bediüzzaman said nursi hacca gittimi?

teblið

Vefasýz
Kardeşim zuhr kardeşimizin verdiği cevabı dikkatli okuyun lütfen..kimseyi haşa imansızlıkla itham etmiyor

imani yaramız diyor..tekrar okuyun lütfen;

sorduğunuz soruya gelince ;

üstad hz zahirde hacc'a gidemedi çok istediysede gidemedi..Malum zulmun elinde esaret yılları okadar çok kki..Allah kabul etmesin şahsına gösterilen zülmu..

dediğiniz konuya gelirsek..Gaybı ancak Allahu teala bilir..Allah sevdiği kullarına her türlü hikmetler lütf etmiştir elh;

Gayb Allah 'ın hazinesi..ALLAHU ALEM.....

üstadý fakir

New member
okudum anladım lakin böyle cevap vermesi hangi imani yarmıza merhem oldu.bugün hacca giden binlerce kişi üstadın yerine binlerce tavaf etmişler ve sevabını bağışlamışlardır.herşey herşeye bir vesiledir.keramet vesilede değil vesileyi bulandadır.

teblið

Vefasýz
Dinimizde vefat etmiş bir müslümanın yerine hacc umre ve tavaf yapılabilinir..bunda ne kötülük var anlamadım..işin fıkhi boyutu açıklıyor zaten bedel haccı ve diğer mes'eleleri;

Üstad hz 'lerinin talebe veya yakınlarıda yapmışlardır elbetteki..yanlız ameller niyete göredir kardeşim;

Sevabına ortak etmişlerse bunda ne kötülük var anlamadım açıkcası;

hem yapılan tavaf ve bedel hacc'da niyet sevap kazanmaktır inşl.Niyet İlahi rızaya mazhar olabilmektir.

dert keramet göstermek değildir;

hem efendimiz (sav) hemde Yüce Allahın veli kulları hiç bir zaman KERAMET göstermek derdinde olmadılar ,sanırım bu konuyu siz bizden daha iyi biliyorsunuzdur;

Açık söylemk gerekirse kurduğunuz cümleden ben bir mana veremedim özür dilerim..

Huseyni

Müdavim
üstadı fakir kardeş;

Sorularınıza cevap aramanız normal bir durum. Yalnız bunu yaparken bazı hususlarda dikkatli olmakta fayda vardır.

En başta sorularımızı güzel bir niyetle hakkı öğrenmek için sormalıyız, bu konuda şüphemiz yok.

İkincisi Üstad Said Nursi Hazretleri nasıl geçmiş zamanın alimleri kendi zamanlarında söz sahibi idilerse Üstad hazretleri de bu dönemin söz sahibidir. Diğerlerine muhalif olduğu bazı noktalar var ise de bu ona uyanları sorumluluk altında bırakmaz. Peygamber efendimiz asm demişse "Alimler peygamberlerin varisleridir" diye ve Üstad hazretlerinin alimliği mevzusu zamanındaki tüm ulema tarafından kabul görmüşse, yazdığı eserler buna bir şahitse ve yaşantısı dahi Kurana sünnete bağlılığı noktasında sürmüşse anlamadığımız noktaları sorgulamak yerine vardır bi hikmeti demek daha doğru olur kanaatindeyim. Zira herşeyi anlamak herkesin işi değildir. Üstad hazretleri bile yazdığı eserleri defalarca okumuştur. Bu nedenle sabırlı olmak faydalı olacaktır. İlim dediğimiz şey bir ömür devam eder ve zamanla inşallah sorularınıza cevap bulursunuz.

Üçüncüsü Risale-i Nur talebesi vasfındaki insanların yaşantıları dahi eserlerin doğruluğuna şahittir. Düşünün ki bir insan hayatını Kuranı sünneti yaşamak ve tebliğ etmek gayesiyle sarfetsin hem de aynı anda Kurana ve sünnete zıd olsun. İşi gücü bıraksınlar insanların imanını muhafaza etsin diye çırpınıp dursunlar, onlara Kuran hakikatlerini, asrın insanının içine düştüğü şüphelerin cevaplarını anlatacağım diye uğraşıp bi yandan da kendileri buna tamamen muhalif olsunlar. Böyle birşeyin mümkünlük ihtimali varmı ?

teblið

Vefasýz
Allah (c.c) razı olsun hüseyni kardeşim;inşl bu kardeşimizde sorularına cevap bulmuştur..

Niyetler halisane olmalı ,niyet öğrenmek olmalı müslümanları yargılamak değil..

