruçlu geçirirdi. Vefatından sonra komşusunun çocuğu:
-Anneciğim karşıdaki direk yıkılmış gordünmü?

Komşusunun çocuğu Rabiat-ül Adeviyye hz.lerinin namazda iken kıyamının uzunluğundan onu direk zannedermiş...

Geceyi gerçekten ihya edenler onlar. Rabbim bizleri de sabahlara kadar uyumaktan gozleri şişen ümmet olmaktan muhafaza eylesin..AMİNNNN...

nurul reþha

Well-known member
Ey Müslüman Genç Senin Bir Gece Hayatın Olmalı!!!

teheccttttt.jpg

İslam'ın genç müslüman'ı

Senin mutlaka gece hayatin olmalıdır.
Peygamberin deyişiyle, bir süt sağımı kadar da olsa gece uyanık olup
,ALLAH -u Tealanın huzurunda bulunmalısın.
Diğer insanlardan farklı olarak, uykunu bölüp huzura varmalısın.

Bil ki, gecesi olmayanın gündüzü yoktur.
Gece sabaha kadar yatağa boylu boyuna uzanan birisinin
gündüze vereceği bir şeyi yoktur.
Gece senin feyizle dolduğun,
gündüz ise bu feyzi başkalarına aktardığın vakittir.
Dol ki, boşaltacağın bir şeyin olsun.

Ne güzeldir gece!
Yıldızların parlayıp kendisini gösterdiği,
nurların tecelli ettiği zamandır ve mekandır gece.
Görmüyor musun?
Bin aydan daha hayırlı olan vakit,
gündüz değil gecedir.
Resulullah (sav)ın şu yalan dünyadaki en yüce ve mutlu anı olan Mirac,
gece vuku bulmadı mı?

Evet, gece gönül adamlarının akşama kadar bekleyip durduğu vakittir.
Gece samimiyettir, gece sıpsıcaktır.
Gecenin, yani yalnızlığın riyası yoktur.
Herkes uyurken kalk, bir abdest al soğuk suyla,
Rabbinin huzuruna var, boynunu bük…
Ona bir şeyler mırıldan, isteklerini sırala…
gecenin nasıl iletken olduğunu göreceksin.
Radyo dalgaları bile gece daha iyi çeker.
Bütün bunlar olup biterken, gecenin bunca avantajları varken,
senin geceyi bastan sona uykuyla geçirmen ne büyük gaflet, ne büyük kayıptır.