İnsanlar Değişebilir mi Sizce??

mübtela1

Well-known member
Genelleme yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama zamanla insanların değiştiği muhakkak, malesef görüğüm kadarıyla. Değişim elbette yaşamın bir gereği artık günümüzde hepimiz değişiyoruz gelişiyoruz, inşallah hep daha da hayırlı bi şekilde değişiriz.Ama bazende bazı kardeşlerimizin bi yerden sonra çok daha farklı olduklarını görünce üzülmüyor değiliz aslında. Şeklen değişsek bile yüreğimiz her dem daha da temiz olmaya yön alır inşallah...

bo$ver

Active member
insanlar değişir lakin değişen insandan ne hayır gelir ?

ha olgunluk anlamında insanlar kendini geliştirir dersek daha doğru olur:)

nurul reþha

Well-known member
Aslında geniş kapsamlı bir soru olmuş kardeşim. Soruya bence diye başlayıp evvela şunu ifade etmek isterim;
Her sabah kalktığımızda aslında dünkü biz olarak kalkmıyoruz çünkü dünde yaşadıklarımızın bizde bıraktığı izlenimler, tecrübeler,öğrendiklerimiz ruhumuzda ve bedenimizde yer etmiş durumdadır. Örn; aynı olay üzerinde bugün verdiğimiz tepkiyle yarınki vereceğimiz tepkiler farklıdır.Buda demek oluyorki değişen insan değil, onun düşünce yapısı ve olaylara verdiği tepkiler. Örn bir çocuk yeni doğduğunda acıktığı zaman ağlayarak bu durumu ifade ederken zamanla konuşmayı öğrendiğinde sözcüklerle ifade ediyor.Yani biz gibi hayatı öğrenerek değil yaşayarak anlayıp algılıyoruz bu süreç içerisinde kişilerdeelbette değişim söz konusu olacaktır.
İnsanların değişim sebeplerinden biri de bulunduğu ortamdır ki bunu şu sözlerle ifade edebiliriz '' Aslan yattığı yerden belli olur '', ''Körle yatan şaşı kalkar '', ''Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim'' vb.Öğrenme kasıtlı olabileceği gibi farkında olmadan da bu süreci yaşayabiliriz olumlu yada olumsuz bu nedenle de girip çıktığıımız mekanlara görüşüp konuştuğumuz insanlara okuduğumuz kitaplara çok dikkat etmeliyiz.
Fıtrat olarak ise insanda bazı özellikler vardır ki değişmez örn Kuran- Kerimde mearic suresinde de denildiği gib
i “Gerçekten insan pek hırslı (ve dar gönüllü) yaratılmıştır.” (Mearic 19)
“O size istediğiniz her şeyden verdi. Eğer Allah(cc)’ın nimetini sayacak olsanız sayamazsınız. Doğrusu insan çok zalim çok nankördür.”(İbrahim 34)
“İnsan hayrı istediği gibi şerri de ister. İnsan pek acelecidir.”(isra 11)

Bu ve bunun gibi özellikler insanların fıtratında vardır bunları atamayız elbetteki ancak islamı yaşayarak bu yönlerimiz ıslah edebiliriz.

Sonuç olarak insanda değişen ve değişmeyen özellikler mevcuttur.Kainattaki her şey bir akış içerisindedir.Kışın ardında baharın gelmesi,ağlamanın ardında gülünmesi gibi insanında değişmesi kaçınılmazdır.

Sözü fazla uzattım hakkınızı helal edin tabi bu benim fikrim farklı görüşlere saygı duyuyorum...

Genelleme yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama zamanla insanların değiştiği muhakkak, malesef görüğüm kadarıyla. Değişim elbette yaşamın bir gereği artık günümüzde hepimiz değişiyoruz gelişiyoruz, inşallah hep daha da hayırlı bi şekilde değişiriz.Ama bazende bazı kardeşlerimizin bi yerden sonra çok daha farklı olduklarını görünce üzülmüyor değiliz aslında. Şeklen değişsek bile yüreğimiz her dem daha da temiz olmaya yön alır inşallah...

aynı kanaatteyim