Ilim Ve Irfan Abidesi Hz. Aişe(ra)

eymen

Active member
İLİM VE İRFAN ÂBİDESİ: HZ. ÂİŞE (R.ANHA)

temmuz_2008_16.jpg
Hz. Aişe (r. anha)'yi anlat-mak âdeta Nebiler Ne-bisini anlatmak gibi... Çünkü Hz. Aişe'nin her anı onunla dolu... Bu ayrılmaz birliktelikten ise, bize öte-ler ötesinden sevgilinin tuttuğu ay-nadan; en sevgilinin berrak yansı-ması ulaşıyor… Hz. Aişe, onunlaydı Bedir'de zaferi, Uhud'da hüznü ya-şarken. Onunlaydı izleyicisi olma-yan en unutulmaz koşu yarışını ya-parken. Onunlaydı vahiy gelirken, ve onunlaydı en son nefesini verir-ken. O, nebinin sırdaşıydı. O, güçlü hafızası ve hitabetiyle Rasülullah (s.a.v.)'tan aldığını onun ümmetine hediye etmişti.
Dini hükümlerin zahiri olanla-rının ashabın görüp bilmesi her zaman mümkündü. Ama İslam'ın aile mahremiyetine ait hükümlerin duyurulması için böylesine zeki ve ferasetli bir hanıma ihtiyaç vardı.
Şu fazilet tablolarını sizinle paylaşmak istiyorum ..
1- "Ey Allah'ın Rasülü! İnsanlar-dan kimi daha fazla seversin?" dedi-ler. Efendimiz :
"Aişe'yi" buyurdular. "Kadınları sormuyorum." dediklerinde, Rasü-lullah (s.a.v.):
"Aişe'nin babasını." buyurdu-lar. (1)
2- Bir gün Ümran bin Zeyd hu-zuruna girmiş ve “Selamün aley-küm, ey anne” demişti. "Aleyküm selam" dedikten sonra Hz. Aişe ağ-lamaya başlamıştı. Ümran “Ey anne seni ağlatan ne?” diye sorunca, Hz. Aişe, şöyle cevap vermişti: "Duy-dum ki, sizlerden bazıları her çeşit yemekten istediği kadar yiyebiliyor ve bu kendilerine hoş geliyormuş. Nebinizi hatırladım, onun için ağlı-yorum. Çünkü o bu fâni âlemden ayrılıncaya kadar midesini bir gün-de iki yemekle doyurmamıştı. Kah hurmadan yer ekmekten yiyemez-di, ekmeği bulduğunda da hurma-dan yiyemezdi.” (2)
3- Rasülullah (s.a.v.) bir gün eve dönmüş, Hz. Aişe (r.a.)'nin ba-şının şiddetle ağrıdığını görmüştü Hz. Aişe ağrının şiddetinden "Vah başım, vah başım !" diyordu. Bunun üzerine Rasülullah, kendisine:
"Ne önemi var Aişe! Eğer ben-den önce vefat edersen seni kendi elimle teçhiz eder, tekfin eder, na-mazını kılarım." diye latife etti. Hz. Aişe “Yoksa ölmemi mi istiyor-sun?” dedi. Bunun üzerine Rasülul-lah “Ey Aişe! Senin başının ağrısı geçicidir. Asıl baş ağrısı benimkidir ki, ondan kurtuluşum yoktur.” di-yerek kendisinin vefat edeceğini haber verdi... Sonra da Hz. Aişe'nin evinde kalmak için diğer hanımla-rından izin istedi. Başını onun göğ-süne dayadığı halde ruhunu Rahma-na teslim etti ve onun odasına def-nedildi. (3)
4- Hz. Aişe hassas bir mizaca sahipti. İnsanlık icabı zaman zaman sinirlenir ve kızardı. Kızdığında bu-nu Rasülullah'a olan hitab tarzı ile ortaya koyardı. Bir defasında Ra-sül-i Ekrem,"Ey Aişe, senin kızdığın ve memnun olduğun zamanları ben bilirim." buyurdu.
Hz. Aişe, "Nasıl biliyorsun Ya Rasülallah?” diye sordu. Peygam-berimiz, "Memnun olduğu zaman 'Muhammedin Rabbine' diye yemin ediyorsun. Kızdığın zaman ise 'İb-rahimin Rabbi, hakkı için' diyor-sun.” Hz. Aişe Validemiz, Peygam-berimizi sevindiren ve ona olan saygısını ifade eden şu mukabelede bulundu.
“Evet, Ya Rasülallah, Vallahi öyledir. Fakat ben sinirli olduğum zamanlarda sadece sizin isminizi di-limden bırakırım, sevginiz ise dai-ma gönlümde yaşar.”(4)
5- Bir gün kardeşi Abdurrah-man (r.a.)'ın kızı yanını geldi. Üze-rinde içini gösteren şeffaf bir elbise vardı. Hz. Aişe bunu görünce o el-biseyi giymemesi için ikazda bu-lunmuş ve “Bilmiyor musun, Allah Teâlâ, Nur Sûresinde ne buyuru-yor?” demiştir.(5)
6- Hz. Aişe hadis, fıkıh ve diğer dini hususlarda ümmetin kendisine yaptığı müracatlara cevaplar verir-di. Ebu Musa El Eşari (r.a.), onun hadisteki derecesini ifade ederken: “Biz Peygamberin ashabı, bir hadis üzerinde müşkilata uğradığımızda Hz. Aişe'ye sorar ve Hz. Aişe'yi mu-hakkak o hadisin üzerinde bilgi sa-hibi olarak bulurduk.” demiştir.
7- Hz. Aişe, 2210 hadis rivayet ederek en çok hadis rivayet eden yedi sahabenin dördüncüsü oldu. Bu hadislerin bazıları şunlardır: "Allah yumuşaklıkla muamele edil-mesini sever." "Kadınların en hayır-lısı ile evlenmeye bakın. Denginiz olan kadınlarla evlenin ve emsalini-zin kızlarını isteyin.”(6)
8- Muaviye devrinin son za-manlarıydı. Bir çok karışık hadise-leri görüp geçiren ve ismi etrafında dalgalanmalar meydana gelen Hz. Aişe, artık hastalanmıştı. Hicretin 58. senesi Ramazan ayının 17. ge-cesi 66 yaşındayken vitir namazın-dan sonra ruhunu Rahmana teslim etti.

