Duyur : Vaizlik Yeterlik Belgesi Sınavı

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
T.C.
BAŞBAKANLIK
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Sayı :
Konu:
Vaizlik Yeterlik Belgesi Sınavı
yeni-1.gif
12.03.2008
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan;

Diyanet İşleri Başkanlığınca Sınav Yönetmeliğinin 5 ve 6 ncı maddeleri gereği olarak Teşkilatımızda halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur statüsünde çalışan ve Diyanet İşleri Başkanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 6. maddesinin ilgili bent ve alt betlerinde ön görülen ve aşağıda belirtilen şartları taşıyan istekliler arasında ilçe veya cezaevi vaizliği yeterlik belgesi sınavları yapılacaktır.

İlçe veya cezaevi vaizliği yeterlik sınavı İstanbul, Konya, Kayseri, Erzurum ve Trabzon Eğitim Merkezlerinde; sözlü ve uygulamalı olarak yapılacaktır.

Sınava alınacak adaylarda aranan şartlar:

İlçe veya cezaevi vaizliği için;
1- Dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olmak,
2- Başkanlık teşkilatında en az üç yıl görev yapmış olmak,
3- Başkanlıkça açılan ihtisas kursunu başarı ile bitirmiş veya ilahiyat alanında doktora yapmış olmak, ancak, bayanlarda bu şart aranmaz.

Vaizlik yeterlik sınavına katılmak isteyenler, 08.05.2008 tarihi itibariyle yukarıda belirtilen şartları taşımış olmaları gerekmektedir.

Vaizlik yeterlik sınavına katılmak isteyenler, İş Talep Formlarını 19.04.2008 tarihine kadar Forma eklenecek aşağıdaki belgelerle birlikte bağlı bulundukları birim, müftülük, eğitim merkezi müdürlükleri ve yurtdışı din hizmetleri müşavirlik ve ataşeliklerine vereceklerdir.

İlgili birim, müftülük, eğitim merkezi müdürlülükleri ve yurtdışı din hizmetleri müşavirlik ve ataşelikleri de anılan sınava ait talepleri 22.04.2008 tarihine kadar kurye ile Başkanlığımıza ulaştıracaklardır.

Sınav sonucu başarılı olanlara verilecek yeterlik belgesi, hangi görev için sınava girmiş ise o görev için kullanılacaktır.

Duyuruda belirtilen esaslara uygun olmayan ve yukarıda belirtilen tarihlerden sonra yapılacak müracaatlar ile postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

Vaizlik yeterlik belgesi sınavına girecek adayların sınava giriş belgeleri sınav günü sınava gireceği eğitim merkezi müdürlüğünde verilecektir.

Sınava girecek adaylara sınav tarihi ve yeri sınav tarihinden önce ayrıca bildirilecektir.

Adaylar, sınava alınabilmeleri için "Sınava Giriş Belgesi" ile birlikte nüfus cüzdanlarını yanlarında bulunduracaklardır.

Sınav Yönetmeliğinin 14 ncü maddesi gereğince sözlü ve uygulamalı sınav ayrı ayrı 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek ve başarılı sayılmak için her birinden en az 70 puan alınması şarttır.

İş Talep Formuna eklenecek belgeler;
Öğrenim durumunu gösterir birimince tasdikli diploma veya belge (diploma yabancı ülkeden alınmış ise YÖK den verilmiş denklik belgesi), müftülük, eğitim merkezi müdürlüğü ve birimlerince verilecek hizmet cetveli, 3 adet vesikalık fotoğraf (fotoğrafın arkasına adı, soyadı ve TC kimlik numarası yazılacaktır).

Vaizlik Sınav Konuları

a) Kur'an-ı Kerim
b) Arapça
c) Tefsir
d) Hadis
e) Kelam
f) Fıkıh
g) Dini ve Mesleki Genel Kültür
h) Başkanlık ve Devlet memurları ile ilgili mevzuat
ı) Hitabet
Rüştü İNAN
Personel Dairesi Başkanı