Çamaşır Makinalarının Rezistansı Mı , Calgon Mu Daha Pahalı?...

harp

Well-known member
[FONT=tahoma,sans-serif]Çamaşır Makinalarının Rezistansı Mı , Calgon Mu Daha Pahalı?... [/FONT]

[FONT=tahoma,sans-serif]Çamaşır makinelerinde kireç koruyucu olarak kullanılan Calgona 1 yıl içersinde verdiğimiz toplam para ile, sözde kireçten koruduğumuz rezistansı 4 defa yenisi ile eğiştirebileceğimiz gerçeği beni reklamın insanlar üzerindeki etkileri konusunda daha çok düşünmeye sevk etti.
Uzun zamandır Calgon ile ilgili reklamlar sebebiyle ben de, bir çok
tüketici gibi Makinemin rezistansında sıkıntı yaşamamak için Calgon
kullanan biriydim. Bugüne kadar, 'Calgon marka kireç koruyucu
kullanmasam ve makinem arızalansa,bana servis ücreti ile birlikte bir rezistans kaça mal olur?' sorusunu, doğrusu kendime hiç sormadım.
[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif] Gelin şimdi bu soruyu kendimize soralım ve örneğin Vestel Marka
(WMU800–1200) çamaşır makinesi olan bir tüketicinin, hiç kireç
Koruyucusu kullanmadığını varsayarak, aile bütçesine ne kadar bir
yük geleceğinin hesabını birlikte yapalım:
[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif] 1000 gr lık Calgon Fiyatı 8,25 YTL
1 Yıllık Calgon Fiyatı:8,25x12=99,00TL.
Rezistans+İşçilik Fiyatı 21,00TL
Harcanan para 4 rezistansa bedel
[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif] Yukarıdaki tabloya göre, ayda 1 Kg. lık Calgon kullanan bir
aile,Calgon' a 1 yılda verdiği toplam para ile tam 4 defa
rezistansını değiştirebiliyor ve üstelik 15 lirası da arttırıyor. Eğer
matematik yanlışı yoksa, tasarruf sağlayan Calgon ile ilgili
olarak yaptığım hesap ortada. Karar sizin.
[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif] Bilimsel araştırmalara bu kadar önem gösteren bir firmanın yaptığı
reklamın,tüketici üzerindeki etkilerini araştırmak için sokağa
çıkarak, 'Calgon ne işe yarar, neyi korur' sorularını sorması yeterli
olacak. Ayrıca Calgon kutusu üzerinde ürünün içeriği ile ilgili de açıklayıcı hiçbir ibare,ifade yok.
[/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif]Firma yetkilisi bu sorumuza da, "kanuni bir mecburiyet olsaydı, koyardık" demekle yetindi. Oysa ki, Tüketici Hakları Evrensel Bildirgesinde de yer alan 'tüketicinin bilgi edinme hakkı'nı göz önünde bulundurduğumuzda, Calgon evrensel bir tüketici hakkını ihlal etmektedir.[/FONT]

[FONT=tahoma,sans-serif] Nihai Bir Not (Bu bana ait):[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif] Eğer makineniz çift su girişli ise ve gerektiği zaman sıcak su alıyorsa, rezistansınız hiçbir zaman zaten çalışmaz, (çünkü rezistansın görevi suyu ısıtmaktır) dolayısı ile rezistansınız arızalanmaz, dolayısı ile Calgon kullanmanıza da gerek yoktur.
Reklamlarda gösterilen 'bozuk' rezistans, muhtemelen sert su olan kuyu suyu ile kullanılan bir makineden sökülmüştür.
[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]Büyük şehirlerin hiç birinde su bu kadar kireçli değildir. İnanmıyorsanız, bulaşık makinenizin rezistansına bakabilirsiniz. Bulaşık makinesi ise soğuk su alır ve kesinlikle her yıkamada rezistansı kullanır.[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]Bu maili en az 10 kişiye atmak şans getirmez ama aile bütçesine katkı getireceğinden eminim... Sahtekar Yahudiler tarih boyunca örnekleri var... Müslümanları dolandırıyorlar... Müslüman uyanık ol !!! Hacı Şakir sabunlarının Yahudilerin olması gibi... Neden,niçin Hacı Şakir ..? Haham Şakir olsaydı Müslümanlar almazdı öyle değil mi?...[/FONT]

[FONT=tahoma,sans-serif]Araş. Gör. Gül Coşkun
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü
[/FONT]

untitled-[1]
6K Görüntüle İndir