Bediiüzzaman dedee

leon.

Active member
SAİD NURSİ HAZ.emirdağında at arabası faytonla yıldız tepeden helan köyüne doğru gezmeye çıkmıştı o zamanlar yıldız tepe üzüm bağlarıyle meşhurdu üsdat arkadan gelen sesler üzerine arkasına baktı ve
fayton u kullanan talebesine durdur dedi faytonun arkasından 5.6 yaşlarında 4.5 küçük çocuk ellerinde üzüm dolu kaplarla faytona yetişmiye çalışıyorlardı koşuyorlardı ve bediiüzzaman dedee bediiüzzaman dedee diye bağırıyorlardı fayton durunca çocuklar yetişdi bediiüzzaman dede üzümleri al dedem gönderdi annem gönderdi ebem koş yetişdir dedi diye üzüm kaplarını bediiüzzaman dedelerine uzatdılar bediiüzzaman dedeleri baktı 4.5 çeşit üzüm hepside sevinçle dede al dede al diyor bediiüzzaman dedeleri hepsinin başını okşadı üzümlerin biri bana yeter çocuklar .. şu gara gızın üzümünü alayım bu bana yeter çocuklar sağolun dedi gara gızın başını okşadı üzümünü aldı gara gıza da bir madeni para verdi gara gız sevinçle bağ evlerine koştu annee bediiüzzaman dede üzümümüzü aldı ama parasını verdi..annesi gızım bediiüzzaman dedenin parası bu ha dedi parayı 2.3 çıkıya sardı uğur paramız olsun gızım dedi evin bi köşesine sakladı

leon.

Active member
Alıntı:
Bir zaman, Bolvadin Kazasından geçerken, üstadın geldiğini gören ilk ve orta mekteb talebeleri, bilâ-istisna hepsi mektebin bahçesinden çıkarak arabanın etrafını alıp selâm veriyorlardı; ve lisan-ı halleriyle "Hoş geldiniz" diyerek tebriklerini ve minnetdarlıklarını takdim ediyorlardı. Bunun hikmetini, bir müddet evvel Emirdağında, bindiği faytonun geçtiğini görüp tâ uzaklardan dikenlere basarak "Bediüzzaman dede.. Bediüzzaman dede!." diye Emirdağ köylerinin yollarında koşuşan mâsum çocuklar münasebetiyle, üstadımızdan sormuştuk. O zaman: "Bu mâsumların akılları derketmiyor, fakat ruhları bir hiss-i kablelvuku ile hissediyor ki; Risale-i Nurla bunlar hem imanlarını kurtaracak; hem vatanlarını, hem kendilerini, hem istikballerini dehşetli tehlikelerden muhafaza edecekleri için bu hakikati kalbleri hissetmiş; ve benim Risale-i Nurun tercümanı olmam hasebiyle, Risale-i Nura ait muhabbet, teşekkürat ve minnetdarlığı bana gösteriyorlar." dedi ve onlara dua ettiğini söyledi