Yatay Geçiş

DeVa1

Member
Arkadaşlar,4 yıllık bi üniversitede kamu yönetimi bölümü okuyorum.Açıköğretime geçiş yapmak istiyorum.Şartları nelerdir acaba bi bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?Şimdiden Allah razı olsun...

OrhanCAN

Active member
Fakültelerin aynı birimleri arasında yatay geçiş yapabilirsiniz..

yatay geçiş için alt sınıftan başarısız dersiniz olmaması ve geçiş yapmak istediğiniz fakülte ve bölümün kontanjanın açık olması gerekir.. yani başvuran sayısı fazlaysa kontanjanı aşarsa başarı sıralaması yapılır muhtemelen..

Kamu yönetiminden açık öğretim kamu yönetimine geçişde de aynı şartların olacağına ihtimal vermekteyim.. inşaallah istediğiniz amaca ulaşırsınız..

Rabbim (CC) yar ve yardımcınız olsun...

OrhanCAN

Active member
Geçtiğiniz sınıftan başlanır...

Yani birinci sınıftan yatay geçişle başka üniversiye giderseniz ikinci sınıftan başlarsınız..

OrhanCAN

Active member
YÖK, üniversitelerde yatay geçişleri düzenleyen yönetmelik taslağına şon şeklini vererek, Başbakanlığa gönderdi.

''Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik'' taslağı, önlisans ve lisans düzeyindeki programları arasındaki her türlü yatay geçişi düzenliyor.

Taslağa göre, farklı üniversitelerin diploma programları veya aynı üniversite içindeki diploma programları arasında, önceden ilan edilen sayı ve şartlar çerçevesinde yatay geçiş yapılabilecek.

-GEÇİŞ YAPILACAK SINIFLAR-

Önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile lisans diploma programlarının son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamayacak.

Aynı üniversitede aynı diploma programlarında birinci öğretimden ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilecek. Ancak ikinci öğretim diploma programına geçiş yapan öğrencilerin ikinci öğretim ücreti ödemesi gerekecek.

Üniversitelerde ikinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş izni verilecek. Ancak ikinci öğretim diploma programlarından başarı sıralamasında bulunduğu sınıfın ilk yüzde 10'una girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler, birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilecek.