Risale-i Nur dersleri yapabilmemiz için evde kendimizi nasıl yetiştiririz?

nurulhak

Member
Cevap: Risale-i Nur dersleri yapabilmemiz için evde kendimizi nasıl yetişti

Risale-i nur derslerini başka birilerine mi vereceksiniz? tam anlayamadım.... Eğer öyle ise mütaala da okunacak bölümü bir kaç kez tekrar edip üzerinde tefekkür etmenizi ne anladığını bir kağıda yazmanızı, mümkünse bölümle ilgili sanal ortamdan bir sohbet dinlemenizi tavsiye ederim.

Bezminur

Well-known member

Evet Risale-i Nur derslerini okuyacağım,yalnız kişilere okurken özelliklede anlatırken sıkılıyor heyecanlanıyor vede çok zorlanıyorum.Okuyacağım konu üzerinde çalışma yapayım diyorsunuz değil mi?Bende bu forumdan açıklamalı derslerinize çalışıyorum açıklamalı yerleri unutmamak için not alıyorum,kelime çalışmasıda yapıyorum.Ders okurken sıkılmak istemiyorum artık:(

topraktoprak

Well-known member

Kardeş bu iş sabır işidir,
kelime çalışması yapmanız vede forumdaki açıklamalı bölümlerden
yararlanmanız çok faydalı olacaktır doğru istikamet üzerindesiniz inşl.
biraz zamana bırakınız sıkılganlığınız yerini rahatlığa bırakacaktır
Allah"ın izniyle.

Bezminur

Well-known member

Kardeş bu iş sabır işidir,
kelime çalışması yapmanız vede forumdaki açıklamalı bölümlerden
yararlanmanız çok faydalı olacaktır doğru istikamet üzerindesiniz inşl.
biraz zamana bırakınız sıkılganlığınız yerini rahatlığa bırakacaktır
Allah"ın izniyle.

ALLAH CC.razı olsun kardeşim.İnşaallah dediğiniz gibi zaman sonra rahat rahat okur ve rahat bir şekilde açıklamayı Cenab-ı Hak bana nasip eder.Yeter ki sabırlı olayım.

nurulhak

Member

Sıkılmanızın sebebi bence kelime ve açıklamalarınızdaki eksikliklerin tezahürü olabilir. Daha iyisini yapmak istiyorsunuz bu yüzden de canınız sıkılıyor...Mevla mukafatını versin...
Bu siteden cok istifade edebileceğiniz gibi Nur şakirtleri abilerin de videoları oluyor,açıklamalı..onları da dinleyebilrsiniz
anlatmak en iyi öğrenme yöntemidir...
Okurken sadece metne bağlı kalmayın derim,örneklerle süslerseniz daha verimli olacaktır...Malum zamane gencleri kavramları tam anlayamadıklarında onlarda sıkılabiliyor.

nurulhak

Member

Bizde arkadaslarla böyle bir calısma yapıyoruz...Zamanla fark edeceksiniz sözlük kullanma ihtiyacınız gittikçe azalacak..Okudukca risalenin acıklamasını yine risalede bulacaksınız...Biz okudğumuz bölüm hususunda güncel örnekler bulup birbirimizle paylasıyoruz..Bir kac satır okuyorsak onun üzerine yorumu daha uzun tutuyoruz

Bezminur

Well-known member

Bilgiler ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.ALLAH CC.razı olsun.Risale-i Nur'larla meşgul olmayı çok istiyor ve Risale-i nurları okumayı okuduklarımı anlamayı anladıklarımıda anlatmayı çok istiyor ve arzuluyorum.İnş zamanla ALLAH'ın izni ile Rabbim okutturmayı anlattırmayı bana nasip eder.

nurulhak

Member

İnşallah kardeşim. Bu iş sabır işidir. Anlayamadığımızda okuduğumuz metne kabahati yüklemek yerine, anlayana kadar okumalıyız. Zaten ilk okuyuşta lafızlarını terennüm ettiğimiz ve aklen de idrak edebildiğimiz cümleler bana her zaman basit gelmiştir. Üzerinde düşünmek taakkul etmek efendimizin en büyük ibadet saydığı ve bizi diğer canlılardan ayıran idrak yetimizi geliştirecektir...
selamlar

Nur_Yazar

Well-known member

Buda ayrı kardeş.......

