Allah Razi Olsun Demek?

ARİF

Well-known member
Sehl bin Sad (r) anlatıyor: Ben Rasulullah (sav.)'in bir meclisine katılmıştım.
Cennetin vasıflarını an latıyordu. Bitirene kadar dinledim.
En sonunda şöyle dedi: "Cennette hiç bir gözün görmediği, hiç bir kulağın işitmediği, hiç bir beşerin (aklına) hayaline gelmeyen şeyler (güzellikler) vardır." (
Cennetin içindeki muhteşem nimetler insan hayalinin ulaşamayacağı kadar derin ve güzeldir. Ancak biz imam Buhari ve Müslim'in Ebu Said el-Hudri den rivayet ettiği şu hadisi şerifle konumuzu toparlayalım:
Rasulullah (sav.) buyudular ki: Allah, Azze ve Celle, cennnet halkına:
- Ey cennet halkı!, diye seslenir. Onlar:
- Emret ey Rabbimiz, emret! Bütün güzellikler hayır ve mutluluklar senin elindedir emret!, diye karşılık verirler. Allah Teala onlara:
- Râzı mısınız? (Mutlu musunuz? Hosnut musunuz? Memnun musunuz?), der.
Onlar:
- Nasıl mutlu olmayalım ey Rabbimiz! Andolsun ki Sen,
mahlukatından hiç kimseye vermediğin güzellikleri bize verdin!..
Allah Teala:
- Bunlardan daha güzelini (daha değerlisini) size vermemi istermisiniz?
Onlar:
- Bunlardan daha güzeli ne olabilir ki?
Bunun üzerine Allah Teala şu cevabı verir.
- Sizin üzerinize Rızâmı (hoşnutluğumu) indiriyorum.
Artık bundan sonra size hiç kızmayacağım. :)
Demek ki, Allah'ın Rızası, cennetin içindeki bütün nimetlerden daha değerli.
Daha büyük. Daha güzel. Allahın hoşnutluğu, cennetin içindeki bütün güzelliklerin en yükseği!..
Aklın ve hayalin ulaşamayacağı nimetlerin daha yücesi.
Tıpkı tövbe suresi 72. ayet-i kerimenin bildirdiği gibi: "Allah, iman eden mümün erkek ve kadınlara, altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetleri vaad etmiştir.
Adn cennetlerindeki muhteşem köşkleri de....
(Ancak) Allah'ın rızası daha büyüktür... işte o, muazzam bir kazanç ve ödüldür (10) ."
O halde, karşısındaki kimseye "Allah senden razı olsun" diyen bir kimse, cennetteki hiç bir gözün görmediği, hiç bir kulağın işitmediği, hiç bir insanın hayaline bile gelemeyen muhteşem güzelliklerden daha büyük bir şeyi; Allah'ın Rızasını ve hoşnutluğunu muhatabı için temenni ediyor demektir.
Cennet nimetlerinin en büyüğünü karşısındaki muhataba diliyor demektir.

kayýp_gül

Well-known member
'Allah razı olsun' yapılan işin,hayrın,güzelliğin karşılığında söylenilecek en güzel teşekkür mesajı....

her seyden O'nun razı olması... daha ne istenebilir ki.....