Hortumlu sivrisinek bu kısım hangi risalede?? KISA SÜREDE CVP İNŞ

Bezminur

Well-known member
Hortumlu sivrisinek dünyaya geldiği dakikada hanesinden çıkar; durmayarak insanın yüzüne hücum eder, uzun asâsıyla vurur, âb-ı hayat(kan) fışkırtır, içer. Hücumdan kaçmakta, erkân-ı harb gibi meharet gösterir. Acaba bu küçük, tecrübesiz, yeni dünyaya gelen mahluka bu san'atı ve bu fenn-i harbi(harp sanatı) ve su çıkarmak san'atını kim öğretmiş ve nereden öğrenmiş? Ben, yani bu bîçare Said itiraf ediyorum ki: Eğer ben o hortumlu sineğin yerinde olsaydım; kerr u ferr harbini(vur kaç taktiği)ve su çıkarmak hizmetini çok uzun dersler ve çok müteaddid(defalarca) tecrübelerle ancak öğrenebilirdim.
Sivrisinek hangi okulda bunları öğrenmiş olabilir.

Arkadaşlar şahsi okumamda ilk bu kısmı okuduğumda işaretlemiştim, fakat şimdi bulamıyorum sözlerdemi geçiyordu?
Sayfayıda belirtesiniz sevinirim envar yayın evi hangi risale ve sayfa kaç?

Bezminur

Well-known member
ALLAH cc.RAZI OLSUN KARDEŞ BİRDE NEMRUD'u sinek mağlub ediyor ya sinek risalesinde geçiyor fakat nemrudun sineği mağlub etmesi başka hangi yerlerde geçiyor hangi risale ve sayfa kaç yazarsanız sevinirim.

Bezminur

Well-known member
Kardeş yada Kur-an'ı kerimde nemrudu sineği mağlub etmesi hangi surede geçiyor?Okuyup öğrenmek istiyorum netten araştırdım

aklımda kalanları yazıyorum
sümme ve haşa nemrut kendini ilah zanneden ibrahim as. karşı çıkan ibrahim as. da nemrudu hidayete davet ediyor fakat nemrut ibrahim as ateşe atıyor ateş ibrahim as. yakmıyor birinci sözde ayeti kerimede de geçiyor ya. sonra nemrudun ordusuna sivrisinek hücum ediyor kendisinede bir sinek mağlup oluyor sinek burnundan girip beynine kadar ulaşıyor başına çok şiddetli bir ağrı giriyor ve başına tokmakla vurmasını istiyor tokmakla başına vuruyorlar ve beyni parçalanarak ölüyor bir sinek nemrud' u mağlub etti Cenab-ı hakkın kudretine bakarmısınız.

Sİnek risalesine rızayı ilahi için çok iyi çalışmam gerek nemrudun bu kıssasını yukardaki şekilde anlatmak istiyorum.
Risale-i nurlarımdan her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum elh.

Cenab-ı hak Bizleri Risale-i nur'a hami,naşir,sahip, şakirt talebe eylesin inş.

Bezminur

Well-known member
Birde üstadımız sineklere küçük kuşlar diyor kuşçuklar diyor inanın üstadım ve risale-i nurlar sineklere olan bakış açımı değiştirdi sinek risalesini okuyup bir kardeşimizle müzakereli çalıştıktan sonra sineği gördüğümde ona tefekkür nazarıyla baktım üstadımızın dediği gibi ön ayakları ile yüzünü gözünü arka ayakları ilede kanatlarını temizliyor.ALLAHUEKBER.Küçük kuşçuklara tefekkür nazarıyla bakıp Rabbimizin büyüklüğüne bakıp ALLAHUEKBER diyip şükretmemiz gerekiyor. O küçük kuşcuklar bize abdest namaz ve nezafet'i ihtar ediyor hamd olsun hamd olsun.

Birçok mikropların ve hastalıkların önüne geçiyorlar ELHAMDÜLİLLAH.
İyki bir takım akrabalarıma ve bir takım arkadaşlarıma uymadım iyki onları dinlemedim iyki üstadım bediüzzaman'ı ve risale-i nurları dinlerim.