Mevlana..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

El-Alamany

New member
Mevlana adlı konu daha önce kilit vurulmuş ve istenilmemişti tartışılması.Biz şu anda siyrete yakışır bir şekilde bunu konu alacağız inş..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Sevgili el-alamany kilitlenen konunun kilitlenme sebebi sizin aslı astarı belli olmayan kaynaklar yolu ile çeşitli ithamlar ve iftiralarda bulunduğunuz açık ve net olduğu ve bu iddialarınıza binaen verile mesajlara cevap verememeniz yuzunden kilitlenmişdir. Bu konu hakkında gerekli bilgi ve kjaynaklar o konuda mevcuttur sizi oraya havale eder. Forumun sair kısımlarında bu konuyu devam ettirmemenizi rica ederiz..

Konu : http://www.tevhid.gen.tr/islam_alimleri/4095-hz_mevlananin_7_ogudu/

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
İkinciş bir husus diyelimki mevlana bir alim değil bu size ne kazandıracak bize ne zararı dokunacak ? Bu konular yerine yani bir kişinin ortaya attığı bir kac iddia yerine bize daha faide verici bilgileri paylaşmanızı ümit ediyoruz.

ARİF

Well-known member
alim de olmasa mevlananın 7 öğüdü isterse mecusi olsun (haşa) bizim ilgilendiğimiz hadise bu 7 müthiş öğüt sizde herkesten istifade edebilmeyi öğrenin tavsiye olunur.
bu gün mira böylesi lüzumsuz işlerle vakit geçirme yerine bugünü idrak edebilme adına çabalayalım bizide kendinizide meşgul etmeyin lütfen

efe43

Well-known member
alim de olmasa mevlananın 7 öğüdü isterse mecusi olsun (haşa) bizim ilgilendiğimiz hadise bu 7 müthiş öğüt sizde herkesten istifade edebilmeyi öğrenin tavsiye olunur.
bu gün mira böylesi lüzumsuz işlerle vakit geçirme yerine bugünü idrak edebilme adına çabalayalım bizide kendinizide meşgul etmeyin lütfen

evet benim de tam anlatmak istediklerimi dillendirmişsin hocam teşekkürler biz yazımızda mevlanayı övmedikki bunu da seve sevede yapardım ama o konu 7 öğüdüyle alakalı başka konu açıp yazsaymış bu arkadaş tekrar teşekkürler.:mad:

El-Alamany

New member
Bizlere Alemlerin Rabbi tarafından bir insan bir peygamber gönderilmiş,ve Ondaki güzel hasletler bizler için örnek olmuş ve kitap dada (kur'anda) övülmüş,ama insan bir kenara bırakıp ne islam ile ne idü belirsiz bir şahsın kurandan örnek verme yerine,çeşitli kuran ayetlerini kendi yazmış gibi bizlere pazarlayan bu şahsın 7,8,9 öğüdünü almış.Hadi onu bi kenara bırak''ister mecusi olsun ben o sözü alırım''diyebilecek kadar nankörleşmiş.Sana haz vermedimi'ki Allah'ın ve onun Resulünün sözleride senin mecusi yada başka bi keferenin sözlerine karşı durmam dokundu.Herkes kendini hesaba çeksin,ben,kuran ve sünnet derken sizler celalaettini bana karşı savunuyorsunuz olacak işmi bu ya?arkadaşın verdiği linkte bunlara yer vereceğim inş..ozaman sizde bende delilleri ortaya koyup göreceğiz inş..hak ile batıl bukadar net olmasa bu kitabı Rahman yazmamış olurdu..wesselam...

El-Alamany

New member
Şanları yüce, özleri hayırlı kâtiplerin elleriyle yazılmıştır, temiz kişilerden başkalarının dokunmasına müsaade etmezler. Mesnevî Alemlerin Rabbinden inmedir. Bâtıl ne önünden gelebilir, ne ardından. Tanrı onu korur, gözetir; Tanrı en iyi koruyandır, merhametlilerin en merhametlisidir. Mesnevî’nin bunlardan başka lakapları da var. O lakapları veren de Tanrı’dır…( Şark İslâm Klasikleri, Mesnevi, Mevlâna, M.E.B. Yayınları, İstanbul 1988 çeviren Veled İzbudak. Cilt 1. Önsözden)<SPAN lang=TR style="FONT-SIZE: 11pt; FONT-FAMILY: Arial; mso-bidi-font-size: 9.5pt; mso-bidi-font-family: 'Times New Roman'">

