Kaza Namazları ve Teheccüd Namazı Hakkında Yardım Lütfen

Yorgun

Well-known member
Selamın Aleyküm Muhterem Kardeşlerim,

Sizlere danışmak istediğim konular var yardımcı olursanız sevinirim.

1- Geçmişte kılamadığımız namazları da eda etmek istiyorum fakat geceleride Teheccüd Namazı kılmaya başlamıştım, geçen bir forumda tesadüf gördüm bulamıyorumda o forumu orada yazılan geçmişten namaz borcu olan kişi Teheccüd Namazı kılamaz diye bu bilgi doğrumudur ?

2-
Gene tesadüf bulduğum bir site ortalama 12 yaşını baz alarak bugünkü tarihe göre namaz borcumu çıkartıyor.Ben bu siteye göre kaza namazlarımı kılmaya başlamam Sizce doğrumudur?

3-Sormak istediğim her 5 vakitte kaza namazlarımı eda ederken nasıl niyet etmeliyim ?

4-Her vaiktte ne kadar kaza namazı kılabilirim ?

5-Örneğin akşam namazını kıldıktan sonra sadece akşam namazının kazalarınımı eda edebilirim ? Yoksa her vaktin kazasını eda edebilirmiyim ?

Biraz karışık mı oldu bilmiyorum, Yardımcı olursanız sevinirim.

Çıkan rakamı görünce kendimden utandım doğrusu Rabbim günahlarımızı affetsin.Çıkarmış olduğu plan aşağıdaki gibidir.Burda hesaba katmadığım yaklaşık bir yıldır beş vakit namazımı kılıyorum.

10816 gün 54084 vakit 216339 rekat kılınmamış,
kaza namazı borcunuz hesaplanmıştır.
Kaza namazlarınızı eda etme seçenekleri
Her vakitte bir vakit kaza namazı kılarsanız; borcunuz 10816 gün sonra sona erer.
Her vakitte iki vakit kaza namazı kılarsanız; borcunuz 5409 gün sonra sona erer.
Her vakitte üç vakit kaza namazı kılarsanız; borcunuz 3606 gün sonra sona erer.
Her vakitte dört vakit kaza namazı kılarsanız; borcunuz 2705 gün sonra sona erer.

Namaz Defteri

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Rabbim cümelinizden razı olsun,Bizlerinde ilmini artırmayı nasip eyler inşallah.

Müekked

Well-known member

1- Geçmişte kılamadığımız namazları da eda etmek istiyorum fakat geceleride Teheccüd Namazı kılmaya başlamıştım, geçen bir forumda tesadüf gördüm bulamıyorumda o forumu orada yazılan geçmişten namaz borcu olan kişi Teheccüd Namazı kılamaz diye bu bilgi doğrumudur ?

"Farz borcu olan sünnet namazı kılamaz" diye bir anlayış var.Ancak sünnet olan namazlar şefaat için bize lazımdır. Terk etmeden farzların borcunu da kılarsanız bir sıkıntı yaratmaz inşallah...

2-
Gene tesadüf bulduğum bir site ortalama 12 yaşını baz alarak bugünkü tarihe göre namaz borcumu çıkartıyor.Ben bu siteye göre kaza namazlarımı kılmaya başlamam Sizce doğrumudur?

Yaklaşık olarak doğrudur hocam..Almanya için bu belki daha fazla da olabilir. Ama 12 gibi düşünebilirsiniz..

3-Sormak istediğim her 5 vakitte kaza namazlarımı eda ederken nasıl niyet etmeliyim ?
Sünnetleri kılın. Sonra "Niyet ettim Allah rızası için kılmadığım son vaktin farzını kılmaya diyin.ve o vaktin son kılmadığınız farzını kılın. Bu sizi çok yormaz düzenli yapabilirseniz.Hatta bunu 2 defa yaparsanız. Daha kolay olabilir sizin için.Daha çabuk farzları kılmış olursunuz. Ancak çok tövbe istiğfar çekip pişmanlıkla kılırsanız makbul olacağını düşünüyorum.."

Diyanetin sitesinde vakitler var. Şu adresten Güneş doğma vaktinden 15 dk ve batma vaktinden 45 dk önce namazlarınızı kılmanız uygun olur. Kerahat vakti var çünkü...Adres : http://www.diyanet.gov.tr/turkish/namazvakti/vakithes_namazvaktigunluk.asp

5-Örneğin akşam namazını kıldıktan sonra sadece akşam namazının kazalarınımı eda edebilirim ? Yoksa her vaktin kazasını eda edebilirmiyim ?

Kerahat vakitleri çıktıktan sonra her saatte her vaktin namazını kaza edebilirsiniz.Vaktinde eda edilmeyen farzları kaza etmek lazım.Bunun için sadece kerahat vakitlerine dikkat etmelisiniz..Önce vaktin borcunu verip. Sonra kaza kılabilirsiniz..

Çıkan rakamı görünce kendimden utandım doğrusu Rabbim günahlarımızı affetsin.Çıkarmış olduğu plan aşağıdaki gibidir.Burda hesaba katmadığım yaklaşık bir yıldır beş vakit namazımı kılıyorum.

Her vakitte bir vakit kaza namazı kılarsanız; borcunuz 10816 gün sonra sona erer.
Her vakitte iki vakit kaza namazı kılarsanız; borcunuz 5409 gün sonra sona erer.
Her vakitte dört vakit kaza namazı kılarsanız; borcunuz 2705 gün sonra sona erer.

Namaz Defteri

Rabbim cümelinizden razı olsun,Bizlerinde ilmini artırmayı nasip eyler inşallah.

Borç olarak hesap etmeyin derim. Bu şekilde sayarak çok zor olur. sene olarak düşünüp öyle kılarsanız Daha kolay olur...Unutmayın niyet etmişseniz ve çabalıyorsanız bu sizi mağfirete yaklaştıracaktır..Mümin ümit ile korku arasında olmalı.. Allah muvaffak etsin.Dualarınızda bizi de anın inşallah.:037:

teblið

Vefasýz
Aleyna ve Aleykum selam Rahmetullahi Alehy;

Öncellikle Gazanız mubarek olsun diyelim;Halisane bir niyete gönül vermişsiniz muhterem kardeşim..Rabbim muvvafak eylesin;

Gece namazı hakkında yanlış hatırlamıyorsam şayet;hadis olması gerek Allahu Alem;farz namazlarından sonra Allah (c.c.) katında en kıymetli namaz gece namazıdır ;Ne güzel maş,devam ediniz kardeşim;hem kabrin nurudur der kudsi hadisler;

Kaza namazına gelince her an her vakit kılabilirsiniz inşl;her vakitte istediğiniz kadar gücünüz nisbetinde eda edebilirsiniz;Fıkhi boyutunda her hangi bir kısıtlama yoktur diye biliyorum;

belki gücümüz bitirmeye yetmeyebilir ;Önemli olan yürekteki niyettir..AMELLER NİYETE GÖREDİR KARDEŞ;

Kalplerin içinide yanlızca Allah (c.c)bilir Ayeti celileyle sabittir;

Bizimkisi karınca misali olsun kardeş;BELKİ MENZİLE VARAMAYIZ AMA ÖNEMLİ OLAN O SAFFTA YER ALIP EMANETİ TESLİM ETMEKTİR YEGANE HÜKÜM SAHİBİNE ....

Yorgun

Well-known member
Borç olarak hesap etmeyin derim. Bu şekilde sayarak çok zor olur. sene olarak düşünüp öyle kılarsanız Daha kolay olur...Unutmayın niyet etmişseniz ve çabalıyorsanız bu sizi mağfirete yaklaştıracaktır..Mümin ümit ile korku arasında olmalı.. Allah muvaffak etsin.Dualarınızda bizi de anın inşallah.:037:

Allah Razı olsun kardeşim evet dediğiniz gibi yapmak daha mantıklı.Rabbim inşallah mağfiret eyler.

Amin cümlemizin inşallah, Dularımda sizler hep varsınız,

Yorgun

Well-known member
Aleyna ve Aleykum selam Rahmetullahi Alehy;

Öncellikle Gazanız mubarek olsun diyelim;Halisane bir niyete gönül vermişsiniz muhterem kardeşim..Rabbim muvvafak eylesin;

Allah razı olsun hocam. Amin inşallah

Gece namazı hakkında yanlış hatırlamıyorsam şayet;hadis olması gerek Allahu Alem;farz namazlarından sonra Allah (c.c.) katında en kıymetli namaz gece namazıdır ;Ne güzel maş,devam ediniz kardeşim;hem kabrin nurudur der kudsi hadisler;

O zaman gece namazı kılabilirim,

Kaza namazına gelince her an her vakit kılabilirsiniz inşl;her vakitte istediğiniz kadar gücünüz nisbetinde eda edebilirsiniz;Fıkhi boyutunda her hangi bir kısıtlama yoktur diye biliyorum;

belki gücümüz bitirmeye yetmeyebilir ;Önemli olan yürekteki niyettir..AMELLER NİYETE GÖREDİR KARDEŞ;

Kalplerin içinide yanlızca Allah (c.c)bilir Ayeti celileyle sabittir;

Bizimkisi karınca misali olsun kardeş;BELKİ MENZİLE VARAMAYIZ AMA ÖNEMLİ OLAN O SAFFTA YER ALIP EMANETİ TESLİM ETMEKTİR YEGANE HÜKÜM SAHİBİNE ....

Rabbim cümlenizden razı olsun hocam, Benim gibi ilminde geç kalmış kardeşlerime ve bana bir an önce ilmimizi artırmamızı nasip eyler inşallah..

Kaza namazlarını elimden geldiğince kılacam inşallah..

Bu gecenin feyzi üzerinize rahmeti geçmişinize bereketi evinize nuru ahiretinize sıcaklığı yuvanıza dolsun...

Ukbaa

Well-known member

Ve aleyküm selam kardeşim.. Öncelikle Rabbim muvaffak eylesin inşallah..

