Hadis Sohbetleri 17 : İnşallah

Ukbaa

Well-known member

009k.jpg

Selamünaleyküm Kardeşlerim ;

Evet herşey Cenab-ı Hakk'ın dilemesiyle olur. Gelecekte bir şeyi yapmaya karar verirken, inşallah, "Allah dilerse" diyerek işi Allah'ın iradesine bağlamak ise İslâmi edeptendir. Buyrun bu mübarek kelimenin ifade ettiği manaları Hadis-i Şerifimiz ışığında mütalaa edelim.

Hadis-i Şerifimiz ;

[BILGI]Kulun konuşmalarında inşaallah demesi, imanının mükemmelliğindendir.

(Taberani)
[/BILGI]

Anladıklarımızı paylaşmaya devam İNŞALLAH. Katılımlarınızı bekliyoruz.

[NOT]Önceki Hadis Sohbetlerine ulaşmak için TIKLAYINIZ.[/NOT]

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
İnsaallah, ALLAHü teâlâ dilerse olur manasına bütün islerini ALLAHü teâlânin dilemesine havale etmek icin söylenen sözdür.

ALLAHü teâlânin huzurunda itaat edenlerden olmak için, her iste insaALLAH demelidir! Hadis-i serifte, ''insanlar icin, insaALLAH demekten daha faziletli itaat edicilik yoktur'' buyuruldu.

(Sunu yapacagim) veya (Yarin suraya gidecegim) denince de (insaALLAH) demelidir!

Bir kimse ile bir sey kararlastirirken insaALLAH denirse, sonradan o is yerine getirilmezse, yalanci olunmaz. (Miftah-ül cenne)

Kesin islerde de insaALLAH denir. Mescid-i harama girileceGini ALLAHü teâlâ bildirdiGi halde, inSaALLAH denmesini ögretmek icin, ''Mescid-i harama insaALLAH gireceksiniz'' buyurdu. (Feth 27)

Peygamber efendimiz de, mezarlıga ugrayinca, ölüm muhakkak oldugu halde, ilâhi terbiye geregi olarak, ''İnsaallah biz de size kavusacagiz'' buyurdu. (Müslim)

Peygamber efendimiz, duasinin kabul olacagini âyet-i kerimeye istinaden kesin olarak bildigi halde söyle buyurdu:

''Her Peygamberin duasi kabul olur. Her Peygamber, ümmeti icin dünyada dua etti. Ben ise, Kiyamette ümmetime sefaat izni verilmesi için dua ediyorum. Duam insaALLAH kabul olacak. Müsrik olmayanlarin hepsine sefaat edeceğim.'' [Müslim]

Hz. Süleyman’in imtihani
Kur'an-i kerimde mealen; ''Biz Süleymani imtihan ettik. Tahtinin üstüne bir ceset biraktik. Daha sonra o, yine [Rabbine] döndü'' buyurulmustur. (Sad 34)

Fahreddin-i Razi hazretleri buyuruyor ki:

Süleyman aleyhisselam, bir gecede, zevcelerinin hepsini dolasacagini, onlardan herbirinden birer erkek çocuk dünyaya gelecegini, ALLAH yolunda muharebe edeceklerini söyledi. Fakat, insaALLAH demeyi unuttu. Sakat bir cocuk dünyaya geldi. Bunu götürüp, babasinin tahtina birakiverdiler. Hadis-i serifte, ''Yemin ederim ki, Süleyman aleyhisselam insaALLAH deseydi, dedigi gibi olurdu'' buyuruldu. (Buhari)

Resulullah efendimize; Ruh, Eshab-i Kehf ve Zülkarneynden sorulunca; ''Yarin gelin, haber vereyim'' buyurmus, insaALLAH demeyi unutmustu. Bu sebeple birkac gün Resulullaha vahiy gelmedi. Sonra su mealdeki âyet-i kerime nazil oldu:

''insaALLAH demeden hiçbir seyi yarin yapacagim deme!'' [Kehf 23, 24]

Peygamberler günah islemez. Bunun gibi hareketlerine zelle denir.

memluk

Hatim Sorumlusu
Aleykümselam yeni dersimiz hayırlı olsun inş ,bu hadisi okuyunca daha dün gece okuduğum fıkrayı burda paylaşmak istedim,

AÇ HANIM İNŞAllah GELEN BENİM !

