Dua Keyfiyeti

ARİF

Well-known member
Duanın Keyfiyeti
nFadâle İbnu Ubeyd (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) dua eden bir adamın, dua sırasında Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e salat ve selam okumadığını görmüştü. Hemen: "Bu kimse acele etti" buyurdu. Sonra adamı çağırıp: "Biriniz dua ederken, Allahu Teâlâ'ya hamd u senâ ederek başlasın, sonra Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e salât okusun, sonra da dilediğini istesin" buyurdu."
n* Hz. Ömer (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Dua sema ile arz arasında durur. Bana salat okunmadıkça, Allah'a yükselmez. (Beni hayvanına binen yolcunun maşrabası yerine tutmayın. Bana, duanızın başında, ortasında ve sonunda salât okuyun.)"
nHz. İbnu. Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), Hz. Ebû Bekir, Hz. Ömer (radıyallâhu anhümâ) beraber otururlarken ben namaz kılıyordum. (Namazı bitirip) oturunca, Allah'a sena ile zikretmeye başladım ve arkasından Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a salât okuyarak devam ettim. Sanra kendim. için duada bulundum. (Bu tarzımı beğenmiş olacak ki) Hz. Peygaınber (aleyhissalâtu vesselâm); "İşte!.İstediğin veriliyor. İşte! İstediğin veriliyor'' dedi."

Tarihci

Marmara Tarih
arif, düzenle butonuna basip yazıyı tekrar düzenleyebilirsiniz. yani rengini değiştirebilri, yazı puntosunu değiştirebilir, yazı karakterlerini değiştirebilr daha okunaklı hale getirebilirsiniz..

Tarihci

Marmara Tarih
niye yahu, kendiniz nasıl dua ediyorsanız aynen buraya da yazabilrisiniz.. başkasının duasına amin demek de güzeldir ama kendi cümlelerinizi de yazsanız o da güzel olur..

Ey Melik ve Muktedir olan Allah ım.. Bizi müslüman ana babadan dünyaya getirdiğin ve helal lokmalarla büyüttüğün için sana şükürler olsun..Bizlere herşeyden önce Kul payesini ver ve bizi hakkıyla kulluk edenlerden eyle.. Hayatımızda Rasulu zişan Efendimiz Aleyhisselamın yaşamını örnek alarak yaşayabilmemizi nasibeyle.. Bizlere hayırlı iş, hayırlı eş, hayırlı evlatlar nasibeyle.. Emanetini kabzettiğinde, 7 kebairle kirlenmemiş olmayı ve ana babamızı kendimizden razı etmiş olmayı nasibeyle.. Bize bahşettiğin güzel dinimizin bize ulaşmasında başta Peygamber Efendimiz Aleyhisselam olmak üzere Sahabelerden, Şehitlerden, Evliyalardan, Alimlerden, Müceddidlerden, Fakihlerden, Kutuplardan, İmamlardan ve Üstadımızdan ve Hocamızdan razı ol.. Biz Sen den razıyız bizi de Kendinin razı olduklarından eyle..

ARİF

Well-known member
niye yahu, kendiniz nasıl dua ediyorsanız aynen buraya da yazabilrisiniz.. başkasının duasına amin demek de güzeldir ama kendi cümlelerinizi de yazsanız o da güzel olur..

Ey Melik ve Muktedir olan Allah ım.. Bizi müslüman ana babadan dünyaya getirdiğin ve helal lokmalarla büyüttüğün için sana şükürler olsun..Bizlere herşeyden önce Kul payesini ver ve bizi hakkıyla kulluk edenlerden eyle.. Hayatımızda Rasulu zişan Efendimiz Aleyhisselamın yaşamını örnek alarak yaşayabilmemizi nasibeyle.. Bizlere hayırlı iş, hayırlı eş, hayırlı evlatlar nasibeyle.. Emanetini kabzettiğinde, 7 kebairle kirlenmemiş olmayı ve ana babamızı kendimizden razı etmiş olmayı nasibeyle.. Bize bahşettiğin güzel dinimizin bize ulaşmasında başta Peygamber Efendimiz Aleyhisselam olmak üzere Sahabelerden, Şehitlerden, Evliyalardan, Alimlerden, Müceddidlerden, Fakihlerden, Kutuplardan, İmamlardan ve Üstadımızdan ve Hocamızdan razı ol.. Biz Sen den razıyız bizi de Kendinin razı olduklarından eyle..

amin...:eek::)

ARİF

Well-known member
Dua edileceği vakit istiğfar ile manevî temizlenmeli sonra makbul bir dua olan salavat-ı şerifeyi şefaatçı gibi zikretmeli ve âhirde yine salavat getirmeli.

