Koyunlar neden çok, köpekler neden az?

Hamiyetkar

Well-known member
Koyunlar Neden çok, Köpekler Neden Az?

Bir koyun en fazla 4 yıl yaşar ama 2-3 hatta 1 yaşında bile kesilir bir ilçede ortalama 50-60 koyun kesilir.

Köpek ortalama 14-15 yıl yaşar bir ilçede günde ortalama 2-3 köpek ölür

Bir koyun ortalama yılda bir yavru yavrular

Bir köpek yılda 4-5 yavru yavrular

bu durumda köpeklerin daha çok olması gerekmiyor mu,
neden koyunlar bu kadar çok?
Çobanlık yapanlar bilir koyunlar sabah namazı vakti uyanık ve ayaktadırlar.

Oysa köpekler uyanık değiller.Bu sebebetendir ki hırsızlar sabah namazı vakti hırsızlık yapar kırsallarda.

Eeee dediğinizi duyar gibiyim şimdi neden koyunlar çok ? Çünkü sabah namazı vakti melekler gelerek her türlü bereketi dağıtırlar .Malın,dinin,dilin ,namusun ,bedenin sağlığın,ömrün velhasıl tüm bereketleri ...Uyanık ve ayakta olan koyun bereketten nasibini alır oysa köpeklerin ekseri çoğunluğu uyumakta ve bereketten nasiplenmemekte.
Yahudiler bile sabah namazı vakti gün doğmadan işyerlerini açarlar.Bundan dolayı bu kadar güçlüler.

FaKiR

Meþveret Bþk.
cok ilginc bi karsilastirma,dusunsem aklima gelmezdi:),.........
Allah razi olsun

Sabah namazının girmesinden, kerahet vakti çıkıncaya yani güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar uyanık kalmak sünnettir. Bu vakitte uyumak, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine sebebiyet verdiği için, Sünnete aykırıdır. (Levakihü'l-Envar, Şarani, 270)

bu 45 dk dan sonra geri yatarsak bu bereketten bizde nasiplenirmiyiz Hamiyetkar abi?

Hamiyetkar

Well-known member
Allah razi olsun

Sabah namazının girmesinden, kerahet vakti çıkıncaya yani güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar uyanık kalmak sünnettir. Bu vakitte uyumak, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine sebebiyet verdiği için, Sünnete aykırıdır. (Levakihü'l-Envar, Şarani, 270)

bu 45 dk dan sonra geri yatarsak bu bereketten bizde nasiplenirmiyiz Hamiyetkar abi?

fezapilotum..

sana ilmî geçerliliği olan bir cevap veremem..

ancak acizane kanaatim şu ki; sabah erkenden çalışmaya başlamakta büyük bereket vardır, haliyle velev ki 45 dakika geçmiş olsa bile yatmamak ve iş yapmak / çalışmak iyidir diye düşünüyorum..

lakin bu fikir sadece fakiri bağlar.. (Hamiyetkarı yani.. :))

ama son tahlilde; uykun geliyorsa sen ne yapasın, ben ne diyeyim.. :) :) :)

FaKiR

Meþveret Bþk.
fezapilotum..

sana ilmî geçerliliği olan bir cevap veremem..

ancak acizane kanaatim şu ki; sabah erkenden çalışmaya başlamakta büyük bereket vardır, haliyle velev ki 45 dakika geçmiş olsa bile yatmamak ve iş yapmak / çalışmak iyidir diye düşünüyorum..

lakin bu fikir sadece fakiri bağlar.. (Hamiyetkarı yani.. :))

ama son tahlilde; uykun geliyorsa sen ne yapasın, ben ne diyeyim.. :) :) :)
fakir abim:),
dogru demissiniz, sabah erkenden calismaya baslamak lazim,dukkanlari acmak lazim vs...
ama ben garibin, dukkanimda yok,:)
o 45 dk dan sonra bi yarim saatcik kestirsem ,olur dimi abi?:)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Uyku Üç Çeşittir - Yirmi Sekizinci Lema

Allah razi olsun

Dokuzuncu Nükte

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

اَوْ هُمْ قَاۤئِلُونَ

rakam_1.gif

Refet, اَوْ هُمْ قَائِلوُنَ âyet-i celilesindeki قَائِلوُنَ kelimesinin mânâsını merak edip sorması münasebetiyle ve hapiste sabah namazından sonra sairler gibi yatmasından gelen rehavet dolayısıyla, elmas gibi kalemini atâlete uğratmamak için yazılmıştır.

Uyku üç nevidir.

BİRİNCİSİ: Gaylûledir ki, fecirden sonra, tâ vakt-i kerahet bitinceye kadardır. Bu uyku, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine hadisçe sebebiyet verdiği için, hilâf-ı sünnettir. Çünkü rızık için sa’y etmenin mukaddemâtını ihzar etmenin en münasip zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakit geçtikten sonra bir rehavet ârız olur. O günkü sa’ye ve dolayısıyla da rızka zarar verdiği gibi, bereketsizliğe de sebebiyet verdiği, çok tecrübelerle sabit olmuştur.

İKİNCİSİ: Feylûledir ki, ikindi namazından sonra, mağribe kadardır. Bu uyku ömrün noksaniyetine, yani, uykudan gelen sersemlik cihetiyle, o günkü ömrü nevm-âlûd, yarı uyku kısacık bir şekil aldığından, maddî bir noksaniyet gösterdiği gibi, mânevî cihetiyle de, o gün hayatının maddî ve mânevî neticesi ekseriya ikindiden sonra tezahür ettiğinden, o vakti uykuyla geçirmek, o neticeyi görmemek hükmüne geçtiğinden, güya o günü yaşamamış gibi oluyor.

ÜÇÜNCÜSÜ: Kaylûledir ki, bu uyku sünnet-i seniyyedir.
rakam_2.gif
Duhâ vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için sünnet olmakla beraber, Ceziretü’l-Arabda, vaktü’z-zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir tatil-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o sünnet-i seniyyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir. Bu uyku hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır. Çünkü yarım saat kaylûle, iki saat gece uykusuna muadil gelir. Demek, ömrüne hergün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızık için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saati, ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor.

Said Nursî​

Dipnotlar - Arapça İbareler - Haşiyeler :
rakam_1.gif
: “Veya onlar gündüz uykusunda iken…” A’râf Sûresi, 7:4.
rakam_2.gif
: İbni Mâce, Sıyâm: 22; el-Münâvî, Feyzü’l-Kadîr, 4: 531; Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, 330; el-Elbânî, Sahîhu Camii’s-Sağîr, no: 4307.

mihrimah

Well-known member
Yok soru politik değil tamamıyla ilmi ve bilimsel değerlere dayanmakdadır..

Elbetteki siz doğru olanı bilensiniz.. Ben bu ilmi bilgileri bilmediğim için nefsim adına mantıksal yaklaştım.Sizinle bu konuda bilgi yarışına girme çabasında değilim.... :eek:
Yukarıda ki yazıyı değerlendirmeye alınca şu gerçekte gözardı edilemez, koyunlar ve sahipleri gece vakti uykudayken onları korumak için nöbet tutan da köpeklerdir. (Bu hayvan isimlerini kullanırken haya ediyorum)
(Belki yukarıdaki yazıda gönderilen mesaj farklı ama bunuda yazmak istedim...)

44 - De ki: "Bütün şefaat Allah'ındır. Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Sonra hep döndürülüp O'na götürüleceksiniz."( Zümer)