Bu mevzuya baktım da mezheplere göre değişiyor. Hanefî mezhebine göre;

“Kazaya kalmış namazları kılmak, nafile namaz kılmaktan çok daha ehemmiyetli ve çok daha uygundur. Fakat beş vakit namazın sünnetleri, kuşluk, tesbih, tahiyyetü’l-mescid ve evvabin namazı bundan müstesnadır. Yani bu sünnet ve nafileler, kaza namazları için terk edilmezler." diyor.

Ama diğer üç mezhebe göre, kaza namazı olan bir kimsenin nafile namazları ile meşgul olması, sünnet kılması caiz değil, haramdır. diye hüküm var.

daha geniş bilgiye Sorularla İslamiyet | Sünnetlerin yerine kaza namazı kılınabilir mi? Kaza namazı olan kişi sünnet olan namazları kılabilir mi? burdan ulaşabilirsiniz.

2- Gene tesadüf bulduğum bir site ortalama 12 yaşını baz alarak bugünkü tarihe göre namaz borcumu çıkartıyor.Ben bu siteye göre kaza namazlarımı kılmaya başlamam Sizce doğrumudur?

Niyetinzi alıp kılmaya başlayın inşallah. Namaz bizim üzerimize farz olduğu için kılamadığımız namazların kazasını eda etmemiz lazım. Bide Cenab-ı Hak bize öyle mübarek günler vermiş ki; bu gecelerde bire binler veriliyor. Özellikle mübarek gecelerde kaza namazlarınızı kılmanızı tavsiye ederim.

Mesela sabah namazını kazasını kılacaksınız. '' Niyet ettim Allah rızası için en son kazaya kalan sabah namazımın farzını kılmaya'' diye niyet edebilirsiniz.Öğle için öğle namazımı vs..

Bildiğim kadarıyla böyle bi sınırlama yok. Ama sabah namazı ve ikindi namazı keraat vakitlerinde kılmamak gerek. bide yatsı namazından sonra kaza namazı kılacaksanız vitr namazından önce kılmanız, vitr namazını en sona bırakmanız daha güzel olur.

Her vaktin kazasını eda edebilirsiniz.

Namaz Defteri

Amin ecmain inşallah..
Kardeşlerinde dediği gibi vakit, rekat bu şekilde gözünüzü korkutmayın.
Niyetinizi alın, gerisi gelir inşallah. Cenab-ı Hak yardımcınız olsun.Selametle..

Yorgun

Well-known member
Ve aleyküm selam kardeşim.. Öncelikle Rabbim muvaffak eylesin inşallah..

Bu mevzuya baktım da mezheplere göre değişiyor. Hanefî mezhebine göre;

“Kazaya kalmış namazları kılmak, nafile namaz kılmaktan çok daha ehemmiyetli ve çok daha uygundur. Fakat beş vakit namazın sünnetleri, kuşluk, tesbih, tahiyyetü’l-mescid ve evvabin namazı bundan müstesnadır. Yani bu sünnet ve nafileler, kaza namazları için terk edilmezler." diyor.

Ama diğer üç mezhebe göre, kaza namazı olan bir kimsenin nafile namazları ile meşgul olması, sünnet kılması caiz değil, haramdır. diye hüküm var.

daha geniş bilgiye Sorularla İslamiyet | Sünnetlerin yerine kaza namazı kılınabilir mi? Kaza namazı olan kişi sünnet olan namazları kılabilir mi? burdan ulaşabilirsiniz.

Niyetinzi alıp kılmaya başlayın inşallah. Namaz bizim üzerimize farz olduğu için kılamadığımız namazların kazasını eda etmemiz lazım. Bide Cenab-ı Hak bize öyle mübarek günler vermiş ki; bu gecelerde bire binler veriliyor. Özellikle mübarek gecelerde kaza namazlarınızı kılmanızı tavsiye ederim.

Mesela sabah namazını kazasını kılacaksınız. '' Niyet ettim Allah rızası için en son kazaya kalan sabah namazımın farzını kılmaya'' diye niyet edebilirsiniz.Öğle için öğle namazımı vs..

Bildiğim kadarıyla böyle bi sınırlama yok. Ama sabah namazı ve ikindi namazı keraat vakitlerinde kılmamak gerek. bide yatsı namazından sonra kaza namazı kılacaksanız vitr namazından önce kılmanız, vitr namazını en sona bırakmanız daha güzel olur.

Her vaktin kazasını eda edebilirsiniz.

Amin ecmain inşallah..
Kardeşlerinde dediği gibi vakit, rekat bu şekilde gözünüzü korkutmayın.
Niyetinizi alın, gerisi gelir inşallah. Cenab-ı Hak yardımcınız olsun.Selametle..

Allah (c.c) Razı Olsun inanın çok güzel bilgiler verdiniz sitelere baktıkça insanın kafası karışıyor herkes farklı bir yorum yapmış.

Bende başladım şüphe etmeye acaba böyle kılsam yanlışmı olur yada ne biliyim böyle niyet etsem kabul olurmu ?

Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun. Rabbim sizler gibi güzel dostları tanışmayı nasip ettiği için binlerce kere şükürler olsun.

Rabbim cümlemizden razı olsun..