"Bediüzzaman hz Rusyadan kaçışında neler yaşandı?"

memluk

Hatim Sorumlusu
Üstad Bediüzzamanı Rus halkı kefaletle esir kampından alıp bir köye getirilmesine vesile oluyorlar... Üstadın ise onları bırakıp firar etmesi ne kadar doğrudur? Yapılan kefalete vefasızlık değil midir?

Üstad'ın nasıl kaçtığı konusunda Üstadımızın verdiği bilgilerin dışında elimizde ciddi bir kaynak bulunmamaktadır. Dolayısı ile Rus halkı ve kefallet konusu şimdiye kadar hiç gündeme gelmemiştir. Tatarların belli bir süre için kefaletle camilerine vaaz vermek için aldıkları bilinmektedir. Ancak üstadın camiden firar ettiğine dair elimizde bir bilgi bulunmamamktadır. Bu ihtimali kesin kabul edip, üzerinde yorum yapmak ne kadar doğru olabilir. Üstadın ifadelerinden bu manayı çıklarmak zorlayıcı bir tevil olabilir. Üstadımız bu firar olayını şöyle anlatmaktadır:
"Her neyse... O hüzünlü, rikkatli, firkatli, uzun gurbet gecesinde, dergâh-ı İlâhîde zaaf ve aczim o kadar büyük bir şefaatçi ve vesile oldu ki, şimdi de hayretteyim. Çünkü birkaç gün sonra, gayet hilâf-ı me’mul bir surette, yayan gidilse bir senelik mesafede, tek başımla, Rusça bilmediğim halde firar ettim. Zaaf ve aczime binaen gelen inâyet-i İlâhiye ile harika bir surette kurtuldum. Tâ Varşova ve Avusturya’ya uğrayarak İstanbul’a kadar geldim ki, bu surette kolaylıkla kurtulmak pek harika olmuştu. Rusça bilen en cesur ve en kurnaz adamların muvaffak olamadıkları çok teshilât ve çok kolaylıkla, o uzun firarî seyahati bitirdim."(1)
(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a Dokuzuncu Rica.

teblið

Vefasýz
Evet okurken bile bu satırları ziyadesiyle duygulanıyor insan..Ahh üstadım ne kadarda çile çekmişsin fani dünyada;Tecritler,sürgünler tehditler ve işkenceler...;

Hiç birine boyun eğmedin ne mutlu sana...

Cenabı hakk dostlarına yardım eder amenna!!!!..o ne güzel vekildir..kulunu yarı yolda bırakmaz..