Bir kadın kocasından hangi davranışları bekler ??

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Kadın kocasından evi silip süpürmesini beklemez; ama "hiçbir şey yapmıyormuş" muamelesi görmeyi de hazmedemez. Hiç olmazsa samimi bir şekilde...

3074.jpg

Gülay Atasoy'un haberi

Peki kadınlar, erkeklerden aile hayatında neler bekliyor? Erkekler acaba bu beklentileri karşılayabiliyorlar mı?
Kadın kocasından evi silip süpürmesini beklemez; ama "hiçbir şey yapmıyormuş" muamelesi görmeyi de hazmedemez. Hiç olmazsa samimi bir şekilde "Hayatım bütün gün koşturup yoruluyorsun, Allah razı olsun." cümlelerini duymak, "sevgi" ve "şefkat" bekler.
Kadınlar, eşlerinin kapıdan girer girmez, "Yorgunluktan ölüyorum" sözleriyle selamsız sabahsız direkt TV'nin karşısına geçmelerini istemez.
Yapılan yemek ya da işlerle ilgili "takdir"lerini belirtmesini, bir eksiklik varsa "iğnelemeden" ve usulünce söylemesini bekler.
Bir kadın eşinden, "Sustur şu çocuğu be kadın! Zaten akşama kadar kafam şişiyor. Bir de senin çocuğunun zırıltılarını mı dinleyeceğim? Görmüyor musun haberleri dinliyorum!" demesini beklemez. (Çocuk sanki sadece kadınındır!)
Hanımlar eşlerinden evi toparlamasını beklemez. Ama en azından "Nerde benim çoraplarım! Şu kenarda duran çoraplarımın sana ne zararı var?" demek yerine çoraplarını belirli bir yere koyması öğrenmesini, kirliyse kirli sepetine bırakmasını bekler.
Kadınlar işten gelen eşlerinin, "Aaa! Bu çocuk ağlıyor, yemek de hazır değil zaten arkadaşlar da beni bekliyor. Haydi eyvallah!" deyip çekip gitmesini değil, "Ben çocukla ilgileneyim sen bir şeyler hazırla yiyelim. İstersen yemekten sonra uzanıver. Ben çocuğa bakarım." gibi tepkiler, "hoşgörü", "yumuşaklık", "merhamet", "destek", "güven", "himaye" bekler.
Kadınlar, eşlerinden tercihlerini, akrabalarını hor görmemesini bekler.
Güllerin Efendisi, "hayırlı erkeğin, annenin çocuğuna lütuf ve merhameti gibi hanımını şefkatle karşılayan, acıyan, lütfeden, tatlılık ve yumuşaklıkla muamele eden erkek olduğunu bu davranışlarının yüz şehitlik makamıyla eşitlendiğini" söylüyor.
Acaba sevgi, ilgi, şefkat, merhamet, hoşgörü vb. kadının erkekten beklediği şeyler başka gezegenlerden ithal mi ediliyor?
Kilo ile mi satılıyor?
Milyon dolarla mı alınıyor?
Ne dersiniz bu akşam evinize en yakın bakkaldan 100 gram tebessüm, ilgi, sevgi, hoşgörü almaya?
İnanın ki, bakkal amca sizden tek kuruş istemez.

ARİF

Well-known member
beklentiler nekadar fazla olursa hayal kırıklıklarıda okadar çok olur dolayısıyla tavsiye edilir minumum beklenti maksimum hoş görü parolasıyla yaşanırsa inanın her iki tara ta daha mutlu olurlar her iki tarf açısındanda kendi haklarını aramak yerine karşı tarafın haklarına nekadar saygılı ve nedenli onları yerine getirebildiklerine baksalar ve kafalarındaki insanı yakalama yerine mevcut özelliklerle nasıl yaşanabilir onun çaresine baksalar kişleri oldukları gibi kabul edip doğruyu yaşayarak verebilmeyi tercih etseler yani doğruları hep karşıdaki yapsın ama kendisi ? yapmasada karşıdaki ona saygı göstersin hoşgörülü olsun anlayışı anlaşamamanın başlangıcını hazırlar vesselam...

