Büyük İslam Alimi?

mihrimah

Well-known member
Peyganber efendimiz (sav) ;
"Ümmetimin alimleri İsrailoğullarının peygamberleri gibidir".buyurmaktadır.

Peygamber Efendimiz(sav)'in Mirac'da Hz. Musa ile görüşmesine vesile olduğu ve övdüğü büyük islam alimi kimdir?

mihrimah

Well-known member
üfff güsel soru:D

mutlaka önemli bi müceddiddir
ımmmm
başka neler olabilir

Soru zor ama cevabı çok kolay.

Birkaç ip ucu vereyim kardeş...

Hangi asırda gönderildiğini söyleyemeceğim hemen bulursunuz:),400 adet esere imza atmış, 55 yıl yaşamış,İnanılmaz bir zekaya ve keskin bir iradeye sahipmiş,yaşadığı çağda iki akımın islama girmesini engellemiş,bunlardan biri batınilik,diğeri felsefedir, vardığı makamın ilim olarak daha üstü yokmuş,38 yaşında bu makamı bırakmış, ismini söyleyemeceğim bir şehirde cami minaresinde 10 yıl inzivaya çekilmiş.Bir çok hafıza hocalık yapmış.vs.vs.

(hafız deyince ben Kur'an-ı Kerimi ezbere bilene denir zannederdim meğer hafız; Kur'an- Kerimi ezberlemekle kalmayıp 500.000 hadisi senetleriyle birlikte aklında tunana denirmiş)

Aşağıdaki söz O'na aittir..
Ey nefsim,sonra tövbe ederim ve iyi şeyler yaparım diyorsan,ölüm daha önce gelebilir, pişman olup kalırsın. Yarın tövbe etmeyi bugün tövbe etmekten daha kolay sanıyorsan, aldanıyorsun.....

Selam ve dua ile...

mihrimah

Well-known member
Allah razı olsun evet cevap İmam GAZALİ Hz.
Ben kim bu konuda sizin aşık atmak kim h...m.:) Birde beni davet edersiniz acaba karşınızda iki sözcüğü yanyana getirip bir cümle oluşturabilirmiyim. Bilginiz nazarımda malum. İçimden geçti Mehlika sultan görmesin bu soruyu diye:)
İmam GAZALİ hz. Ölümü beni çok etkilemişti..İnş. önümüzdeki günlerde onuda paylaşmak isterim...Bilmemki nasip olurmu bir insana böylesi güzel ölüm...(büyüğümüz istisna)

mehlika_sltn

New member
Allah razı olsun evet cevap İmam GAZALİ Hz.
Ben kim bu konuda sizin aşık atmak kim h...m.:) Birde beni davet edersiniz acaba karşınızda iki sözcüğü yanyana getirip bir cümle oluşturabilirmiyim. Bilginiz nazarımda malum. İçimden geçti Mehlika sultan görmesin bu soruyu diye:)
İmam GAZALİ hz. Ölümü beni çok etkilemişti..İnş. önümüzdeki günlerde onuda paylaşmak isterim...Bilmemki nasip olurmu bir insana böylesi güzel ölüm...(büyüğümüz istisna)

Estağfurullah mihrimah sultan, bense böylesine güzel bir şahısla ilgili soruyu görür görmez sizin elinizden çıktığını anladım. Allah razı olsun beyin fırtınaları estiriyorsunuz sitede ..

mihrimah

Well-known member
İmam-ı Gazali 1111 (h.505) yılının Cemaziyelevvel ayının 14. Pazartesi günü öldü.

Ölümüne ilişkin anlatılan hikayelerden bir tanesi şöyledir: İmam-ı Gazali, kendisini mezarın içine Şeyh Ebu Bekr en-Nessâc koysun, diye vasiyet etmişti. Şeyh bu vasiyeti yerine getirip mezardan çıktığında hâli değişmiş, yüzü kül gibi olmuş görüldü. Oradakiler “Size ne oldu?.. Niçin böyle sarardınız, soldunuz efendim?..” dediler. Cevap vermedi. Israr ettiler, gene cevap vermedi. Yemin vererek tekrar ısrarla sorulunca, mecbur kalarak şunları anlattı:
“İmamın nâşını mezara koyduğum zaman, Kıble tarafından nurlu bir sağ elin çıktığını gördüm. Hafiften bir ses bana şöyle seslendi. «Muhammed Gazali’nin elini, Seyyidü’l Mürselin Muhammed Mustafa sallallahü aleyhi ve sellemin eline koy» Ben denileni yaptım. İşte mezardan çıktığımda benzimin sararmış, solmuş olmasının sebebi budur. Allah ona rahmet eylesin.” şeklinde
İmam-ı Gazali, zamanındaki devlet adamlarının ikram ve iltifatlarına kavuşmuştu.