namaz tesbihatlarının anlamı

nurhadimi

üye Sorumlusu
Namaz tesbihatlarının anlamı"Allahu Ekber" Anlamı:
Allah en büyüktür.
"Sübhane Rabbiyel Azim" Anlamı:
Ey büyük Rabb'ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim.
"Semiallahulimen hamideh" Anlamı:
Allah kendisine hamd edenleri işitti.
"Rabbena leke'l-hamd" Anlamı:
Ey Rabbımız! Her çeşit hamd ancak sanadır.
"Sübhane Rabbiye'l-ala" Anlamı:
Ey Yüce Rabb'ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim.
"Esselamu aleykum ve rahmetullah" Anlamı:
Allah'ın selamı üzerinize olsun
"Allahümme ente's-selamu ve minke's-selam tebarek-te ya-zel celali vel ikram" Anlamı:
Allah’ım! Sen kurtuluş merciisin. Esenlik ve güvenlik sendedir. Ey Azamet ve Kerem sahibi Allah’ım! Senin şanın çok yücedir.
"Ala Resulina Muhammedin salavat" Anlamı:
Salat Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)'in üzerine olsun
"Subhanallahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim" Anlamı:
Allah eksik sıfatlardan beridir. Hamd Allah’adır. Allah’tan başka ilah yoktur ve Allah en büyüktür. Allah’tan başkasında güç ve kudret yoktur.
"Subhanallah" Anlamı:
Allah noksan sıfatlardan münezzehtir.
"Elhamdülillah" Anlamı:
Hamd Allah’adır.
"Lailahe illallahu vahdehula şerikeleh lehül mülkü velehül hamdüala külli vehüve şey’in kadir" Anlamı:
Eşsiz olan ve ortağı olmayan Allah’tan başka ilah yoktur. Hükümranlık Onundur, hamd Onadır ve O her şeye güç yetirendir.
"Subhane Rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab" Anlamı:
Çok bahşedenlerin en yücesi olanRabb’im! Sen noksan sıfatlardan münezzehsin.
"Amin" Anlamı:
(Duamın kabul olacağına) Ben inanıyor, güveniyorum.

nurhadimi

üye Sorumlusu
Namazdan sonra tesbîhât yapmanın hükmü ve mânâsı nedir?

Namazı gerek cemaatle kılalım, gerekse tek başımıza kılalım fark etmez; namazdan sonra tesbîhat yapmak Sünnet-i Seniyyedir. Tesbîhât cemaatle birlikte yapılabileceği gibi, ferdî olarak da yapılabilir.

Cenâb-ı Hakkı zikretmek, noksanlıklardan yüce tutmak ve şükretmek namazın özüdür. Tesbîhâtta otuz üçer defa tekrar edilen “Sübhanallah”, “Elhamdülillah”, “Allâhu ekber” ve “Lâ ilâhe illâllah” mübârek kelimeleri namazın çekirdekleri hükmündedir. Bu kudsî çekirdeklerin namazın içinde de yer alışı, tesbîhât kelimelerinin ibâdete ne kadar münâsip olduğunu ve mânevî hayatımız için ne büyük önemi bulunduğunu anlatır.1
Muâviye bin Hakem es-Selemî (ra) anlatır: Resûlullah (asm), “Bizim namazımız tesbîh, tekbîr ve Kur’ân tilâvetinden ibârettir; onda dünya kelâmı konuşulmaz!” buyurdu.2
Muhâcirlerden bazı fakîr Sahabîler bir gün Allah Resûlüne (asm) şöyle dediler:
“Ya Resûlallah! Mal sahipleri yüksek derecelere eriştiler. Bizimle beraber namaz kılıyorlar, oruç tutuyorlar! Bizden ayrı bir de mallarıyla haccediyorlar, umre yapıyorlar, köle âzât ediyorlar, sadaka veriyorlar!”

Allah’ın Resûlü (asm): “Ben size bir şey öğreteyim mi? Onun sayesinde sizi geçenlere yetişir, sizden sonrakileri de geçersiniz. Hem böylece, sizin yaptığınızı yapanların dışında hiç kimse sizden daha fazîletli olmaz!” buyurdu.
Büyük bir müjdeydi. Ashab-ı Kirâm (ra): “Buyurunuz yâ Resûlallah; öğretiniz!” dedi.
Resûl-ü Ekrem Efendimiz (asm): “Her namazın ardından otuz üçer defa Sübhânallah, Elhamdülillâh ve Allahu ekber dersiniz. Sonra da “Lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-Mülkü ve lehü’l-Hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr” dersiniz; deniz köpüğü kadar bile olsa günahlarınız bağışlanır!” buyurdu.3

Bedîüzzaman Hazretleri, namazdan sonra okunması sünnet olan tesbih, tazim, tehlil, zikir ve salavât ifâdelerinin, her türlü şerlerden Allah’a sığınma ve Allah’ın isimlerini zikretme duâlarının “velâyet-i Ahmediyenin evradı” olduğunu, yani Hazret-i Peygamberin (asm) yolu ve Sünneti bulunduğunu kaydeder.4
Kamet ile farz namaz arasında “vesîle duâsı” yapmak sünnettir. Vesîle duâsını ezanı okuyanın ve dinleyenin hemen; kameti okuyanın ve dinleyenin de yine hemen namazdan önce ellerini kaldırarak yapmaları sünnettir.