nurhadimi

üye Sorumlusu
beklentiler nekadar fazla olursa hayal kırıklıklarıda okadar çok olur dolayısıyla tavsiye edilir minumum beklenti maksimum hoş görü parolasıyla yaşanırsa inanın her iki tara ta daha mutlu olurlar her iki tarf açısındanda kendi haklarını aramak yerine karşı tarafın haklarına nekadar saygılı ve nedenli onları yerine getirebildiklerine baksalar ve kafalarındaki insanı yakalama yerine mevcut özelliklerle nasıl yaşanabilir onun çaresine baksalar kişleri oldukları gibi kabul edip doğruyu yaşayarak verebilmeyi tercih etseler yani doğruları hep karşıdaki yapsın ama kendisi ? yapmasada karşıdaki ona saygı göstersin hoşgörülü olsun anlayışı anlaşamamanın başlangıcını hazırlar vesselam...

ewt hoşgörü....

ötesi yok

mihrimah

Well-known member
Minumum beklenti, maksimum hoşgörü yazıda evet ama uygulamada zor gibi...Keşke yapılabilse...

Senai Demirci'nin " ve aşk evliliğin ellerinden tuttu" isimli bir kitabı var. Bu konuya çok güzel değinmiş. Mükemmel dersler vermiş daha gerçekci...
Belki de çok uzaklara gitmemek lazım kitaptı sözdü vs. "islam " dininin idrakında olunmalı...

nurhadimi

üye Sorumlusu
Minumum beklenti, maksimum hoşgörü yazıda evet ama uygulamada zor gibi...Keşke yapılabilse...

Senai Demirci'nin " ve aşk evliliğin ellerinden tuttu" isimli bir kitabı var. Bu konuya çok güzel değinmiş. Mükemmel dersler vermiş daha gerçekci...
Belki de çok uzaklara gitmemek lazım kitaptı sözdü vs. "islam " dininin idrakında olunmalı...

ben bu kitabı okuduğumda ne oluyoruz demiştim :D

bence ewlilik aşamasındakiler okusun benim gibi çocuklar değil dimi mübarek ablam;)

mihrimah

Well-known member
ben bu kitabı okuduğumda ne oluyoruz demiştim :D

bence ewlilik aşamasındakiler okusun benim gibi çocuklar değil dimi mübarek ablam;)

Olurmu kardeş her yaşa hitab ediyor temel bir kitap.

Nurum eğri oturup doğru konuşmak lazım:) biz hanımlar malum))çok beklenti içindeyiz önce herşey evet evlilikten sonra hayır oluyor.
Mesela geçenler bir abla gelmiş diyoki; eşim eve geldiğinde maçın olduğu günler kanalları bozuyorum, acaba hakka giriyormuyum çünkü tv başından ayrılmıyor..Bu neden oluyor fazla beklentisinden o kitap buna cevap veriyor diye bende ablaya o kitabı önerdim.

başka bir olay bunun da trajı komik...abi malum çok geç geliyor mevsim dolayısıyla falan;)saat 01:00 sularında evde oluyor sabahta erkenden görevinin başında olması lazım. 05:30 da evden çıkıyor tam asansör kapısına geldiğinde eşi ;
-İstersen asansör düğmesine basma en son sen geldin, ilk sen gidiyosun asansör bizim katımızda diye laf atmış...
Abi kalmış, tebessüm etmiş. bunu dile getiren sıradan biri değil anlıyormusun;)konumun ne olursa olsun beklenti içindeysen sorun başlıyor.
durum böyle olunca bazı beklentileri yenmek lazım, olması gereken baz alınmalı, kişilikleri aynı olan insanlar değil beklentileri aynı olanlar anlaşabilir. O kitapta hem bu hemde mutlu olmanın yolları çok güzel anlatılmış buna ek olarak yukarıda da belirttiğim gibi her yaşa hitab eder. Sindirmek lazım bazı şeyleri...Olsun okuman bişey kaybettirmemiştir:)inş.

nurhadimi

üye Sorumlusu
Olurmu kardeş her yaşa hitab ediyor temel bir kitap.