Ders yapan kişide olması gereken özellikler nelerdir, cemaat istifade edemiyor, konu açılamıyorsa, ne yapılmalıdır, bu konuda nasıl davranmalıyız?

Yazar: Sorularla Risale, 25-7-2009

"Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor..."(Nisa, 4/58)
Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdu ki: "Emanet kaybedilince, kıyameti bekleyin." "Emanet nasıl kaybolur?" diye sordular. "İşler ehil olmayanlara teslim edilince." diye cevapladı."

Ebû Zerr (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü! dedim, beni memur ta'yin etmez misin?" Bu sözüm üzerine, elini omuzuma vurdu ve sonra da:

"Ey Ebû Zerr, sen zayıfsın, memurluk ise bir emanettir. (Hakkını veremediğin takdirde) kıyamet günü rüsvaylık ve pişmanlıktır. Ancak kim onu hakederek alır ve onun sebebiyle üzerine düşen vazifeleri eksiksiz edâ ederse o hâriç" buyurdu."
"Hâtimenin hâtimesi"

"Bir adam müstaid ve kabil olduğu şeyi terk ve ehil olmayan şeye teşebbüs etmek, şeriat-ı hilkate büyük bir itaatsizliktir. Zira şanı odur ki, istidadı, san'atta intişar ve tedahül; ve san'atın mekayisine ihtiram ve muhabbet; ve nevamisine temessül ve imtisal, elhasıl, fena fi's-sanat olmaktır. Vazife-i hilkat bu iken, bu yolsuzlukla san'atın suret-i lâyıkasını tağyir eder. Ve nevamisini incitir. Ve asıl müstaid olduğu san'ata olan meyliyle, teşebbüs ettiği gayr-ı tabiî san'atın suretini çirkin eder. Zira, bilkuvve olan meyil ve bilfiil olan san'atın imtizaçsızlığı için bir keşmekeş olur."

"Bu sırra binaen, pek çok adam meylü'l-ağalık ve meylü'l-âmiriyet ve meylü't-tefevvukla mütehakkim geçinmek istediğinden, ilmin şanında olan teşvik ve irşad ve nasihat ve lûtfu terk edip, kendi istibdad ve tefevvukuna vesile-i cebir ve tânif eder. İlme hizmete bedel, ilmi istihdam eder. Buna binaen, vezaif ehil olmayanın ellerine geçti. Bahusus medaris bununla indirasa yüz tuttu. Buna çare-i yegâne, daire-i vahidenin hükmünde olan müderrisleri, darülfünun gibi çok devaire tebdil ve tertip etmektir. Tâ, herkes sevk-i insanîsiyle hakkına gitmekle, hikmet-i ezeliyenin emr-i mânevîsini, meyl-i fıtrîsiyle imtisal edip kaide-i taksimü'l-a'mâle tatbik edilsin."
(1)
Yukarda vermiş olduğumuz ayet, hadis, risalelerden de anlaşılacağı üzere ehliyet ve liyakat maneviyattan önce gelir.

Bir adam müstaid ve kabil olduğu şeyi terk ve ehil olmayan şeye teşebbüs etmek, şeriat-ı hilkate büyük bir itaatsizliktir. Yani insan iki şeriata uymak ile mükelleftir, birisi kelam sıfatından gelen ve insanların muamele ve ahlakını tanzim eden İslam şeriatı, diğeri ise kudret sıfatından gelen kainat şeriatıdır. Kainat şeriatının kurallarına itaat ve isyanın karşılığı peşindir, İslam şeriatının kurallarına uymanın karşılığı ise ekseri ahiret hayatındadır.
Üstad'ın şariat-ı hilkat dediği kainat şeriatıdır. Bir insanın kabiliyet ve istidatları da bu şeriat kapsamındadır. Demirin tabiatı ve mizacı sert ve katıdır, yatak ve yorgan imalatında kullanılmaz. Pamuğun mizacı ise yumuşak ve mülayimdir, inşaat temelinde kullanılamaz. Ama demir ve pamuk ehemmiyet noktasından biribirinden geri kalmaz. Bu yüzden demir pamuğa, pamuk da demire büyüklük taslayamaz. Zira her ikisi de kendi konumunda önemli ve kuvvetlidir.

