Kadere İman - Giriş

ASHAB-I BEDR

Well-known member
[VIMEO]18345995[/VIMEO]

Asrımızın en büyük hastalığı; imansızlık ve iman hakikatlerine gereken önemin verilmemesidir.

Hâlbuki iman, amelden önde gelir. Zira Allah'ın fazlının gözüktüğü kimseler için, amelsiz cennete girmek mümkün olabilir. Ama imansız cennete kimse giremeyecektir. İman cennetin "olmazsa olmaz"anahtarıdır.

Belki ameldeki bir kusur, Allah tarafından af edilebilir, ancak imandaki ufacık bir kusur af edilmediği gibi, yer ve gök arası kadar sâlih amelin mahvına da sebep olabilir. Öyleyse imanı çok iyi anlamak ve iman hakikatlerini delilleriyle bilmek zorundayız.

Kadere iman, birçok insanın kavrayamadığı bir meseledir. Hemen hemen herkesin kafasında şu sorular vardır:

"Kader değişir mi? Allah benim kaderime günah işleyeceğimi yazmışsa benim suçum ne? Evlilik de kader midir? Madem kaderinde ölecek yazılmış, o halde onu öldüren niçin katil ve suçlu oluyor? Katil öldürmeseydi yaşayacak mıydı? Madem kaderimizde cennete veya cehenneme gideceğimiz yazılı, o halde bu imtihan niçin? Ben kaderimi değiştirebilir miyim?.."

Bu ve bunlar gibi onlarca soru;

Kader meselesinin anlaşılamamasının altında yatan en büyük sebep; Allah'ı tanıma/marifetullah bilgisinin azlığıdır.

Zira kader, Allah'ın ilmi ve ezeliyeti ile alakadardır. Bu mesele ile yaralanmış bir kimseye sorsak;

"Allah ezeli midir?" Cevap olarak "evet"i alırız. Ve tekrar soracak olsak; "Ezeli olmak ne demektir?"

Bu soruya alacağımız cevap ise şudur: "Ezeli olması; Allah'ın başlangıcının olmamasıdır." İşte bu cevaptaki eksiklik, yani Allah'ın ezeli oluşunun ne manaya geldiğinin tam bilinmemesi, bu konunun anlaşılamamasına sebep olmuştur.

Buradaki kusur, Allah'ı hakkıyla tanımayan, hatta tanımaya bile çalışmayan kişiye aittir. O, bu kusurunun cezasını, cevap veremediği soruların sıkıntısıyla öder.

Hatta bazen Allah'ı tanımaya karşı gösterdiği lakaytlığa ceza olarak, iman ve İslam nimetini kaybedebilir.

[BILGI]Maksadımız;kader meselesiyle yaralanan gönüllere ve akıllara bir abıhayat sunarak, Allah'ın rızasını kazanmaktır. Bu eserde kader hakkında merak ettiğiniz bazı soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Yardım ve inayet Allah'tandır.[/BILGI]