Ahmet Akgündüz resmi sitesi açıldı

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
72060.jpg

Uzun yıllardır ilim dünyasında yazıları ve konuşmalarıyla katkıda bulunan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, çalışmalarını sanal aleme taşıdı. www.ahmetakgunduz.com adresinden yayına başlayan sitede Akgündüz'ün yazıları, videoları ve kitap tanıtımları yer alıyor. Site İngilizce, Almanca, Arapça ve Türkçe dillerinde yayın yapacak. Prof. Akgündüz ilk mesajında neden böyle bir siteye gereksinim duyulduğunu açıkladı.
Akgündüz mesajında şunları ifade etti:

"35 yıldan beri İslamiyet, İslam hukuku, Türk hukuk Tarihi ve özellikle de İslam hukukunun Osmanlı Devleti’ndeki uygulamaları ile alakalı araştırmalar yapmaktayım. Bu konularla alakalı Türkçe, Arapça ve İngilizce kitaplar ve makaleler telif eyledim; Türkiye dışında ve içinde çok sayıda konuyla ilgili milli ve milletlerarası konferanslara katıldım; çok sayıda başta Türk TV kanalları olmak üzere, El-Cezire gibi İslam âlemindeki kanallarda ve Avrupa kanallarında çeşitli tartışma programlarına misafir oldum. Bütün bunların yanında, Müslüman veya gayr-ı Müslim insanların katıldığı özel sohbetlerde bulunduğum da herkesin malumudur ve bu sohbetler de, çok alaka toplamaktadır. Eğer web sayfalarında küçük bir arama yaparsanız, Akgündüz ile alakalı çok sayıda video, konuşma, haber ve metinlere rastlayacaksınız. Dostlarımın malumudur ki, ben şahsen bu zamana kadar özel bir web sayfası açma yahut Facebook ve benzer ikinci hayat tabir edilen faaliyetlere de ilgi göstermedim ve hesap açmadım. Bazı dostlar benim adıma hesap açmış olabilirler. Ancak dostlarımız ısrarla benim direkt olarak sevenlerimle muhatap olacağım ve web yoluyla video, kitap ve makalelerimi paylaşabileceğim bir sayfanın açılması noktasında beni zorladılar ve ben de umumun istifadesi açısından buna evet dedim ve bu sayfayla dostlarımla yüz yüze geliyorum.

Bugün dünya büyük bir köy haline gelmiş bulunmaktadır. Müslümanlar ve gayr-ı Müslimlere yan yana birlikte yaşamak, birbiri hakkında daha çok şeyleri öğrenmek ve en önemlisi de ortak değerleri paylaşıp farklılıklara saygı duymak zorundadırlar. Şu anda dünya dediğimiz bu büyük köyde 1,5 milyardan fazla Müslüman yaşamaktadır. Bunların bir kısmı dindar Müslümanlardır; ellerinden geldiğince İslamî hükümlere göre yaşamaya çalışmaktadır. Bu arada diğer bir kısım ise, dindar bir hayat yaşamamakla birlikte, bu kuralların Allah’dan (Kur’an), O’nun Peygamber’inin yorumlarından (Sünnet), yahut

Müslüman hukukçuların icmâʿından ve nihayet kıyas yoluyla İslam’ın temel kaynaklarından çıkarılan hükümler olduğuna inanmaktadırlar. Müslümanların çoğunluğu bu doğrultuda düşünmekte ve yukarıda zikredilen tespitlere katılmaktadırlar. Okuyucu şunu unutmamalıdır ki, Müslümanlar özel hayatlarında İslamî hükümlere göre yaşamalıdırlar; ama hiçbir Müslüman fert, kamu alanında İslam Hukukunun uygulamasından sorumlu değillerdir.

Kaynak:RisaleHaber