Çünki iki makbul duanın ortasında bir dua makbul olur.

• Hem bizahri’l-gayb yani gıyaben ona dua etmek

• Hem hadiste ve Kur’ân’da gelen me’sur dualarla dua etmek; meselâ

اَللّهُمَّ اِنِّى اَسْئَلُكَ الْعَفْوَ وَ الْعَافِيَةَ لِى وَ لَهُ فِى الدِّينِ وَ الدُّنْيَا وَ اْلآخِرَةِ
رَبَّنَا آتِنَا فِى الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِى اْلآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ

Allahım Senden kendim ve onun için dünyada ve âhirette af ve âfiyet istiyorum. en-Nevevî el-Ezkâr 74; el-Hâkim el-Müstedrek 1:517.

"Ey Rabbimiz bize dünyada da güzellik ver âhirette de güzellik ver. Ve bizi Cehennem ateşinin azâbından koru." Bakara Sûresi 2:201.

gibi câmi dualarla dua etmek

• Hem hulûs ve huşû ve huzur-u kalble dua etmek

• Hem namazın sonunda bilhassa sabah namazından sonra

• Hem mevâki-i mübarekede hususan mescidlerde

• Hem Cumada hususan saat-i icabede

• Hem şuhur-u selâsede hususan leyâli-i meşhurede
virgs.gif

• Hem Ramazan’da hususan Leyle-i Kadirde dua etmek kabule karin olması rahmet-i İlâhiyeden kaviyen me’muldür

.
O makbul duanın ya aynen dünyada eseri görünür; veyahut dua olunanın âhiretine ve hayat-ı ebediyesi cihetinde makbul olur. Demek aynı maksat yerine gelmezse dua kabul olmadı denilmez belki daha iyi bir surette kabul edilmiş denilir.

Yani insan zaman zaman ruhen daralır veya ferahlık duyar.
Kabz hali celali bast hali cemali bir tecellidir.
Bunlar gece ve gündüz gibi birbirini takip eder durur.
Bu insanı korku ve ümit arasında dengede tutan bir durumdur.
Kişi kabz halinde tevbe istiğfar ile Allaha yönelir mertebe kateder.
Bast halinde ise şükrederek derecesini artırır.
Devamlı kabz hali yaşasa bütün bütün ümidini kaybedebilir.
Devamlı bast halini yaşasa kendini garanti cennetlik görebilir.

Cenab-ı Hak şöyle bildirir: “Allah’a korku ve ümitle dua ediniz.” (A’raf56)

Yani red olunmasından korkar kabulünü ümit eder bir şekilde isteyiniz.

“Beyne’l-havf ve’r-reca” yani korku ve ümit arasında olmak kişinin manevî hayatı için son derece önemlidir.
Hamdi Yazır’ın ifadesiyle “bu iki hal insanın seyr u sülukunda iki kanat gibidir.”
Tek kanatlı kuş uçamadığı gibi sadece korku veya sadece ümit kanadıyla hareket edenler de kemâlat semasına doğru uçamazlar.

Allah’ın celal ve azametini düşünmek insana lezzetli bir korku verir. Annesinin merhametli tokadından korkup yine annesinin şefkatli sinesine sığınan çocuk gibi Allahtan korkan insan O’na iltica eder. Allahın cemâl ve rahmetini düşünmek ise insanı ümit içinde yaşatır.