üstadý fakir

New member
tebliğ kardeş yargılamak haddim değil,olamazda.cezayı kim verirse o yargılar,mükafatı kim verirse o hesaba çeker.Hesaba çekende cezayı verende mükafatı verende Allah cc dir.insanların şahsına dil uzatmak edepsizliktir,yaptıkları ameller kötü olabilir.risalei nur a ve de müellifine en ufak bir lafda söylemem.yazılmış veya yazdırılmış beni çok ilgilendirmiyor.anladım ki sual sormak yok.hem risaleler hemde müellifi hatadan beri,la yüsel durumundadırlar.belkide ismet sıfatıyla sıfatlanmışlardır ben cahil kafamla anlayamıyorum.risaleinurda tek bir harf hatanın olmadığı dahi iman derecesinde önem arzetmiş.yapcak bir şey yok sanırım.ben yinede okumaya devam edecem risaleleri.derdim kusur bulmak değil,kusurumu bulmak olacaktır.

Bezminur

Well-known member
Üstad hazretleri bile yazdığı eserleri defalarca okumuştur. Bu nedenle sabırlı olmak faydalı olacaktır. ?

Kardeşler üstad hz leri risale-i nur ların müellifi olduğu halde defalarca okuma iştiyakı duymuşsa biz risale-i nur hakikatlerini okumaya ne kadar muhtacız kıyas edilsin. İNŞ RABBİM KIYMETİNİ BİLEN KULLARINDA EYLER BİZLERİ.
Risale-i nur'lar değerli bir hazine.

Huseyni

Müdavim
tebliğ kardeş yargılamak haddim değil,olamazda.cezayı kim verirse o yargılar,mükafatı kim verirse o hesaba çeker.Hesaba çekende cezayı verende mükafatı verende Allah cc dir.insanların şahsına dil uzatmak edepsizliktir,yaptıkları ameller kötü olabilir.risalei nur a ve de müellifine en ufak bir lafda söylemem.yazılmış veya yazdırılmış beni çok ilgilendirmiyor.anladım ki sual sormak yok.hem risaleler hemde müellifi hatadan beri,la yüsel durumundadırlar.belkide ismet sıfatıyla sıfatlanmışlardır ben cahil kafamla anlayamıyorum.risaleinurda tek bir harf hatanın olmadığı dahi iman derecesinde önem arzetmiş.yapcak bir şey yok sanırım.ben yinede okumaya devam edecem risaleleri.derdim kusur bulmak değil,kusurumu bulmak olacaktır.

Kardeş soru sormayın demek başka şey, bu konuda bazı hususlara dikkat göstermenizi istemek tamamen başka şeydir. Kimse insan olarak hatadan beri değildir. Yalnız cüzi ve tam mahiyetini bilmediğimiz noktaları nazara getirmek yerine çok istifadeye medar olan yerleri bu kadar önemsiyor muyuz ? Benim bu konudaki tavsiyem işinize yarıyan kısmını alın, cevabını bulabildiklerinizi bulun, gerisini Üstad hazretlerine havale edin.

“Bana karşı hüsn-ü zannınızı kabul etmem. Zira bir dessasa da hüsn-ü zan edebilirsiniz. Benim ve diğerlerinin fikirlerinin akıbetine ve sonuçlarına bakınız. Çünkü şüpheli ağaçları ayıran meyveleridir. Çok silik söz var ticarette geziyor. Siz mihenge vurmadan almayınız. Hatta benim sözlerimi dahi, ben söylediğim için hüsn-ü zan edip tamamını kabul etmeyiniz. Sözlerim hayalinizin elinde kalsın, akıl mihengine vurunuz. Altın çıktı ise kalbinizde saklayınız. Aksi halde bedduayı arkasına takınız, bana havale ediniz ve gönderiniz. Belki bende müfsidim bende bozuyor olabilirim.” Münazarat

üstadý fakir

New member
üstadı da böyle susturmaya çalışmışlardı,lakin o susmadı.beni buradan susturabilirsiniz.mekan sizin.beni işimde,evimde ve çevremde nasıl susturacaksınız.koskoca rejim üstadı susturamadı.mahkemeler yıldıramadı.sen kalkmışsın bana ceza verecem diyorsun.en fazla bu siteye girmemi engellersin.Allaha emanet olunuz.hakkım varsada helal olsun.

Berrin1

Member
“Bana karşı hüsn-ü zannınızı kabul etmem. Zira bir dessasa da hüsn-ü zan edebilirsiniz. Benim ve diğerlerinin fikirlerinin akıbetine ve sonuçlarına bakınız. Çünkü şüpheli ağaçları ayıran meyveleridir. Çok silik söz var ticarette geziyor. Siz mihenge vurmadan almayınız. Hatta benim sözlerimi dahi, ben söylediğim için hüsn-ü zan edip tamamını kabul etmeyiniz. Sözlerim hayalinizin elinde kalsın, akıl mihengine vurunuz. Altın çıktı ise kalbinizde saklayınız. Aksi halde bedduayı arkasına takınız, bana havale ediniz ve gönderiniz. Belki bende müfsidim bende bozuyor olabilirim.” Münazarat

Bu ne yüksek maneviyat bu ne yüksek kemalat...örnek alma noktasındayım seni üstadım....