Adam bir akşam vakti hanımına:

Yarın yağmur yağarsa evdeyim.Yok eğer yağmazsa tarlaya gidip çift süreceğim demiş.
Hanımı:İnşAllah söyle bey inşAllah.

Adam:Ne inşAllahı hanım,bunun inşAllahı maşAllahı mı var.
Zira ortada iki seçenek

var,bir üçüncüsü yok ki,dedim ya,yağarsa evdeyim,yağmazsa tarladayım
der.
Hasılı hanımı,sen yinede inşAllah de,bakalım sabah ola hayr ola diye,ne kadar ısrar etsede,Adam inadına demez inşAllah.
Neysee,Sabah olur,hava açık ve gayet güzeldir.Bizim ki hazırlanır ve yola
çıkar.Derken olan olur.

Şöyleki:
O gece bir cinayet işlenmiş ve her yerde faili aranıyormuş.Tam o sırada
bizimkinin etrafı sarılır ve hiç bir yere gidemezsin derler.
Zira çizilen robot resim onunkinin tıpatıp aynısı.
Her ne kadar ben masumum bu işte bir karışıklık var dese de kar etmez ve içeri alınır.Sorgu süal derken hasılı sabaha kadar adam ecel terleri döker.

Yorucu,bir o kadar da meşakkatli geçen bir geceden sonra,gelen bir haberle, gerçek failin yakalandığı ve suçsuz olan bu adamın da derhal serbest bırakılması şeklinde anons yapılr.
Ve adam serbest bırakılır.

Adam,Başına gelen bunca aksilikten sonra iyice yıkılmış,güç takatı kesilmiş,iki büklüm olmuş bir halde Evinin kapısını çalar.
Hanımı,KİM O ? diye seslenince,
Adam:"AÇ KAPIYI AÇ HANIM.İNŞAllah GELEN BENİM."der

inşallah demek teslimiyetten gelir Allah c c inanamak ondan beklemektir..

uður1

Well-known member
Bu hikayeyi daha öncede dinlemiştim süper hikaye adamın başına gelmeyen kalmıyor........bunun değişik bir versiyonuydu sanırsam....o da çok güzeldi hikayeydi.........evet her işimizin sonunda inşaallahutelala inşaallah inş. Demeliyizki onu işimizde hemen allahın hakkın izniyle hallolsun inş.........selametle ve dua ile.en derin saygılarımla......

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
insallah demek "Allah dilerse" anlamında bir dua cümlesi. Herhangi bir şey hususunda "İnşallah" demek, işi Allah'ın iradesine bırakmak manasını taşır. Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyurulur:"Herhangi bir şey için Allah'ın dilemesi dışında, ben onu yarın yapacağım deme"(el-Kehf, 18/23, 24). Bu, Allah tarafından Peygamberimize bir öğüt ve öğretidir. İleride yapılması planlanan işler için inşallah denilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Çünkü insanın azim ve iradesi bir şeyin meydana gelmesi için yeterli değildir.
"Hiç bu kimse yarın ne kazanacağını bilemez " (Lokmân, 31/32).

Her şey Allah'ın dilemesiyle olur. Öyle ise gelecekte bir şeyi yapmaya azmederken, inşallah, "Allah dilerse" diyerek işi Allah'ın iradesine bağlamak İslâmî edeptendir. Yukarıdaki ayet-i kerime bunu ifade etmektedir.

memluk

Hatim Sorumlusu
Acaba İnşallah demeden geleceğe dair sarfettiğimiz sözlerle ademe vücut rengi mi vermiş oluyoruz ?
Hadis-i şerifte, (İnsanlar için, inşallah demekten daha faziletli itaat edicilik yoktur) buyurmuş efendimiz,tedbiri aldıktan sonra Allahta c c dilerse bende istiyorum dua ile yardım istemektir .

