Bugün Nerede Olmak İsterdin?

insanFakiri

Well-known member
güzel insan insan her nerde olursa her ne halde olursa olsun şükretmeli ALLAH büyüktür huzur arayınca mücadele edince bulunur unutmaya gelince insan değer verdiğini unutabilirmi:(

uður1

Well-known member
Allah razı olsun inş. hocam.bende bugün ölüp gitmek isterdim hayattan çoğu şeyden bezmişim zaten.bıktım hakikaten yukarıdaki üye gibi ölmek unutulmak isterdim....bir daha hiç hatırlanmamak üzere......gitmek isterdim fani dünyadan.hayat bize yine yine yalan söyledi burası dünya ve biz artık çok sıkıldık...bu yüzden hayat bizde boş geliyor..........

uður1

Well-known member
Ama hocam mesela şimdi kabeye gitsek tüm sıkıntılarımız gidecemi hayır bence.insan her daim nedense artık eleme derde maruz kalıyor zulme maruz kalıyor insan lanetli bir varlık olabilir bence çünki öyle olmasa niye başımıza durduk yere bela geliyor yada niye acı çekiyoruz habire neden çile çekiyoruz biz çile çekmek için mi geldik şu yalan dünyaya amacımız var ama neden çileyle amaç ikiside birarada var ve oluyor biz yeryüzünün halifesi gibi olsak da görünsekde bence değiliz her zaman bir peygamber geldi.onlardı o halifeler.belki allah insanları lanetledi.eskidenki kavimlere gelen azaplar bizde gelip duruyor .demekki kıyamet gelcek..........

uður1

Well-known member
Nasıl ki bir meyvedar ağacın sahibi, o ağaçtan en ziyade ehemmiyet verdiği ve alakadarlık gösterdiği cihet ve madde, o ağacın meyveleri ve dallarının uçlarındaki semereleri ve tohumluk için o meyvelerin kalblerinde ve bizzat kalbleri olan çekirdekleridir. Ve onun maliki, aklı varsa, o dallardaki meyveleri başkalara daimi temlik edip, boş boşuna malikiyetini bozmaz. Aynen öyle de; şu kâinat denilen ağacın dalları olan unsurlar ve unsurların uçlarında bulunan ve çiçekleri ve yaprakları hükmünde olan nebatat ve hayvanat ve o yaprakların ve çiçeklerin en yukarısındaki meyveler olan insanlar ve o meyvelerin en mühim meyveleri ve semereleri ve netice-i hilkatları olan ubudiyetlerini ve şükürlerini ve bilhassa o meyvelerin cem'iyetli çekirdekleri olan kalblerini ve zahr-ı kalb denilen kuvve-i hafızalarını başka kuvvetlere hiçbir cihetle kaptırmaz ve kaptırmakla saltanat-ı rububiyetini kırmaz ve kırmakla mabudiyetini bozmaz.

(Bediüzzaman Said Nursi - 2. Şua'dan)

Lügatler
Alakadar :ilgilendirme, alakalı, ilgili
Bilhassa: özellikle
Bizzat :kendisi, kendi zatıyla
Cemiyet :topluluk, birlik, heyet
Cihet :yön, taraf
Daimi: devamlı
Ehemmiyet: önem
Hayvanat: hayvanlar
Hükmünde :benzeri, gibi
Kâinat : evren, yaratılanların hepsi
Kuvve-i hafıza :hafıza kuvveti, bellek
Mabudiyet :mabud oluş, ibadet edilmeye layık olma
Malik: sahib
Malikiyet :sahip olmak, mülkiyeti elinde bulundurmak
Meyvedar :meyve veren
Mühim :önemli, kıymetli, değerli
Nebatat: bitkiler
Netice-i hılkat : yaratılış neticesi
Saltanat-ı Rububiyet :Rablık saltanatı, idare-terbiye ve rızık veren Allah’ın hükmediciliği
Semere :meyve, verim, netice
Şua :ışık, parıltı
Şükür :Allah’a teşekkür
Temlik :mülk sahibi etmek, mülkü kazandırmak
Ubudiyet: kulluk
Unsur :madde, parça, tam olan şeyin parçaları
Zahr-ı kalb :ezber kuvveti
Ziyade : fazla, daha çok, fazlasıyla

bir arkadaşa yok olma meselesini anlatmıştım,aslında Allah ta yok olmayı istediğimi söylemişti. yorum harika ama inşallah öyledir. zaten YALNIZCA O NUN ıçın yaşıyorum inşallah, dua ya muhtaç kardeşiniz ZAHİD