Sabah ve akşam namazlarından sonra kabir azabından, şeytan, nefis, dünya ve deccal şerrinden ve fitnesinden, Cehennem azabından ve sâir fitne ve kötülüklerden Allah’a sığınmak için okunan “istiâze” duâsı sünnettir. Buna ilâveten okunan zikir, salâvat ve duâlar sünnettir. Cenâb-ı Hak’tan mağfiret ve merhamet istemek; bunu yalnızca nefsimiz için değil, üzerimizde hakkı bulunan hoca ve üstadlarımız için, anne ve babamız için, talebe arkadaşlarımız için ve tüm ehl-i îman için istemek sünnettir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (asm) için milyon kere salât u selâmda bulunmak; âl ve ashabına (ra) selam ve tebrik göndermek; ve bütün bunları yaparken sınırlı sayıları aşmak, sınırsızlık ve sonsuzluk belirten “ağaçların yaprakları kadar, denizlerin dalgaları adedince, yağmurların damlaları sayısınca” ifâdeleri ile salât, selâm ve bereket duâmızı çoğaltmak Sünnet-i Seniyye’dendir. Cennete girmeyi istemek Sünnet-i Seniyye’dendir.

Tesbih ve zikirlerle ilgili Peygamber Efendimiz’in (asm) müjde dolu haberlerinden bir kaçı şöyledir
:

*Abdullah bin Amr (ra) demiştir ki: “Resûlullah (asm) şöyle buyurdu: “Dünyada hiç kimse yoktur ki, ‘Lâ ilâhe illallahü vallahü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâh’ desin de, denizin köpüğü kadar da olsa günahları kendisinden kaldırılmasın.”5

*Ebû Mûsâ el-Eş’ârî (ra) anlatmıştır: Peygamber Efendimiz’le (asm) birlikte bir gazada idik. Döndüğümüz vakit Medîne’yi gördüğümüzde Müslümanlar seslerini yükselterek tekbir getirmeye başladılar. Bunun üzerine Resûlullah (asm): “Sizin Rabb’iniz sağır değil! Hazır olmayan biri de değil! O sizin aranızda, develerinizin başları arasındadır. Yâ Abdullah bin Kays! Cennet hazinelerinden bir hazineyi sana öğreteyim mi? ‘Lâ havle velâ kuvvete illâ billah!’tır.”6

*İbn-i Mes’ût (ra) haber vermiştir ki: Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) şöyle buyurdu: “Mîrâca çıkarıldığım gece İbrâhim’le (as) karşılaştım. Bana, “Yâ Muhammed!” dedi. “Benden ümmetine selam söyle ve onlara bildir ki, Cennetin toprağı güzeldir, suyu tatlıdır! Cennette ağaçlarla dolu ovalar vardır. Bunların dikili ağaçları ‘Sübhânallahi velhamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallâhü ekber’dir.”7

*Ebû Zerr (ra) anlatır ki: Resûlullah Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Her kim, sabah namazından sonra diz çökmüş olarak, konuşmadan önce on defa “Lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke lehü. Lehü’l-mülkü ve lehû’l-hamdü yuhyî ve yümîtü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.” derse kendisine onlarca sevap yazılır, on günahı silinir, on derece yükseltilir, o günün tamamında her şerden emin ve emniyette olur, Şeytan’dan korunur ve o gün hiçbir günah ona ulaşarak amelini iptal etmez!”8

*Ma’kıl bin Yesâr (ra) der ki: Resûlullah (asm) şöyle buyurdu: “Kim sabah kalktığında (namazdan sonra) üç defa ‘Eûzü billâhi’s-Semî’ıl-Alîmi mineşşeytânirracîm” der ve Haşir sûresinin sonundan üç âyet okursa, Allah o kimseye, o gün akşama kadar duâ ve istiğfâr etsinler diye yetmiş bin melek vazîfelendirir, o gün ölürse şehîd olarak ölür. Kim geceye girerken okursa aynı dereceye ulaşır.”9

Dipnot:
1- Bedîüzzaman, Sözler, S.45; 2- Nesâî, Kitab’us-Sehiv, 20; 3- Müslim, Mesâcid, 142; 4- Kastamonu Lâhikası, S.72-73; 5- Tirmizî, Daavât, 58; 6- Tirmizî, Daavât, 58; 7- Tirmizî, Daavât, 59; 8- Tirmizî, Daavât, 63; 9- Taç, 4/44

tetik

Active member
şimdi oldu mu talha abi
sanmam :p neden dersen

ilk konu farkli senin cevap farkli

Namazı gerek cemaatle kılalım, gerekse tek başımıza kılalım fark etmez; namazdan sonra tesbîhat yapmak Sünnet-i Seniyyedir.

verdigin cevap namazdan sonraki tesbihat

ilk basta yolladigin konu ise

yani namaz icinde okunanlar .yoksa benmi yanlisim?

yada talha kardsese sunu soralim namaz icindekimi sonrasimi ?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
sanmam :p neden dersen

ilk konu farkli senin cevap farkli

Namazı gerek cemaatle kılalım, gerekse tek başımıza kılalım fark etmez; namazdan sonra tesbîhat yapmak Sünnet-i Seniyyedir.

verdigin cevap namazdan sonraki tesbihat

ilk basta yolladigin konu ise

yani namaz icinde okunanlar .yoksa benmi yanlisim?

yada talha kardsese sunu soralim namaz icindekimi sonrasimi ?