1- Tabakat, 8/67.
2- age. 1/406.
3- Tabakat, 2/226.
4- Müslim, Fezailü's-Sahabe 2/13.
5- Tabakat, 8/81.
6- İbni Mace, Nikah 48.

nurhadimi

üye Sorumlusu
- Rasülullah (s.a.v.) bir gün eve dönmüş, Hz. Aişe (r.a.)'nin ba-şının şiddetle ağrıdığını görmüştü Hz. Aişe ağrının şiddetinden "Vah başım, vah başım !" diyordu. Bunun üzerine Rasülullah, kendisine:
"Ne önemi var Aişe! Eğer ben-den önce vefat edersen seni kendi elimle teçhiz eder, tekfin eder, na-mazını kılarım." diye latife etti. Hz. Aişe “Yoksa ölmemi mi istiyor-sun?” dedi. Bunun üzerine Rasülul-lah “Ey Aişe! Senin başının ağrısı geçicidir. Asıl baş ağrısı benimkidir ki, ondan kurtuluşum yoktur.” di-yerek kendisinin vefat edeceğini haber verdi... Sonra da Hz. Aişe'nin evinde kalmak için diğer hanımla-rından izin istedi. Başını onun göğ-süne dayadığı halde ruhunu Rahma-na teslim etti ve onun odasına def-nedildi. (3)

Hz.HATİCE'den sonra EN SEVGİLİ'nin kıymetlisi

kördüğüm meselesini hatırladım birden

nurhadimi

üye Sorumlusu
Kördüğüm
Sevgili Hz.aişe (r.a)validemiz Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Ve Sellem''e Daha Yeni Evli Iken Ne Kadar Kendisini Sevdiğini öğrenmek Için Soruyor;

_ya Resullallah Beni Ne Kadar Seviyorsunuz

_kördüğüm Gibi Ya Aişe Kördüğüm Gibi

Yillar Geçiyor Ve Hz.aişe (r.a)acaba Resullullah Yine Beni Eskisi Gibi Seviyor Mu Yoksa Yillar Geçti Ben Yaşlandim Sevgisi Azalmişmidir Diye Bir Düşünceyle Peygamber Efendimiz (sallallahu Aleyhi Ve Sellem)''e Sorar;

_ya Resulallah Yillar önceki Kördüğüm Nasil ?
_ilk Günkü Gibi Ya Aişe Ilk Günkü Gibi