El-Alamany

New member
“Bu kitap, Mesnevî kitabıdır. Mesnevi hakikate ulaşma ve yakîn sırlarını açma hususunda din asıllarının asıllarıdır. Tanrı’nın en büyük fıkhı, Tanrı’nın en aydın yolu, Tanrı’ın en açık bürhanıdır. Mesnevî, içinde kandil bulunan kandilliğe benzer. Sabahlardan daha aydın bir surette parlar… Kalplere cennettir; pınarları var, dalları var, budakları var. O pınarlardan bir tanesine bu yol oğulları “selsebil” derler. Makam ve keramet sahiplerince en hayırlı duraktır., en güzel dinlenme yeri. Hayırlı ve iyi kişiler orada yerler, içerler… Hür kişiler ferahlanır, çalıp çağırırlar. Mesnevî, Mısır’daki Nil’e benzer: sabırlılara içilecek sudur… Firavun’un soyuna sopuna ve kafirlere hasret. Nitekim Tanrı da, “Hakk onunla çoğunun yolunu azıtır, çoğunun da yolunu doğrultur.” demiştir. Şüphe yok ki Mesnevi gönüllere şifadır, hüzünleri giderir, Kur’ân’ı apaçık bir hale koyar, rızıkların bolluğuna sebep olur, huyları güzelleştirir. Şanları yüce, özleri hayırlı kâtiplerin elleriyle yazılmıştır, temiz kişilerden başkalarının dokunmasına müsaade etmezler. Mesnevî Alemlerin Rabbinden inmedir. Bâtıl ne önünden gelebilir, ne ardından. Tanrı onu korur, gözetir; Tanrı en iyi koruyandır, merhametlilerin en merhametlisidir. Mesnevî’nin bunlardan başka lakapları da var. O lakapları veren de Tanrı’dır…( Şark İslâm Klasikleri, Mesnevi, Mevlâna, M.E.B. Yayınları, İstanbul 1988 çeviren Veled İzbudak. Cilt 1. Önsözden)<STRONG><SPAN lang=TR style="FONT-SIZE: 11pt; FONT-FAMILY: Arial; mso-bidi-font-size: 9.5pt; mso-bidi-font-family: 'Times New Roman'">

El-Alamany

New member
<SPAN lang=TR style="FONT-SIZE: 11pt; FONT-FAMILY: Arial; mso-bidi-font-size: 12.0pt; mso-bidi-font-family: 'Times New Roman'">Bu paragrafta görüldüğü gibi Celaleddin Rumi, yazdığı kitabın Vahiy olduğunu iddia etmektedir! Tasavvufta bu çok görülür. Zira tasavvuf ehli, velilerin tasavvufta vahiy aldıklarına inanırlar....

El-Alamany

New member
ben araştırdım bunlar yani bu kaynaklar sahih inş.isteyen devlete ait kütüphanelerden bunlara bakabilir.
ama istemeyen bu konudaki benim yolladığım delilleri siler ve konuyuda kilitler...

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
yukarıdaki kaynakta MEB yazıldığı ve eserlerede lütfen bakılması gerektiğine inanıyorum.

El- Alamany :)

guzel kardeşim bakın altında bilmem neyin kaynağı var diyorsunuz ve bunla yetiniyorsunuz bşu ana kadara mevlana söle demiş diye ne yamışsanız bunlar sadece bir tarihcinin felanca programda iddia ettiği sözlerin internettekiş asılsız yanklı bulmasıdır. Sevgli kardeşim git kaynağı kendi gozunle bak sonra resmini çek buraya koy . Bununla beraber git orjinalini bul oku getir bizde okuyalım. Ama ikide bir ben kuran ve sünneti savnuyom siz bilmem bilmeme neyi savunuyorsunuz diyerek kendinihaklı cıkarmaya çalışma siz Bir islam alimi hakkında suçlamada bulunuyorsunuz bizde öle olmadığını kaynağınızın asılsız olduğunu vurguluyoruz iddia makamı sizsiniz ispat etmekde size düşüyor..

Ve lütfen bu konuyu ispatlıyamadım ağır ithamlarda bulunmayınız yoksa mesaj gönderememe engeli ile karşılaşırsınız..

El-Alamany

New member
ya üsted inan bana çok saçma bi delil yöntemi istediniz benden.ben kaynağını koyuyorum sen sendeki sahih olan esere bakmakla mükellefsin.bana aynı sahifede bunların yazılı olup olmadığını sen söyleyeceksin.ne fotoğrafından bahsediyorsunuz Allah aşkına?ben kaynak ismi sahifesi verdim madem yalan diyorsun sen ıspatla yalan olduğunu ozaman.aynı kaynağın aynı sahifesinin fotosunu çek ve bizlere sun bakalım.ben delil sunuyorum sen foto diyorsun.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
ya üsted inan bana çok saçma bi delil yöntemi istediniz benden.ben kaynağını koyuyorum sen sendeki sahih olan esere bakmakla mükellefsin.bana aynı sahifede bunların yazılı olup olmadığını sen söyleyeceksin.ne fotoğrafından bahsediyorsunuz Allah aşkına?ben kaynak ismi sahifesi verdim madem yalan diyorsun sen ıspatla yalan olduğunu ozaman.aynı kaynağın aynı sahifesinin fotosunu çek ve bizlere sun bakalım.ben delil sunuyorum sen foto diyorsun.

Güzel kardeşim ben yazdıklarınızın internette dolaşan asılsız yazılar olduğunu vurguladım ve divanı kebir ile alakalı sölemiş olduğunuz eser ile alakalı kaynağı ortaya koydum öle bir şeyin olmadığınıda yazdım . Siz internetten esinlenerek yazılar yazıyorsunuz ama kaynağınız ne kadar sahih bilinemez... Çünkü internet ancak kaynak olur delil olamaz..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...