ARİF

Well-known member
Vehhabilerin etkisinde kalan bazı kimseler, (Dua ederken aracı kullanmayın, Resulullahın, evliyanın hürmetine demeyin, direkt Allah’tan isteyin! Aracı kullanmak, Fatiha suresindeki (Yalnız benden isteyin) âyetine zıttır ve şirktir) diyorlar. Peygamber efendimizin hürmetine istemek neden şirk oluyor?
CEVAP
Hiçbir İslam âlimi, o şekilde dua etmenin şirk olduğunu bildirmemiş; aksine, caiz, hatta daha iyi olduğunu bildirmişlerdir. Abdülaziz-i Dehlevi hazretleri Fatiha suresinin tefsirinde buyuruyor ki:
Birisinden yardım istenirken, yalnız Allahü teâlâya güvenilip, o kulun Allah’ın yardımına mazhar olduğu, Allahü teâlânın her şeyi sebeple yarattığı, onun da bir sebep olduğu düşünülürse caiz olur. Enbiya ve Evliya da, böyle düşünerek başkasından yardım istemiştir. Böyle yardım istemek, Allahü teâlâdan istemek olur. (Tahkik-ul-hakkıl-mübin)
Vehhabilerin tabiriyle, Peygamber efendimiz de aracı kullanmış ve aracı kullanılmasını tavsiye etmiştir. Gazalarda ve sıkıntılı anlarda da, muhacirlerin fakirleri hürmetine dua ederdi. Yani aracı kullanırdı. (Taberani, Ebu Nuaym)
Yine Resulullahın bir duası şu mealdedir:
(Ya Rabbi, senden isteyip de verdiğin zatların hatırı için, senden istiyorum.) [İbni Mace]
Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Çölde yalnız kalan, bir şey kaybederse, “Ey Allah’ın kulları bana yardım edin!” desin; [aracı kullansın] çünkü Allahü teâlânın, sizin göremediğiniz kulları vardır.) [Taberani]
Hazret-i Âdem, çok dua ettiyse de kabul olmadı. Aracı kullanarak, yani Peygamber efendimizi vesile ederek, Onun hürmeti için dua edince duası kabul oldu. Allahü teâlâ, (Ya Âdem! Habibimin ismiyle her ne isteseydin kabul ederdim, O olmasaydı seni yaratmazdım) buyurdu. (Beyheki)
Şefaat, aracılık demektir. Ahirette, Peygamberler, âlimler, şehitler ve daha niceleri şefaat edeceklerdir. Günahkârlar şefaat isteyecek ve şefaatçiler [aracılar] tarafından kurtulacaktır. Bu husus, âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerle açıkça bildirilmiştir.

müdavim

Üye Sorumlusu
Allahım! Bize dünyada da iyilik ver
virguli.gif
ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru!
Allahım! Senden hidayet
virguli.gif
takva
virguli.gif
iffet ve gönül zenginliği isterim.

Ey kalpleri yönlendiren Allahım! Kalplerimizi sana itaate yönelt!

Dayanılamayacak dertten
virguli.gif
insanı helâke götürecek talihsizlikten
virguli.gif
başa gelecek fenalıktan ve düşmanı sevindirecek felaketten Allah’a sığınırız.

Allahım! Bütün işlerimin başı olan dinim konusunda hataya düşmekten beni koru! Yaşadığım şu dünyadaki işlerimin yolunda gitmesini sağla! Dönüp varacağım ahiretimi kazanmama yardım et! Hayatım boyunca daha çok hayır yapmama imkân ver! Her türlü kötülükten kurtulmamı sağlayacak bir ölüm nasip et!

Allahım! Günahlarımı
virguli.gif
bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı
virguli.gif
haddimi aşarak işlediğim kusurları
virguli.gif
benden daha iyi bildiğin bütün suçlarımı bağışla! Allahım! Ciddi ve şaka yollu yaptıklarımı
virguli.gif
yanlışlıkla ve bilerek işlediğim günahlarımı affeyle! Bütün bu kusurların bende bulunduğunu itiraf ederim. Allahım! Şimdiye kadar yaptığım
virguli.gif
bundan sonra yapacağım
virguli.gif
gizlediğim ve açığa vurduğum
virguli.gif
ölçüsüz bir şekilde işlediğim ve benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle! Öne geçiren de sen
virguli.gif
geride bırakan da sensin. Senin gücün her şeye yeter.

Allahım! Verdiğin nimetin yok olup gitmesinden
virguli.gif
lütfettiğin afiyetin bozulmasından
virguli.gif
ansızın vereceğin cezadan ve senin gazabını üzerime çekecek her şeyden sana sığınırım.

