Özlemin Çöktü İçime Efendim;

teblið

Vefasýz
Selamun Aleykum Muhterem müslümanlar;

Açıkcası bu gün forumu açtığımda şöyle güzel bir konu seçelimde biraz ders işleyelim diye niyet etmiştim;Hani derlerya neye niyet neye kısmet;

Konuları gezindim ama bir türlü ruhum yönelmedi hiç bir konuya;Aslında Özleminin ağır bastığı kalbim belkide kapısını açmıyordu başka güzelliklere!!!

İki kere nasip ettti Mevla yanına gelmeyi;Ama ruyamıydı gerçekmiydi bende anlamadım..Adeta onun yanında saatler duruyor zaman duruyor ,sen zahiren hayatta olabilirsin ama aslında değilsin..Garip oldu cümle değil mi!! zaten garip bir duygudur anlatılmaz yaşanır dedikleri gibi;
Kurak topraklar gibi çatlamış ömrüm!!Düştüğüm her karanlıkta ışığım oldun..Acıyor işte sol yanım özlemini duyduğum her gece!

Yalan yok Efendim(sav) gücüm tükeniyor bazen zaman tünelinde!!!Yangınlrda yüreğim yine bu gece kırgın yorgun bizar ,bitap ,;

İçimdeki baharlar seni arıyor gene bu gece!!Hüzün yağdı gönül bahçeme!seni arıyor hep yanlız seni;kanadı kırık serçe kuş misali;Gönül hanemde gözyaşı var Katre katre!!!

İçime doğdu bu gün dedimki kendi kendime bir kucak dolusu Gül alayım ,çıkayım caddelere ve her önüme gelene sorayım;Siz Resullullahı (sav) seviyormusunuz?Onu gerçekten özlediniz mi ;Yokluğu ruhunuza ızdırap veriyor mu ?Puslu gözlerle her köşe başında aradığınız oldumu ,geceleri hayat buhranları sizi boğduğunda Ey Nebi (sav) al benide yanına deyip inledinizmi?sessizce ve derinden..

Ve soruları sorduğum muhattablarımın gözlerine diksem gözlerimi ve gözler Yalan söylemez hakikatini göz ardı etmeden ihlasla EVET BEN ONUN ÇOOKK SEVDİM..

diyene versem kucağımda ki güllerden bir tane gonca gül!!!!!

Özlem ne tılsımlı bir kelime;

Seni özlemeyi özledim Efendim (sav) seni örten bulutu ,esen medine rüzgarını ,aşkı ,gözyaşını ,edebi ,ahlakı ,irfanı ,ihsanı ,feraseti basireti ,şecaati ,adaleti meveddeti ,ve muhabbeti özledik ;özetle seni çok özledik..ve sendeki, tüm eşsiz güzellikleri;

Varlığının kaç bahara bedel olduğunu bilmeyenler ;Yokluğunun ıstırabını nasıl bilirler Efendim (sav)

Böylesi bir özlem kapladı gönül hanemi;Ne bileyim anlatabildimmi ruh alemmimi bir nebze;

İSTEDİM Kİ ONDAN BAHSEDELİM ONU KONUŞALIM ONU ANALIM;RUHLAR YEŞERSİN BİR NEBZECİK ,;

Ve çok masumane ve bembeyaz beyza tadında ufak bir kaç sual etmek ister bu aciz sizlere;

1..Efendimiz (sav)denildiğinde aklınıza gelen ilk şey nedir ?

2 Efendimizi tanımıyan birine onu nasıl anlatırdınız??

3..onu çocukken nasıl algılıyordunuz??

Huseyni

Müdavim
Selamun Aleykum Muhterem müslümanlar;

İSTEDİM Kİ ONDAN BAHSEDELİM ONU KONUŞALIM ONU ANALIM;RUHLAR YEŞERSİN BİR NEBZECİK ,;

Ve çok masumane ve bembeyaz beyza tadında ufak bir kaç sual etmek ister bu aciz sizlere;

1..Efendimiz (sav)denildiğinde aklınıza gelen ilk şey nedir ?

Ve aleyküm selam.

Allah cc. razı olsun hissiyatınızı bizlerle paylaştığınız için.

Efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem dendiğinde aklıma gelen şeyler onunla ilgili okuduklarıma göre değişiyor genelde. Yani 10 sene önce aklıma gelen şeylerle şu anki aklıma gelenler bir olmuyor. Bu sabit kalacak birşeye de benzemiyor zaten. Çünkü müsbet anlamda o kadar çok vasfı varki. Siyer okuyarak, Onunla (s.a.v.) ilgili tefsir okuyarak, Ondan (s.a.v.) bahseden sohbetler, naatlar dinleyerek bilgi güncellemesi yaptığınızda genellikle o en son hali etkiliyor sizi. Bu hali ötekinden daha güzel diye ayırılabilecek birşey değil. Her hali o davranış şeklinin en güzel şekli. Hatta Ondan (a.s.m.) bahseden yazılarınız bile siz farkında olmadan güzelleşiyor. Daha bir önem kazanıyor. Yazarından değil elbet. Onun (a.s.m.) maneviyatının güzelliğinin akisleri bunlar. Asırlardır büyüklerimiz tefsir yazar, naatlar yazılır, mevlidler, siyerler vs. Hepsi Ondan (a.s.m.) bahsettiği için güzelleşiyor. Ve kainatın bir fihristesi olması hasebiyle kainat kadar Ondan (a.s.m.) bahseden kitap yazsanız, sohbetler verseniz yine anlatmakla bitiremezsiniz. Bıkkınlıkta vermez. Nasıl ki Kur'an'ın tekrar tekrar okunması insana bir sıkıntı rahatsızlık vermiyor ve aksine okuyanda hoş bir ruh hali bırakıyor ise Efendimiz aleyhissalatü vesselamdan da bahsetmek, Onu anlamak, Onu dinlemek, Sünnetini yapmak, Onu yazmak ve Onu okumak ve de söylemek hiçbirisi bıktırmıyor, usandırmıyor. Allah cc. bizi kainatın efendisinin (aleyhissalatü vesselam) yolundan ve sünnetinden ayırmasın. Amin.

Bu izahtan sonra aklıma ilk gelen şey şu an için: En son okuduğum yerlerden birisi Hicret ve Medineye geliş anı.

AYNELHAYAT

Well-known member
ve aleykümselam teblig abimiz . bismillah diyerek sorularınızı yanıtlayayım ,
1)peygamberımız denınce aklıma ılk olarak merhamet geliyor.
2)tanımayan bırıne onu layıkıyla anlatamam keşke onu ıyı anlamış olsaydım,
3)küçükken peygamberımızı annemden ögrendim .bana izledigim çizgi filmlerdeki süper kahramanlar gibi görünürdü :) _allah razı olsun

teblið

Vefasýz
Ve aleyküm selam.

Allah cc. razı olsun hissiyatınızı bizlerle paylaştığınız için.

Efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem dendiğinde aklıma gelen şeyler onunla ilgili okuduklarıma göre değişiyor genelde. Yani 10 sene önce aklıma gelen şeylerle şu anki aklıma gelenler bir olmuyor. Bu sabit kalacak birşeye de benzemiyor zaten. Çünkü müsbet anlamda o kadar çok vasfı varki. Siyer okuyarak, Onunla (s.a.v.) ilgili tefsir okuyarak, Ondan (s.a.v.) bahseden sohbetler, naatlar dinleyerek bilgi güncellemesi yaptığınızda genellikle o en son hali etkiliyor sizi. Bu hali ötekinden daha güzel diye ayırılabilecek birşey değil. Her hali o davranış şeklinin en güzel şekli. Hatta Ondan (a.s.m.) bahseden yazılarınız bile siz farkında olmadan güzelleşiyor. Daha bir önem kazanıyor. Yazarından değil elbet. Onun (a.s.m.) maneviyatının güzelliğinin akisleri bunlar. Asırlardır büyüklerimiz tefsir yazar, naatlar yazılır, mevlidler, siyerler vs. Hepsi Ondan (a.s.m.) bahsettiği için güzelleşiyor. Ve kainatın bir fihristesi olması hasebiyle kainat kadar Ondan (a.s.m.) bahseden kitap yazsanız, sohbetler verseniz yine anlatmakla bitiremezsiniz. Bıkkınlıkta vermez. Nasıl ki Kur'an'ın tekrar tekrar okunması insana bir sıkıntı rahatsızlık vermiyor ve aksine okuyanda hoş bir ruh hali bırakıyor ise Efendimiz aleyhissalatü vesselamdan da bahsetmek, Onu anlamak, Onu dinlemek, Sünnetini yapmak, Onu yazmak ve Onu okumak ve de söylemek hiçbirisi bıktırmıyor, usandırmıyor. Allah cc. bizi kainatın efendisinin (aleyhissalatü vesselam) yolundan ve sünnetinden ayırmasın. Amin.

Bu izahtan sonra aklıma ilk gelen şey şu an için: En son okuduğum yerlerden birisi Hicret ve Medineye geliş anı.

Allah (c.c) razı olsun hocam;Yorumunuz inanın benim yazımdan daha güzel olmuş..Teşekkürler hocam;

heleki hicret ve medine hatırltmanız Resuli zişanın(sav) hayatının dönüm noktaları ;hem duygu yüklü yıllar hemde müslümanlar olarak bu hareketten ders çıkaracağımız önemli olaydır Hicret....

Maddi ve manevi, hicretlerde Rabbim muzzaffer eylesin tüm ehli imanı ..

teblið

Vefasýz
3..onu çocukken nasıl algılıyordunuz??

Çocukken ben Efendimizi beyaz elbiseler giyen ve her gece uyuduğumuzda yanımıza gelip bize şeker getiren ve bizleri kötü adamlara karşı koruyan kahramanım bilirdim..birde çok kuvvetli olduğunu hayal ederdim hep..:)