Zati ilk konu iki kısımdan bakılabilir bir namaz içindeki iki namazdan sonraki nurhadimi kardeşimiz ikinci kısmına kalbi tatmin edici cevabını vermiş Allah razı olsun..

İlk kısmı yani namaz içindeki tesbihatın manasınıda tetik kardeşimiz sanırım cevap verebilir :)

osman43

Well-known member
her ikinizden de allah razı olsun bu konularda bizi bilgilendirdiginiz için tesekkürler böyle küçük detaylara takılmayalım

tetik

Active member
her ikinizden de allah razı olsun bu konularda bizi bilgilendirdiginiz için tesekkürler böyle küçük detaylara takılmayalım

olsun abim soralim ogrenelim bazen kacirdigimiz kucuk detaylar o kadar onemliki takilmamak elde degil ;)
hem unutmayalimki namaz sonrasi tesbihat sunnet i seniyye oysaki namaz farz aradaki fark onemli ikiside rabbe sukur etmek degilmi diyeceksiniz dorudur hemfikiriz :p

ve ben bu isin icinde fazla bogulmadan sustum :p

efe43

Well-known member
olsun abim soralim ogrenelim bazen kacirdigimiz kucuk detaylar o kadar onemliki takilmamak elde degil ;)
hem unutmayalimki namaz sonrasi tesbihat sunnet i seniyye oysaki namaz farz aradaki fark onemli ikiside rabbe sukur etmek degilmi diyeceksiniz dorudur hemfikiriz :p

ve ben bu isin icinde fazla bogulmadan sustum :p

takılmak yok yola devam... rabbim düze çıkarsın boğulmayalım hiç birimiz.

tetik

Active member
Namazin manasi tekbirle beraber masivadan siyrilma ve gonlu sadece ona acma dudaktan dokulen her kelimeye suurun muhrunu basma
Allahu Ekber bu sozun ne mana ifade ettigini iyi bilme onu derinlemesine mulahazaya alma
butun Hamdu senalar butun nimetler ve sukurler Allah a Tabereke ve Teala ya ait deme ve bu hakikati ilan benim vazifem Haliki Kainatin da hakkidir diyerek gurleme
Cenab i Allah a yukselirken o derin manalarla yukselme O`nun Rahman ve Rahim oldugunu ilan etme ve derin duygularla dolma

Malik i -Yevmi`d din hakikatini dile getirme onun ihtiva ettigi manalari da uzerine bir damga gibi vurma ve Cenab-i Hakk-a o yuku ile gonderme
namazi kendisine mirac gorup ve Rasu-u Ekrem (s,a,v ) efendimizin Mirac da duydugu hakikatleri kendinin idrak ufkunda duymaya calisma

namazin namasini yudumlayarak adim adim yukselme adeta 1. kat semada Hz. Adem ile , 2. kat semada Hz.Yahya ve Hz. Isa ile . 3. kat semada hz. Yusuf a.s ile derken diger katlarda Hz Idris , Hz Musa a.s ve Hz Ibrahim a.s ile gorusme herbirinin hayatindan ibretler alma huzurlarinin insibagina ermeyi bilme ve bir adim daha atinca kendimizi haremgah-i ilahiye girmis gibi hissetme

namazin sonunda selam verir vermez de huzurun adabina riayet edememis olma endisesine kapilima bir kere daha elleri kaldirma yine tesbih ,tahmid ve tekbir cumleleriyle Dergah-i Ilhiye nazar etme ve namazin manasini te`kid eden o mubarek kelimeleri 33 defa tekrarlama
namazi boyle engin duygu ve dusuncelerle ikame etme oncesinde yapilmasi icab eden hazirliklari tam yapma ve ona uygun tarzda eda etme

kendinii i'la-yi kelimetullaha adama inanma , boyle bir vazifenin ve ona adanmisligin ne ifade ettigini de iyi dusunme ve ona gore bir tavir belirleme ,gecistirme yapmama solgunluk yapmama ve soyle dua edebilme

Rabbim namazin manasini benim ruhuma da duyur. Rabbim, ben de Peygamber Efendimiz'in eda ettigi gibi namaz kilmak ve onu benligimin butun zerrelerinde duymak istiyorum.. namaz esnasinda Sen'den baska butun mulahazalara karsi kapanmayi ve tamamen namazlasmayi arzu ediyorum.. Ne olur Allah`im, bu lutfunu bana da nasip eyle!..'

aminnn amin