Nurum eğri oturup doğru konuşmak lazım:) biz hanımlar malum))çok beklenti içindeyiz önce herşey evet evlilikten sonra hayır oluyor.
Mesela geçenler bir abla gelmiş diyoki; eşim eve geldiğinde maçın olduğu günler kanalları bozuyorum, acaba hakka giriyormuyum çünkü tv başından ayrılmıyor..Bu neden oluyor fazla beklentisinden o kitap buna cevap veriyor diye bende ablaya o kitabı önerdim.

başka bir olay bunun da trajı komik...abi malum çok geç geliyor mevsim dolayısıyla falan;)saat 01:00 sularında evde oluyor sabahta erkenden görevinin başında olması lazım. 05:30 da evden çıkıyor tam asansör kapısına geldiğinde eşi ;
-İstersen asansör düğmesine basma en son sen geldin, ilk sen gidiyosun asansör bizim katımızda diye laf atmış...
Abi kalmış, tebessüm etmiş. bunu dile getiren sıradan biri değil anlıyormusun;)konumun ne olursa olsun beklenti içindeysen sorun başlıyor.
durum böyle olunca bazı beklentileri yenmek lazım, olması gereken baz alınmalı, kişilikleri aynı olan insanlar değil beklentileri aynı olanlar anlaşabilir. O kitapta hem bu hemde mutlu olmanın yolları çok güzel anlatılmış buna ek olarak yukarıda da belirttiğim gibi her yaşa hitab eder. Sindirmek lazım bazı şeyleri...Olsun okuman bişey kaybettirmemiştir:)inş.

inşaallah

Tarihci

Marmara Tarih
kadın eşinden bekler, bekler, bekler, hep bekler kadınlar hep beklerrrr.... hep ister hep bekler, her zaman daha fazlasını ister..

Tarihci

Marmara Tarih
kadınların beklentilerini karşılamak için Karun gibi zengin, Hz.Osman gibi halim ve anlayışlı, Hz.Yusuf gibi karizmatik, Hz.Ömer gibi tuttuğunu koparan vs vs vs vs vs vs vssss olmak gerekir ki bunları bile Allah ayrı kullarına lutfetmiş, hepsini bir erkekte birleştirip Consantre bir erkek yaratmamış kurban olduğum Rabbim :)

zeyhak_

Well-known member
kadınların beklentilerini karşılamak için Karun gibi zengin, Hz.Osman gibi halim ve anlayışlı, Hz.Yusuf gibi karizmatik, Hz.Ömer gibi tuttuğunu koparan vs vs vs vs vs vs vssss olmak gerekir ki bunları bile Allah ayrı kullarına lutfetmiş, hepsini bir erkekte birleştirip Consantre bir erkek yaratmamış kurban olduğum Rabbim :)

evet :rolleyes: azıcık öyle..:D ee kanaat etmek lazım

Gül-i İkra

Well-known member
"O kadınların, üzerlerindeki meşru hak gibi, kendilerinin de hakları vardır."(Bakara 2/228)

Ebu Hureyre'den rivayet edilen bir hadise göre Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurur: "Müminlerin iman bakımından en mükemmeli, ahlakı en güzel ve ailesine karşı en fazla hoşgörülü olandır"

Kardeşlerim yazının tamamını okumadım lakin eşler arasında temel öz neden Allah olması gerekiyor.. Adımlarını Allah için atmalı, Sözlerini Allah için paylaşmalı...Birbirlerine olan saygıları ve sevgileri hem kendileri hemde Allah için olmalı...