Kur'an okuyan herkes, nasıl düşünmeli

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Hekimoğlu İsmail'in yazısı

Değişmeye karar vermek

Kur'an okuyan herkes, şöyle düşünmelidir: Allah, bu kitapta bana ne emrediyor? O emirleri anlayıp, hayatına uygulayan Müslüman, mükemmel olur. Çünkü İslamiyet mükemmeldir. İslamiyet'in mükemmelliğinin görünen yüzü nedir?

1) Allah'ın yarattığı her şey mükemmeldir.

2) İslam'a uyanlar mükemmel olmuştur. İslam'a uyduğu için zarar eden, kötü duruma düşen bir tek insan gösterilemez.

Benim bugün iyilik adına neyim varsa, İslamiyet'in malıdır. İslamiyet "oku" dedi, okudum. İslamiyet "çalış" dedi, çalıştım. İslamiyet "kimseye bile bile kötülük etme" dedi, kimseye kötülük etmemeye çalıştım. "Ağaç dik" dedi, ağaç diktim. "Sanat öğren" dedi, sanat öğrendim...

Her asırda İslamiyet, büyük adam yetiştirmiştir. İslamiyet'in en büyük mucizelerinden biri de budur. Her insan kıymetini artırmak zorundadır!

Allah o imkânları insana vermiştir. Akif diyor ki:
"İki el bir baş içindir.

Davransana eller de senin baş da senindir.
Mademki yapamaz, edemez, uğraşamazsın
İksir-i beka içsen yaşayamazsın!"

Müslüman, mükemmel olmak zorundadır. Bu iş zannedildiği kadar da zor değildir. Değişmek mümkündür! İnsan önce karar verecek.

Değişmenin ilk aşaması, "karar vermektir". Bir insan New York'a bile gitmek istese, yapacağı ilk iş, oturduğu yerden kalkmaktır! Yani önce kendimizde beğenmediğimiz bir yön varsa onu tespit edeceğiz, sonra onu değiştirmenin başlangıcını yapacağız. Mesela adam tespit edecek, "yeter bu cehalet, artık adam gibi yaşayacağım" diyecek, kalkıp herkesin beğendiği bir alimin yanına gidecek. O alimin dersine gidenlerle beraber vakit geçirecek. Mükemmel olmak için değişmeye karar verdikten sonra, ilk kapı insanın kendi kendisini kontrol etmesidir.
"Noksanlarım ve eksiklerim nelerdir?
İnatçıyım, sinirliyim, çok konuşuyorum... Bunlar benim hayatıma zarar veriyor. Mesela inatçılığım... Huylar kökünden kesilip atılmaz, yönleri değiştirilir. Bundan sonra az konuşacağım. Az konuşmakta inat edeceğim."

İşte bu iş, bu kadar kolaydır!
İnsanı kitaplar da değiştirir...

Her kitapta belki, onlarca insanın beyni var. O kitabı okumakla, o insanların beyninden faydalanıyoruz. Baktığımız şeye on insanın gözüyle bakıyoruz. Anlayışımız artıyor. Bazen bir kitap insanın hayatını tümden değiştirir. Bana, "Kitap okumak hayatımızın neresinde olmalı?" diye bir soru sordular. Onlara şu cevabı verdim: "Yemek yemek hayatımızın neresinde olmalı?" Akıllı insan, kendisiyle uğraşır, kendini değiştirmeye gayret eder, başkalarının kusurlarıyla uğraşmayı bir kenara bırakır.

Müslümanlar üç yüz senedir, ahiretteki cennete göz dikmişler. Halbuki evvela dünyamızı cennet edeceğiz.

zeyhak_

Well-known member
Kur’ân’a muhatabiyet bizi günaha karşı dirençli, hayra karşı gayretli, malayaniyata ve kontrolsüz duygulara karşı ise kontrollü hale getiriyor.