Üstat demirin pamuk, pamuğun da demir işinde istihdam edilmesini yaradılış şeriatına büyük bir itaatsizlik olarak nitelendiriyor. Öyle ise her istidadı kendi kulvarında ve kendi mecrasında kullanmak gerekir. İnsanlara ders okumak, güzel bir şekilde hakikatleri muhataba aktarmak, meselelere vakıf olmak ve vukifiyetli bir şekilde karşıya hitap etmek gibi şeyler, istidat ve kabiliyet isteyen şeylerdir. Bugün iletişim ve retorik (belagat) sanatı, özel bir ilim olarak fakültelerde okutulmaktadır.

Şayet bir cemaat içinde birden çok hatip varsa, teşriki mesai olarak vazifeler tanzim edilmelidir. Zaten mesleğimizde ihlas ve uhuvvet önemli bir esas olmasından dolayı, kamil hatipler başka hatipler ile iyi geçinmek ve enaniyet ve kibir gibi marazlardan uzak kalmak şiarıdır.
(1) bk. Muhakemat, Birinci Makale, Hatimenin Hatimesi.
Okunma Sayısı : 1567

Bezminur

Well-known member

İnşallah kardeşim. Bu iş sabır işidir. Anlayamadığımızda okuduğumuz metne kabahati yüklemek yerine, anlayana kadar okumalıyız. Zaten ilk okuyuşta lafızlarını terennüm ettiğimiz ve aklen de idrak edebildiğimiz cümleler bana her zaman basit gelmiştir. Üzerinde düşünmek taakkul etmek efendimizin en büyük ibadet saydığı ve bizi diğer canlılardan ayıran idrak yetimizi geliştirecektir...
selamlar

Evet haklısınız gerçekten sabır işi dün akşam komşularıma gıybet dersini okudum daha öncede başka bir cemaate okuyup açıklamıştım, dün komşularıma okuduğumda açıklama yapınca karıştırdım :( o anda kapı zili çaldı komşumun biri dersin yarısına yetişebildi,zilde çalınca benim kafa dağıldı:( toparlamada zorlandım tekrar baştan alıp düzelttim elh toparladım ama inanın çok üzüldüm:( şevkimi kırmayacağım bu yoldan ayrılmak istemiyorum.bu durumdarda şevk kırmamak gerekiyor.

Birde yakın ve samimi olduğum bir teyzemiz var.Birgün orda kendi durumumu anlatıp ağladım teyze dedim ben yeni yeni ders okumaya başladım buna vesile olan ısrar eden bir kardeşim oldu, 11.ssözün dersini okudum birgün dedim 11. sözü ders yaptıktan sonrada evimde 3,4 gün boyunca okudum ve hiç usanç duymadım okudukça şevke geliyordum okudukça risaleler başka başka açılıyordu diyip ağlamaya başladım daha sonra burdada bi ders okuyayım dedim tabi dedi ve sonra alt komşusu geldi benden için komşusuna bize ders okuyacak dedi, bende not alarak açıklama yapıyorum ya kendi risale'mide götürmemiştim, teyzelerin külliyat vardı ama benim notlarım yoktu. 11. sözü yapsam komşusu için ağır bir ders olur dedim. daha sonra 11. lema sünneti seniyyeyi okumaya karar verdim internetten ayetlerin açıklamalarını çıkardım birde bir kaç keliminin anlamını yazdım daha sonra okumaya başladım.Rabbim öyle bir yardım etti ki çok feyiz aldım cenab-ı hak çokta güzel açıklattırdı.Enaniyet olmaz inş dinleyenler 3 kişiydi nurları tanıyan yakın bi teyzem ve kızı hemde komşusu dinledikten sonra çok güzel dediler.

