Sadâkat Kervanına Katılalım!

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Sadâkat Kervanına Katılalım!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Allâh, sadâkat gösterenleri, sadâkatleri sebebiyle mükâfatlandıracaktır…” (Ahzâb, 24)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Sıdk, insanı iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi, doğru söylemeye devâm ettikçe, sonunda sıddîklardan olur. Yalan, kişiyi fücûra, fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalan söylemeye devâm ettikçe, sonunda Allâh indinde yalancılardan yazılır.”(Buhârî, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103-105)

Ebû Süfyan (ra), müslüman olmadan önce, İslâm düşmanlarının önde gelenlerinden biriydi. Bir zamanlar, ticâret için gittiği bir yerde, Bizans Kralı Herakliyus ile uzun bir konuşma yapmıştı. Ebû Süfyan (ra), o konuşmayı naklederken şöyle der:

“…Herakliyus bana:

“–Peygamberlik iddiâsında bulunmazdan evvel, O’nu hiç yalancılıkla ithâm etmiş miydiniz?” diye sordu.

“–Hayır!” dedim.

“–Hiç sözünde durmadığı olur muydu?” dedi.

“–Hayır! Verdiği sözü muhakkak tutar, ancak biz şimdi O’nunla bir müddet antlaşma hâlindeyiz. Bu müddet zarfında ne yapacağını bilmiyoruz!” dedim. O’nu kötülemek için araya sokuşturacak bundan başka bir söz bulamadım!..

“–O zât size neleri emrediyor?” diye sordu. Ben de:

“–O; “Yalnız Allâh’a kulluk ediniz, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayınız, atalarınızın îmân ettiklerini söyledikleri şeyleri terk ediniz.” diyor ve bize namaz kılmayı, sadâkati, iffetli yaşamayı ve akrabâ ile ilgilenmeyi emrediyor.” dedim…

Herakliyus şöyle dedi:

“–Ben sana; bu iddiâsından önce O’nu hiç yalanla ithâm ettiniz mi, diye sordum, sen; hayır, dedin. Böylece anladım ki O, ne insanlara ne de Allâh’a yalan söyleyecek biri değildir.

Hiç sözünde durmadığı oldu mu, diye sordum; hayır, dedin. Peygamberler de böyledir, sözlerinden aslâ dönmezler…”

Herakliyus tekrar:

“–Size ne emrediyor?” diye sordu.

“–Sâdece Allâh’a kulluk, namaz, zekât, sadâkat, iffetli yaşamak ve sıla-i rahim.” dedim. Bunun üzerine Herakliyus şöyle dedi:

“–Eğer bu dediklerin doğru ise O zât, çok yakın bir zamanda şu ayaklarımın bastığı yerlere bile hâkim olacaktır…”” (Buhârî, Bed’ü’l-Vahy, 6; Müslim, Cihâd, 74)