Said Nursi için Erek Dağı'na ağaç dikti 19 Ekim 2010 / 11:30 Bediüzzaman S

harp

Well-known member
Said Nursi için Erek Dağı'na ağaç dikti
19 Ekim 2010 / 11:30
Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Said Özdemir, Erek Dağı'na çıkarak iki fidan dikti

Yusuf Sinan'ın haberi
Said Özdemir, fidanların birini, 2 yıl boyunca Erek Dağı'nda inzivaya çekilen Said Nursi için, diğerini ise Fethullah Gülen adına diktiğini söyledi.
Bediüzzaman Sergisi için Van'a gelen Said Özdemir, ilerlemiş yaşına rağmen Erek Dağı'na çıkarak Üstad'ın kaldığı mekanları gezdi.
Üstadın Erek Dağ'ını çok sevdiğine dikkat çeken Said Özdemir, Üstadın başından geçen, çileli ve örnek hayatı şöyle anlattı: "Üstad ilk Meclis'ten ayrıldığında Van'a, Erek Dağı'na çıkıyor ve mağarada kalıyor. Orada mühim bir hadise geçiyor. Şarkta Kör Hüseyin Paşa namıyla bilinen aşiret reislerinden bir paşa geliyor. Diyor ki 'Ben sizden fetva almaya geldim. Atlar hazır, silahlar hazır.' 'Silahlar, atlar ne için?' diyor Üstad, 'Kiminle harb edeceksiniz?' Cevap veriyor Paşa; 'İşte Türklerle.' 'Onların dini ne?' diyor Üstad. 'İslam' 'Sizin dininiz ne?' 'İslam' 'Ben Müslümanı Müslümana çarpıştıran bir fetva bilmiyorum' diyor. 'Katiyen ayağa kalkmayın, kalkıp da bu işe giriştiğiniz takdirde mağlub olup, perişan olacaksınız' diyor. Bunun üzerine 'Eyvah' diyor Paşa, 'Benim belimi kırdın. Şimdi ben nasıl diğer aşiret reisi paşalarının yanına giderim? 'Paşa korktu' diyecekler.' Bunun üzerine Üstad da 'Paşa' diyor 'Dünyada korktu desinler de ahirette Allah'ın azabından kork.' Ve öylece onlar da isyana kalkışmıyorlar ve bu suretle belki de binlerce kişi ölümden kurtarılmış oluyor. İsyanı durduran bizzat Üstad. Bediüzzaman Said Nursi, bu gibi halkı yatıştırıcı daha bir çok hadisenin başkahramanıdır."
Said Özdemir, Erek Dağı'na diktiği fidanlardan bir tanesini yurt dışında bulunan Fethullah Gülen Hocaefendi için diktiğini söyledi. Gülen'in yıllardır yurt dışında kaldığını, çok sıkıntılar çektiğini belirten Özdemir, "Kendisine karşı çok büyük sevgim var. Yıllar önce bana gönderdiği gömleği zaman zaman giyiyorum. Diktiğim bu fidan, hocaefendinin Türkiye'ye dönmesi içindir. Yeşerecek bu fidanlarla hizmetlerin ve Türk okullarının tüm dünyada yeşermesini Canab-ı Allah'dan diliyorum. Hocaefendi dünya çapında çok büyük hizmetler ediyor. Artık herkes hocamızın Türkiye'ye gelmesini istiyor. Onun hayatının uzamasına hizmetlerin gelişmesine vesile olsun diye fidan diktik." diye konuştu.