işte yemek dediğin böyle olur.......:)

sahici159

Well-known member
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Şanlıurfa yemeklerinden boranının tarifini veriyorum. Boranı bence Şanlıurfa yemeklerinin en zahmetli olanıdır. Boranının tadı çok lezzetli olduğu için ne kadar zahmetli orsa olsun Şanlıurfalıların evlerinde her zaman ana yemek olarak baş köşeyi alır. Sizlerde bu çok lezzetli yemeği belki denemek istersiniz diye tarifini veriyorum.

MALZEMELER

YUVALAĞLARI İÇİN
250 gr sinirleri alınmış yağsız et ( mutfak robotunda hamur haline getirilmiş olacak )
3 su bardağı köftelik bulgur
1 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı isot ( pul biber )
1 yumurta
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
Göz kararı su
2 su bardağı sıvı yağ ( yuvalağları kızartmak için )

YUVALAĞLARI HAZIRLANIŞI
Yumurta, su ve sıvı yağ dışındaki bütün malzemeleri bir köfte leğeninin içinde azar azar su alarak çiğ köfte kıvamına gelinceye kadar iyice yoğurun. Yoğurduğunuz karışım çiğ köfte kıvamına gelince içine yumurtayı ekleyerek biraz daha yoğurun. Hazırladığınız bu karışımdan ellerinizi hafifçe ıslatarak misket büyüklüğünde parçalar alıp iki avucunuzun arasın da yuvarlayın. Bu işleme yoğurduğunuz karışım bitinceye kadar devam edin. Hazırlamış olduğunuz yuvalağları kızgın yağ içersinde pembeleşinceye kadar kızartın.

TİRİDİ İÇİN
1 kilo kemikli kuzu eti
1 su bardağı lolaz ( börülce )
1 su bardağı nohut
1 demet pazı ( sadece sapları kullanılacak )
1 kahve fincanı sıvı yağ ( Türk kahvesi fincanıyla olacak eti kavurmak için )
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
2 litre kadar su
2 yemek kaşığı sıvı yağ ( pazıları kavurmak için )

ÜZERİ İÇİN
Sarımsaklı yoğurt

TİRİDİN HAZIRLANIŞI
Düdüklü tencerenin içine eti koyup üzerine tuzu ve yağı ekleyerek eti iyice kavurun. Eti kavurduktan sonra üzerine suyu ve karabiberi ekleyip ağzı kapalı bir şekilde yaklaşık 25 dakika düdüklüde pişirin. Diğer yandan pazıların sadece saplarını alıp iyice yıkadıktan sonra küçük küçük doğrayıp yumuşayıncaya kadar haşlayın. Haşlamış olduğunuz pazı saplarını soluncaya kadar kavurun. Haşladığınız düdüklü içersindeki etli tiridin içersine kavurduğunuz pazı saplarını ve önceden haşlamış olduğunuz nohudu ve lolazı ekleyerek yaklaşık 3 dakika kadar ağzı açık bir şekilde düdüklü içersinde pişirin. Pişirdikten sonra derin bir yemek tabağına yaklaşık üç yemek kaşığı kadar önceden hazırlamış olduğunuz yuvalağlardan koyup üzerine bir yada iki kepçe kadar tiritten koyun. En son olarak hazırlamış olduğunuz boranının üzerine iki yemek kaşığı sarımsaklı yoğurt ekleyip servis yapın.

Afiyet olsun

memluk

Hatim Sorumlusu
nefis gorunuyor hani bir turku var tiridine bandim diye o bumu oluyor simdi :D:D

o değil galiba; bu başka ve çok güzel görünüyor...Allah razı olsun kardeşim...:043:
dur yahu şimdi dilime dolandı akşama kadar bu türküyü söylerim hehee:005:

sizde eşlik edin...

princess3zj.gif

vishenka040vn.gif

Sabahleyin erken çifte giderken amman amman

Öküzüm torbadan düşmüş gördün mü amanini yandım

Amanini amanini amanini yandım

Tiridine tiridine tiridine bandım

Bedava mı sandın para vidim aldım

Of oooof
Manda yuva yapmış söğüt dalına amman amman

Yavrusunu sinek kapmış gördün mü amanini yandım