Mübarek Ramazan-ı Şerif

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Aminnn insaAllah

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar.”

Hadis’i şerif

ramazan33irzr0.jpg

Gül-i İkra

Well-known member
Durup düşünelim;Oruç bizim için bir eğitim oluyor mu ?Yoksa ,açlık ve fakirliğin edebiyatınımı yapıyoruz..?
Şu hadis-i Şerfi-i defalarca okuyup,tefekkür edelim ,kendimizi muhtevasına uyarlıyalım inşallah. ;

"Kim tam bir imanla ve ecrini Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa ,onun geçmiş ve gelecek günahları mağfiret olunur.."

ARİF

Well-known member
"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevinci; diğeride Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir."

"Ey iman edenler!
Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulurki korunursunuz."

ARİF

Well-known member
Hoş geldin tatlı sözlüm, gül yüzlüm, sultanım.
Bak, nasıl da uslandım. Sözüne kandım. Bakışınla yıkandım. Hamdım, piştim, yandım. Huzuruna vardım. Yaralarımın hepsini kanattım. Hasretlerimin hepsini avuttum. Teselline susadım. Yüzüne acıktım. Orucunu tuttum. İftarına muntazırım. Yâkub[as] gibi gömleğinin kokusuyla açtın gözlerimi. Ey âl yanaklım, “hümeyrâm”, yüzünü değdir yüzüme. Sözünün meltemine savur benliğimi.
Ne güzel terbiyedir oruç. Seni nefsinin karşısına koyar. Bedeninin kabuğuna derin çizikler atar. Teninde gül kokulu yaralar açar. Yüreğine fısıldar: “Sen sana ait değilsin!” Mideni boşalttıkça, kalbini doyurur. Ötelerden gelen kutlu bir kervan olur; seni kuyuda bulur, cennet karşılığı Sahibine satar.
Senai Demirci

zeyhak_

Well-known member
Ne güzel terbiyedir oruç. Seni nefsinin karşısına koyar. Bedeninin kabuğuna derin çizikler atar. Teninde gül kokulu yaralar açar. Yüreğine fısıldar: “Sen sana ait değilsin!” Mideni boşalttıkça, kalbini doyurur. Ötelerden gelen kutlu bir kervan olur; seni kuyuda bulur, cennet karşılığı Sahibine satar..