Cami Allahın evi ?

sonsuzlugunsesi

New member
Arkadaşlar herkese merhaba,

Öncelikle affınıza sığınarak konuyu nereye açacağıma tam manasıyla karar veremedim ve buraya açtım. Bugün cuma namazını eda ederken imam hutbesini okurken sürekli vurgulayarak cami Allahın evidir diye diyip durdu. Kesinlikle kendisi bunu kötü anlamda tabiki söylememiştir amenna fakat bu kelimenin kullanılması sizce doğrumu ? Allah haşa onun cismaniyeti sınırlı değil belirli bir şekli vs'si yoktur değilmi ? Böyle bir kelimede söylenmesi sizce ne kadar doğru bana göre çok yanlış denmemeli Allahın evi yoktur tüm kainatın yaratıcısı ve sahibi odur onuda birkaç metrekareye sığdırmak orasınında evi olduğunu söylemek bence hiç doğru değil. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz bilmek isterim.

Teşekkürler

faris

Well-known member
Değerli hocam:

Doğru degil demekte doğru demek kadar tartışılır. Ibadegah ile Allahın evi manaları aşağı yukari aynı anlamı icermekteler. Ancak kullanım alanına yerine ve zamanına göre anlamlari değişebilir. Mesela bir budist için ibadet edilen yerede ibadetgah denilebilirken Allahın evi denilimez. Çünkü Allahın evi derken anlatılmak istenilen sadece Allaha ibadet edilen yer, yine burada muhterem hocanın ibadetgah veya cami yerine Allahın evi demesini ise avam kesimin daha iyi idrak ederek ona göre hareket etmesi gerekliligini vurgulayabilmek veya yardım topluyorsa daha hassas olabilmeleri içindir. Sizinde ifade ettiginiz gibi Allah mekandan ve zamandan munezzehtir ve buna muhalefet ettiginden dolayı soylememistir.