Risale-i Nur Okuma ve Anlama Programı

Tevhid

Member
Risale Okumaya ve Anladıklarımızı Paylaşalım

Es-Selamu Aleykum Değerli kardeşlerim;

Risale okuyalım mı? Okuduklarımızı mutaala edelim mi nedersiniz ?

Burada programa katılmak isteyen kardeşler kendilerini sölesinler.

Misal on kardeşimizle bu programı başlattık. Ve bu on kişilik grubumuzdaki kardeşimiz ile sözler eserinden başlıyarak, sözlerden de birinci sözden başlıyarak bir hafta içinde birinci sözü okuyacağız ve okuduğumuz birinci söz ile anladıklarımızı burada kardeşlerimiz ile paylaşacağız ve bu şekilde sadece kendimizin istifade ettiği ile yetinmemiş bilakis programa katılan bütün kardeşlerimizinde istifadeleri ile istifademiz bir yerine on olucak. Bu şekilde risalelerin tamamını okumaya varmısınız ? Kimse olmasa bile tek başıma bu işe ben varım..

Mesela ben birinci sözü bugun okudum vaktim musait ise hemen istifade ettiğim noktalara değinebilirim bu süre bir hafta sonra değil bir hafta içindidedir. Bir sonraki haftayada sonraki sözü ele alırız ve bu şekilde programımız devam eder.

"Herbir adam eğer hanesinde dört beş çoluk çocuğu bulunsa kendi hanesini bir küçük medrese-i Nuriyeye çevirsin. Eğer yoksa, yalnız ise, çok alâkadar komşularından üç-dört zat birleşsin ve bu heyet bulundukları haneyi küçük bir medrese-i Nuriye ittihaz etsin. Hiç olmazsa işleri ve vazifeleri olmadığı vakitlerde, beş on dakika dahi olsa Risale-i Nur’u okumak veya dinlemek veya yazmak cihetiyle bir miktar meşgul olsalar, hakikî talebe-i ulûmun sevaplarına ve şereflerine mazhar oldukları gibi, İhlâs Risalesinde yazılan beş nevi ibadete de mazhar olurlar. Hakikî ilim talebeleri gibi, onların maişetlerini temin hususundaki âdi muameleleri de bir nevi ibadet hükmüne geçebilir"
(Emirdağ Lahikası)

Kur’ân’a ait mesâille iştigal, bir nevi mânevî mütefekkirane Kur’ân okumak hükmündedir. Hem ibadet, hem ilim, hem marifet, hem tefekkür, hem kıraat-i Kur’ân mânâları risalelerin istinsah ve mütalâalarında vardır itikadındayız. Zaten bu ciheti siz takdir etmişsiniz.
(Barla Lahikası)

Nurlarla ya okumak veya okutmak veya yazmak suretindeki meşguliyet, tecrübelerle kalbe ferah, ruha rahat, rızka bereket, vücuda sıhhat veriyor.
(Şualar)

Nur Talebeleri, tek birşeyi gaye edinmiştir: "Îmanlarını kurtarmak niyetiyle Risale-i Nur’u okumak ve rıza-i İlahî için îman ve İslamiyete Risale-i Nur’la hizmet etmek." Bu gayelerinde muvaffak olmak için, herşeylerini bu hizmete hizmetkar yapmışlardır.
(Tarihçe-i hayat)

Risale-i Nur’u okumak, on defa benimle görüşmekten daha kârlıdır. Zaten benimle görüşmek âhiret, iman, Kur’ân hesabınadır. Dünya ile alâkamı kestiğim için, dünya hesabına görüşmek mânâsızdır. Âhiret, iman, Kur’ân için ise, Risale-i Nur daha bana ihtiyaç bırakmamış.
(Emirdağ Lahikası)

Program Katılan Kişi Listemiz:

Gül-i İkra
Fezapilotu
Tarihci
Nurhadimi
Mihrimah
nur-uhafi
Yetkin
Tevhid
devamı var inş..

Tevhid

Member
çok iyi bir fikir teşekkürler

O zaman neden katılmıyorsunuz? Yoksa okumak istemiyormusunuz?

Bakın altın silsileden bir zat ne diyor. Nefsim kırk yıldır soğuk bir su içmek istiyor ama onun isteğini yerine getirmiyorum.

Bizlerde nefsimizin isteğini yerine getirmeyelim bu hakikatleri okuyalım anlamaya gayret edelim belki o zaman hakiki tevhid sahibinden olmuş oluruz..

Tevhid

Member
insallah bende pek anlamadim ama guzel biseye benziyor:),
bizdemi katilsak netsek hacali abi? :)

Anlaşılmayacak pek birşey yokki :

Kısaca bir daha anlatayım Mesela hepimiz bu hafta içinde hafta sonuna kadar risale-i nurdan birinci sözü okuyacaz. İster kardeşler birinci sözü bit,irdikden sonra açılmış olan bu program ile alakalı konunun altında düşünce ve fikirlerini anladıklarını paylaşır istersede okurken paylaşır. Aklına gelen soruları ve bu sorulara nasıl cevap bbulduğunu hatta birbirimize soru yönelterek cevaplar arama gibi bir program olacak inş.

Şu ana kadar katılan kardeşlerden Allah razı olsun ...

İlk mesaja programa katılan kardeşlerimizin adını yazıyorum.. Sonrada bu aynı bölümde Birinci Söz Oku ve Anla başlıklı konu açarak bismillah diyorum.. Bu hafta içinde her birimiz birinci sözü okur istifademizi Birinci Söz Oku ve Anla başlık adı altındaki konuda devam ederiz..

mihrimah

Well-known member
Alllah razı olsun yalnız ramazan sonrasında başlasak yada ben ramazandan sonra katılsam bir sakıncası var mı?
Ramazan prog....;) + ramazanla alakalı risale + son 10 gün içindeyiz vs vs.