mecburi ikamet emirdağ.

leon.

Active member
said nursi haz.ri nin mecburi ikamet leri nerelerde kaçar yıldır hangi yıllardır mesala öğrenmek istediğim bir meselede üsdad emirdağında mecburi ikamete tabi tutulmuş ama daha sonra emirdağından neden vazgeçmemiş devamlı gitmiş gelmiş risalei nur un bir kitabına neden emirdağ lahikası demiş açıklaya bilen kardeşlerimden ALLAH RAZI OLSUN....................leon........... .

FaKiR

Meþveret Bþk.
said nursi haz.ri nin mecburi ikamet leri nerelerde kaçar yıldır hangi yıllardır

2 sene boyunca Bitlise surgun edilmis,
1925 te Istanbul'a.... akabinde Burdur'a surgun edilmis...
... Isparta... Egirdir ...
... 1933 Eskisehir'e ...

80 küsür senelik omru hep hapislerde ve surgunde geciyor. bu mecburi ikamet dediginiz, kalacagi sehir belirtilip o sekilde birakilmiyor, her gun kapisinda polis bekletiliyor, gittigi heryerde takip ediliyor.

O derece ki, en son sürgun edildigi Isparta'da, ölümüne saatler kala, üstad atesler içinde yanarken, sabahin ikisinde talebelerini uyandiriyor, gizlice kapidaki polislere yakalanmadan Urfa ya gitmek istedigini , son anlarini orada gecirmek istedigini soyluyor.
Karanlik gece vaktinda , yagmurdanda yararlanarak, üstad ve talebeleri Bayram ve Zubeyir abiyle Urfa ya gelip bir otele yerlesiyorlar. Ustadin son saatleri atesler içinde yaniyor, ama Ispartadan ayrildigini fark eden polis memurlari, yonetimdekilerinin baskisiyla Ustadi o haldeyken bile rahat birakmayip, zorla Ispartaya geri götürmeye kalkisiyorlar.

Anlatmaya calistigim, sürgün hayatininda hapis hayatindan bir farki olmadigi.

daha sonra emirdağından neden vazgeçmemiş devamlı gitmiş gelmiş

üstad gittigi her yerde , gerek cephede olsun, gerek hapishanelerde hep risalei nurlari anlatmis, talebeler yetistirmistir. Yanlis hatirlamiyorsam, Genclik Rehberi durusmasinin beraatinden sonra, , ogrencilerinin bulundugu sehirleri ziyaret edip, talebelerinin hizmetlerini yerinde gormek istiyor.

"Emirdag Lahikasi" ismi konmasinin nedenide Emidagdaki talebelerine yazdigi mektuplar ve farkli dava ve mahkemelere temas eden meseleler yer aldigi icin Emirdag Lahikalari diye gectigini biliyorum. Neden özellikle Emirdag diye dusunmedim acikcasi.Soruyu sordugunuza gore kucukte olsa i fikriniz vardir. Bizimle paylasirmisiniz?

_________

"Bu lâhikalarda geçen talebelerin mektupları, Nurlardan aldıkları feyz-i iman, ihlâs ve sadâkatlerini, şehamet-i imaniyelerini ifade ile Üstadlarına arz etmek ve teşekküratlarını bildirmekle bu zamanda zuhur eden bu ders-i Kur’âniyenin muhatapları olduklarını izhar ediyor. Ve Risâle-i Nur’un hakkaniyetine ve Hazreti Üstadın dâvâsına birer şahit hükmünde bulunuyor"

leon.

Active member
"Emirdag Lahikasi" ismi konmasinin nedenide Emidagdaki talebelerine yazdigi mektuplar ve farkli dava ve mahkemelere temas eden meseleler yer aldigi icin Emirdag Lahikalari diye gectigini biliyorum. Neden özellikle Emirdag diye dusunmedim acikcasi.Soruyu sordugunuza gore kucukte olsa i fikriniz vardir. Bizimle paylasirmisiniz?

burda bizim benim değil said nursi haz. nin neden emirdağ lahikası dediğine göre bir mesajı olsa gerek diye düşünüyorum bu mesaj belkide acib şahıs diye bahsettiği kim veya kimselerede olabilir yani ilerki yıllarda kitabın ismi geçen ilçeden birilerine okusun merak etsin dikkat etsin gibi taltif veya latifede yapabilir diye düşünüyorum fazla açmak istemiyorum yanılma ihtimalim var allaha emanet olun.................................................................ama emirdağında kaç yıl kaldı vefatından bir kaç gün önce bile HASTA OLMASINA RAĞMEN emirdağına geldi hangi yıllarda mejburi olarak emirdağında oturacaksın denildi bu cezası hangi yıl bitti gibi öğrenmek istediğim mevzular var yardımcı olan kardeşlerimden ALLAH RAZI OLSUN.