Esmaül hüsna'yı ezberlemek istiyorum önerilerinizi alabilirmiyim?

Bezminur

Well-known member
Daha önce açtığım konu hakkında Abidin kardeş çok güzel bilgiler vermiş.ALLAH CC. RAZI OLSUN.
http://www.risaleforum.net/islamiye...ca-anlamlarini-foruma-ekleyebilirmisiniz.html

NURUAHSEN KARDEŞ DE DAHA ÖNCEKİ AÇTIĞIM KONUYA BU LİNKİ PAYLAŞMIŞ ALLAH CC.RAZI OLSUN.
http://www.risaleforum.net/islamiye...aul-husna/5108-allahin-isimleri-allah-cc.html

Benim çok eksikliklerim var Kur-an kursuna gittiğimde risale-i nurlarla tanışmayı çok isterdim ama o zamanlar tanışmadım:( temel dini bilgiler kitabını kur-an kursundayken yalayıp yutmuştuk ama inanın tekrar etmeye etmeye hepsini unutmuşum, şimdi temel dini bilgiler kitabımdaki önemli yerleride ezberliyorum inş hep tekrar ederimde unutmam, ben risale-i nur dersi okuyacaksam ve okuyorsam önce kendim ilim öğrenmeliyim. ALLAH'ın isimlerini bilmiyorum:( Birgün Risale-i nur'u eşim okuyor, marifetullah dedi ve marifetullah'ın anlamını söyledi inanın çok etkilendim.SADECE ALLAH BİR DEMEKLE OLMUYOR.Önce ALLAH'I TANIMAK SIFATLARINI BİLMEK VE ALLAH'IN 99 İSMİNİ BİLMEK BİR MÜSLÜMANA ŞARTTIR.

MEMLEKETTEN HAS ABLALARIMIZDAN BİRİ İLE BUGÜN KONUŞURKEN ALLAH-U TEALANIN İSİMLERİNİ EZBERLEMEK İSTİYORUM DEDİM BANA TESBİHATTAKİ İSİMLERİ EZBERLEMEN YETERLİ DEDİ?

peki bu konuda SİZ NE DİYORSUNUZ? FİKİRLERİNİZİ PAYLAŞIRMISINIZ?

Abidin kardeşde şöyle diyor;bir çok namaz hocasında bu şekilde kısaca yazar.. Hepsini okuyun ezberleyinceye kadar.. sonra tek tek araştırın nette ayrıntısı ile doğrulayın. En iyi kaynak kendi araştırmanız ve doğrulamanızdır....

peki Nuruahsen kardeşin vermiş olduğu esmül hüsnayı ezberlemem nasıl olur?
yoksa tesbihattanmı ezberliyeyim? Bu arada Memleketteki has ablam namazların ardından tesbihatı mutlaka yap tesbihatta sana güç kuvvet verir dedi.

Bezminur

Well-known member
akna kardeşde açmış olduğum başka bir konuya yukardaki mesajımın bir kısmını kendisine paylaşmıştım ve marifatullah'ı çok güzel anlatmış.
akna kardeşde şöyle diyor;Evet Marifetullah İlmi çok ehemmiyetlidir
hatta yaradılış amacımız, kainatın yaradılış amacı bu ilme dayanır
Cenab-ı Hakk'ın sayısız isim ve sıfatları vardır
bu isim ve sıfatların yaratılmış tüm mevcudda sınırsız yansımaları cilveleri vardır
bizim kulluğumuzu yerine getirmemiz, baktığımız her şeyde bu yansımaları ve cilveleri görebilmemiz
sahip olduğumuz Marifetullah İlmi'nin derecesine bağlıdır
Elhamdülillah ki Risale-i Nur'lar bizi bu ilimle donatmaya müsait
yeterki biz hakkıyla okuyalım, amel edelim
Üstad Hz.'nin dediği gibi kendi malımız gibi sahip çıkalım

Zaten okudukça Allah cc'nun isim ve sıfatlarını öğreniyoruz
Benim Risale-i Nur'da en çok hayran olduğum şeylerden biri Esma-ül Hüsna'nın kullanılış şekli ve yerleridir..
Selam ve dua ile..

"ALLAH CC. KENDİSİNDEN RAZI OLSUN"