Amma gelecek günler ise, madem daha gelmemişler, içlerinde çekeceği hastalık veya musibeti şimdiden düşünüp sabırsızlık göstermek, şekvâ etmek, ahmaklıktır.
"Yarın, öbür gün aç olacağım, susuz olacağım" diye bugün mütemadiyen su içmek, ekmek yemek ne kadar ahmakçasına bir divaneliktir.
Öyle de, gelecek günlerdeki, şimdi adem olan musibet ve hastalıkları düşünüp, şimdiden onlardan müteellim olmak, sabırsızlık göstermek, hiçbir mecburiyet olmadan kendi kendine zulmetmek öyle bir belâhettir ki, hakkında şefkat ve merhamet liyakatini selb ediyor.
Elhasıl, nasıl şükür nimeti ziyadeleştiriyor; öyle de, şekvâ musibeti ziyadeleştirir.
Hem merhamete liyakati selb eder.
eğerki üstadımızın buyurduğu gibi gelmemiş günleri evham ederek şekva edersek işte ozaman ademe vucut verilir.

Ukbaa

Well-known member
Ben desem ki yarın saat 13.00’te otobüse binip Bursa’ya gideceğim. Benim bu söylediğime vakıf olabilmem için bütün kainata hükmetmem gerekir. Öyle bir iradeye sahip olmalıyım ki sözüm hem güneşe, hem kainata, hem zerreye, hem havaya, hem insanlara vs. geçsin. Benim saat 13’te otobüse binebilmem için bütün kainat seferber oluyor. Güneşinden zerresine kadar… Öyle ise bu kadar zahiri sebep varsa, ve hiç biri üzerinde tasarrufum yoksa benim yarın hakkında net konuşmam hatadır.

Ayet-i Kerimede de geçtiği gibi;
"Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez " (Lokmân, 31/32).

Yaratılan hiçbir şey küçük bir yaprak bile Cenab-ı Hakk’ın izni dışında hareket etmezken insanın kendi acz ve fakrının farkında olmayıp bütün kainata hükmeder gibi kesin kat’i konuşması İslami şiara yakışmaz. İşte inşallah kelimesinin sırrı da burada çıkıyor.

Hadis-i Şerif'te de buyurulduğu gibi ;
Kulun konuşmalarında inşaallah demesi, imanının mükemmelliğindendir. (Taberani)

İmanı mükemmel olan abdde yalnız bütün her şeye gücü yetenin Kadir-i Mutlak olduğunu bilir ve konuşmalarında İnşallah ( Allah Dilerse ) der, teslimiyetini, itaatini bildirir ve sonucu Allah'a bırakır.

teblið

Vefasýz
Güzel bir konu seçimi hocam;

Her insının sosyal hayatta dikkat ettiği ince kısımlar vardır karşısında ki muhattabında;

Şahsen ben bir insanla tanıştığım da ve muhattab olduğumda ,karşımdaki kişinin düşüncelerini ilk etapta konuşma şekliyle puan veririm..Bu ince kıstaslardan biride konuşma esnasındaki kurduğu cümleler arasında İnşaAllah kelimesi geçiyorsa( gerekli yerlerde tabi) o kişinin inanç dairesinde olduğunu düşünürüm ..;

Neden İNŞAALLAH;

Çünkü bu tılsımlı kelime teslimiyetin mührüdür aslında;yüzünü her çevirdiğin yönde ,tek ve bir tesselli vechinin,beklediğini ilan edişidir inşaAllah... Yüce Allah'ın dilemesi ve takdirine imanlı bekleyişidir kulun İnşaAllahı çekmesi...