Birgün bu nurları tanıyan teyzeme yine gittim derse gelen komşusunda sohbet vardı kendi aralarında kur-an'ı kerim okuyarlarmış,teyze bizde gidelim sende orda ders oku dedi hazırlığım yok ama olur dedim,hadi bizde gittik komşusu beni görünce çok sevindi kur-an okumaları bittikten sonra bende onlara dedim ki; risale-i nur nedir biliyormusunuz şimdi risale-i nur nedir nasıl bir tefsirdir onu okuyacağım tarihçe-i hayattan okudum elzem'e acı dememmi:( sohbette olanlardan bir teyzenin daha önce eşi nurları okurmuş öyle söyledi, ve bana sözünü bölüyorum elzemin anlamını biliyormusun bende evet acı dedim hayır dedi, olmazsa olmaz dedi elem'le karıştırdım ve çok kötü oldum bozuntuya vermedim, daha sonra elemle karıştırdım yanlışımı düzelttiniz teşekkür ederim,nurları tanıyorsunuz ya dedim, oda eşim bir zamanlar okurdu dedi. işte bu durumlarda şevkimi kırmamalıyım, o an çok üzüldüm ama daha sonra geçti sizce bunlar normal şeylermi:(?

bu durumlarda ne yapmalıyım:(? feyzimin kırılmasını istemiyorum:(

Bezminur

Well-known member

Diğer cvp veren kardeşlere tşk ediyorum mesajımı gönderince şimdi yazılarınızı gördüm daha sonra okuyup cvplayacağım İNŞ.
şimdi çıkmam gerek.
SELAM VE DUA İLE...

Bezminur

Well-known member

Kelime bilgisi için şu adresi tavsiye ederim..ALLAH muvaffak kılsın...

Sorularla Risale | Risale-i Nur'daki Kelimeleri Çözme Metodları

Dualarınızla.............

Sorularla risale-i nur'a giriyordum ama vermiş olduğunuz linki hiç görmedim inanın çok güzel bir bilgi.ALLAH CC.razı olsun pcme indirip çalışırım inş.Keşke bulunduğum yerde vermiş olduğunuz linkin RİSALE-İ Nur'un kelime çalışmalarını ve açıklama metodlarını anlatma yeri olsada gitsem.

Bezminur

Well-known member

üstadlarımız en kolay yoldan yetişmeyi ezberle olacağını söylemiş..Yukardaki tüm arkadaşların söyledikleri doğru hepsine katılıyorumm ve teşekkür ediyorum..
ders yapmak apayrı bi konu bu konuda uzman olanlar anlatsa daha iyi olur..üni yıllarında 5-6 kişilere ders yapmıştımm hatta şuan çok daha kalabalık gruplara farklı konuları anlatıyoruz iş gereği insan bi süre sonra alışıyor...
fakat dediğiniz gibi risaleden ders yapmak apayrı bi konu yetişmek gerek önce kendimiz sindirebilmeliyiz..
siz böyle söyleyince ilk ciddi risaleden ders yaptığım zamanı hatırladım..rezil olmuştum..50 kişilik bi grup bi kelime söyledim onu toplayayım deken başka bir cümle,heyecan, kekeleme en son pes ettim yapamicamm demiştimm..kötü bi durum..allah kimseye yaşatmasın..

Zaten bende zamanında daha önce yapamam yapamam diye diye bu hale geldim.Ama artık yapamam demiyorum yapacağım inş.Hep uzmanlar yaparsa bizler kendimizi nasıl yetiştireceğiz? Ben ders okumaya başladığımda Risale-i Nur'ların üzerinde kelime çalışması ve bu forumdan açıklamalı risale derslerine çalışarak daha fazla üzerinde durduğum için risale-i nur'lar beni yetiştiriyor.Daha önceleri risale-i nur okusamda anlamıyor diyip üzerinde durmuyordum ama ders okumaya başladıktan sonra üzerinde daha fazla durduğum için risale-i nurlar bambaşka açılıyor,her ders okuyacağım konu hakkında okudukça başka başka açılıyor elh,iliklerime kadar istifade ediyorum. Hele gıybet konusunu forumda çok güzel açıklamışlar, gıybet dersinin açıklamasından çok istifade ettim.

Güzel duanıza AMİN ECMAİN diyorum.
Rabbim cümelmizi bu yoldan ayırmasın inş.

hulya zeynep

Yeni Üye
merhaba ben burayı yenı kesfettım acemıyım affedın once kendı muatap olabılmelı ustat karsısındaymıs gıbı okumaya anlamaya calısıp kendı yasamalı sonra ustadımın dedıgı gıbı kus degıl koyun gıbı olmalı tamıhlası olanı ALLAH mahcup etmez selam ve dua ıle