Allahım! Acizlikten
virguli.gif
tembellikten
virguli.gif
cimrilikten
virguli.gif
ihtiyarlayıp ele avuca düşmekten ve kabir azabından sana sığınırım. Allahım! Nefsime takva nasip et ve onu her türlü günahtan temizle; onu en iyi temizleyecek sensin. Ona yardım edip eğitecek sadece sensin. Allahım! Faydasız ilimden
virguli.gif
korkmayan kalpten
virguli.gif
doyma bilmeyen nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.

Allahım! Sana teslim oldum
virguli.gif
sana inandım
virguli.gif
sana güvendim. Yüzümü
virguli.gif
gönlümü sana çevirdim
virguli.gif
senin yardımınla düşmanlara karşı mücadele ettim. Kitabın ile hükmettim. Şimdiye kadar yaptığım
virguli.gif
bundan sonra yapacağım
virguli.gif
gizlediğim
virguli.gif
açığa vurduğum ve senin benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle! Öne geçiren de sen
virguli.gif
geride bırakan da sensin. Senden başka ilâh yoktur

Allahım! Cehennem fitnesinden
virguli.gif
cehennem azabından
virguli.gif
zenginliğin ve fakirliğin şerrinden sana sığınırım.

Allahım! Kötü ahlâklı olmaktan
virguli.gif
fena işler yapmaktan ve yanlış inançlara sapmaktan sana sığınırım.

Ey kalpleri halden hale çeviren Allah! Benim kalbimi dininden ayırma!”

Allahım! Senin rahmetini kazandıracak
virguli.gif
bağışlamanı sağlayacak işler yapmayı
virguli.gif
her türlü günahtan uzak durmayı
virguli.gif
bütün iyilikleri işlemeyi
virguli.gif
cennete kavuşup cehennemden kurtulmayı nasip etmeni niyâz ediyorum.

Allahım! Peygamber’in Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin senden dilediği hayırları ben de dilerim. Peygamber’in Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin sana sığındığı şerlerden biz de sana sığınırız. Yardım ancak senden beklenir. İnsanı dünya ve âhirette muradına ulaştıracak sensin. Günahtan kaçacak güç
virguli.gif
ibadet edecek kuvvet ancak Allah’ın yardımıyla kazanılabilir.
Amin…

ARİF

Well-known member
"İbrahim bin Ethem bir gün Basra sokaklarında dolaşıyordu. İnsanlar etrafına toplanıp: "Ya İbrahim! Allah-u Zülcelal: 'Dua edin kabul edeyim' buyurduğu halde, biz dua ediyoruz ama karşılığını bulamıyoruz." dediler.
İbrahim bin Ethem, onlara dedi ki: "Ey insanlar! On şeyden dolayı kalbiniz ölmüş, duanız nasıl kabul olsun?"
Daha sonra bu on şeyin ne olduğunu şöyle açıkladı:
  1. Allah-u Zülcelal'i biliyorsunuz ama, onun hakkını vermiyorsunuz.
  2. Kur'an-ı Kerim okuyorsunuz, ama O’nun manasına göre amel etmiyorsunuz.
  3. Şeytanın düşmanlığını biliyorsunuz, dilinizle söylüyorsunuz ama onun peşinden gidiyorsunuz.
  4. Biz Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in ümmetindeniz, diyorsunuz, ama onun sünnetine göre amel etmiyorsunuz.
  5. Cenneti istiyorsunuz, ama onun gereğini yapmıyorsunuz.
  6. Cehennemden korkuyorsunuz, ama kendinizi bile bile cehennem ateşine atıyorsunuz.
  7. Ölüm vardır diyorsunuz, ama hiçbir hazırlık yapmıyorsunuz.
  8. Daima başkalarının hataları ile meşgul oluyorsunuz, ama kendi hatalarınızı görmüyorsunuz.
  9. Allah-u Zülcelal'in nimetlerini yiyorsunuz, ama O'na şükretmiyorsunuz.
  10. Ölülerinizi ellerinizle götürüp kabre koyuyorsunuz, ama bundan ibret almıyorsunuz.
Şimdi İbrahim bin Ethem'in bu sözlerine bakarak kendimize çeki düzen vermeye çalışalım inş.