uður1

Well-known member
[FONT=&quot]Yalnız Allah'tan korkmalı[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Allah'tan korkan ve her işinde Allah'ın rızasını gözeten, hiç üzülmesin! Ama hesabını kitabını, başkalarına göre yaparsa, sonunda bir gün onlar onun başına bela olur. Büyüklerimiz, nasihat isteyen bir devlet adamına, (Siz Allah'tan korkun! Şundan bundan korkmayın! Çünkü Allah'tan korkarsanız, onlar size saygı duyar. Eğer Allah'tan korkmazsanız, o zaman sizi saymazlar. İş Allah'tan korkmaya bağlıdır) diyerek şunu anlatır:[/FONT]
[FONT=&quot]Mübarek bir zat, köydeki bir türbeye gider, oranın halkı der ki:[/FONT]
[FONT=&quot]- Aman yaklaşma, sakın türbeye girme![/FONT]
[FONT=&quot]- Niye, ne var?[/FONT]
[FONT=&quot]- Orada büyük büyük yılanlar var, ziyaretçileri sokuyor, sağ çıkan olmuyor.[/FONT]
[FONT=&quot]- Ben yılanlara ne yaptım ki beni soksunlar?[/FONT]
[FONT=&quot]Türbeye girer. Ziyaretini yapar. Uykusu geldiği için yatıp orada uyur. O yılanlar, nergis dallarını sallayıp gölgelik yaparlar. Köylüler toplanır, o kişinin buradan nasıl çıkacağını merak ederler. O zat, uyandıktan sonra, kalkıp dışarı çıkar. Köylüler ona derler ki:[/FONT]
[FONT=&quot]- Buradan kimse sağ çıkmazdı. Nasıl oldu bu iş?[/FONT]
[FONT=&quot]- Ben Allah'tan korkarım, yılandan değil. Yılan, Allah'tan korkana dokunmaz. Allah'tan korkmayıp başkalarından korkanı, yılan da sokar, çıyan da...[/FONT]
[FONT=&quot]Allah'ı unutmamalı, hep Allah demeli. Son nefeste herkes bu kelimeye muhtaçtır. Allah diyen, imanla gider. Para diyenin sonu felaket olur. Para olmalı, ama gönlümüzde değil, cebimizde olmalı. Para, istiflemek için değil, kullanmak içindir. Nerede kullanılır? Âhiret yolunda kullanmalı. Zekât, sadaka vermeli, İslamiyet'in yayılması ve çoluk çocuğun nafakası için harcamalı. Kullanılmayan para vebaldir ve âhirette azap vesilesidir. Bu dünya hayaldir. Er geç, herkes göçecektir, onun için fırsatı kaçırmamalı. Cenab-ı Hak paranın kullanıldığı yere bakar. Kendi rızasına uygun olarak ne kadar çok kullanıldıysa, o kadar çok arttırır. Parayı hayırda kullanan kazanır.[/FONT]
[FONT=&quot]Asıl hayat, âhiret hayatıdır. Orada Cennetten ve Cehennemden başka yer yoktur. Bu yüzden, ölüm ve sonrasını düşünmeyen, buna hazırlanmayan ahmaktır. Dünyada ve âhirette sıkıntı verecek şeylerden vazgeçmeli, dinimize uyup, Cenneti kazanmaya çalışmalı. Başkalarının da bu nimete kavuşması için uğraşmalı, her şeyi Allah için yapmalı.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

uður1

Well-known member
bir arkadaşa yok olma meselesini anlatmıştım,aslında allah ta yok olmayı istediğimi söylemişti. Yorum harika ama inşallah öyledir. Zaten yalnızca o nun ıçın yaşıyorum inşallah, dua ya muhtaç kardeşiniz zahid

yahu hocam bakın değerli üye durum aslında hiçde öyle değil allah c.c. Kullarının cennete gitmelerini ister yok olmazlarını asla istemezki zaten buda hiç mümkün değil allah neden sizin yok olmanızı istesin ki hem zaten sizi yaratan allah c.c. Kıyamet günü geldiğinde öldürecek herkesi öldürecek herkes ölecek ölmeyen kimse kalmayacakki şu fani yalan dünyada yaniki ya cennete gidecekler iyi insanlar salih amel işleyen farzlarımı yapanlar kebireleri işlemeyen insanlar cenneti hak etmiş olacak yaniki insan ölünce zatenki yok olmayacak.cehennem ehlini ise kötü insanlar oluşturacaktır bunlarda hakkı inkar edip ölümün yok oluş olduğunu iddia edip ahirete hazırlık yapmayan gafil insanlar olacaktır ki zaten öyledir yaniki siz şimdi ölünce eğer çok iyi bir müslümansanız yok olmayacaksınız hiçbir zaman sadece kabirde cesediniz çürüyecektir ama ruhunuz her daim baki kalacaktır bundan sonra sorgu sual olacak sonrada cennete cehenneme gidekler ait oldukları yere herkes hak ettiği kazandığı yere gideceklerdir.eğerki kişinin günahları biraz varsa hak ettiği kadar cehennemde yanıp günahları eriyince cezasını çekince cennete tekrar gidebileceklerdir.ölüm hiçbir zaman yokluk değildir ölüm bir terhis tezkeresidir....inş......ama çok günahı olanlar tövbe etmeyenlerde cehennemde ebedi sonsuz olarak ateşte habire yanıp azap çekip duracaklardır.bu her zaman iman hakikatlarıdır ve de bunlar heryerde böyledir........umarım anlatabilmişimdir size ölüm gerçeğini hakikatını...selametle ve dua ile.en derin saygılarımla.vesselam........hakka emanet olun inş. Her daim.........

uður1

Well-known member
hocam insan böyle işte mümin ufkunda zaman akıp gelip geçer gider gün batıp herkes yuvaya dönünce herkesi hüzün kaplar insanoğlu ağlar hüzünle.baykuşlar ortaya çıkar vede dinler ve yine dinler sessizlikteki herşeyi dinler....onlar bunu her gün alem gider karanlığa insan zevale akıp gider.........fanilikten bakiliğe ölüme doğru.........ölüm sessizliği gelir...............geceleri..........