Size "Risale-i Nur Nedir ?" Deseler, Ne Dersiniz ?

akna

Well-known member
Ben Risale-i Nurları anlamanın Üstadı tanımaktan geçtiğini düşünüyorum, bu nedenle Üstadı tanımayan birinin Risale-i Nurları kavrayabileceğine inanmıyorum.

Hicri 13. asrın müceddidi Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, 1960 yılında Hakk'ın rahmetine kavuşana kadar, bütün ömrünü insanları Allah'a iman etmeye ve Kuran ahlakını yaşamaya davet ederek geçirmiştir. Bu uğurda çok fazla eziyet görmüş, ancak o, yaşadığı hayattan her zaman razı olmuş ve başına gelen her zorluğu büyük bir tevekkülle, sabırla, neşeyle karşılamıştır. Bir Kuran tefsiri olan Risale-i Nur Külliyatı, Bediüzzaman'ın Allah'a olan coşkulu sevgisini, derin imanını ve Allah'ın dinine olan bağlılığını açıkça ortaya koyan çok hikmetli öğütlerle doludur.

Bana soran ve Nur'ları yeni tanıyan herkese özellikle söylediğim şey ise şu: Hakikatlere dair merak edipte cevabını bulamadığınız hiç bir sual yoktur ki Risale-i Nur'larda geçmesin ve tüm delilleriyle sizi ikna etmesin...

Turab3

Well-known member
Gördüğüm ve göremediğim tüm sorulara kaliteli cevaplar getirebilen her yönüyle ince ince ayrııntılarla detaylarına kadar es geçilmeden anlatılan çok güzel ilmi kaynaklarım...

YILDIZNAME

Well-known member
Nasıl ki bedensel olarak yaşamak için güneş,su hava,ekmek..vb nimetlere muhtacız ruhende yaşamak için ve niçin yaşadığını anlamak için muhtaç olduğumuz, her okuyuşumuzda tazelenen ,usandırmayan, okumadığımızda bize küsen ,Allahın ahir zaman insanlarına hediyesi olan canlı bir kaynak eser

RİSALE-İ NUR ÇAĞIMIZI AYDINLATAN KUR’AN TEFSİRİDİR PEKİ NASIL BİR TEFSİRDİR

Tefsir iki kısımdır. Birisi: Malûm tefsirlerdir ki, Kur’anın ibaresini ve kelime ve cümlelerinin mânalarını beyan ve izah ve isbat ederler. İkinci kısım tefsir ise: Kur’ânın imanî olan hakikatlarını kuvvetli hüccetlerle beyan ve isbat ve izah etmektir. Bu kısmın çok ehemmiyeti var. Zâhir malûm tefsirler, bu kısmı bazan mücmel bir tarzda dercediyorlar; fakat Risale-i Nur, doğrudan doğruya bu ikinci kısmı esas tutmuş, emsalsiz bir tarzda muannid feylesofları da susturan bir mânevî tefsirdir.
Risale-i
Nur
sübjektif nazariye ve mütâlâalardan uzak bir şekilde, her asırda milyonlarca insana rehberlik yapan mukaddes kitabımız olan Kur’ânın hakikatlarını rasyonel ve objektif bir şekilde izah edip insaniyetin istifadesine arzedilen bir külliyattır.
Risale-i
Nur
!.. Kur’an Âyetlerinin nurlu bir tefsiri.. Baştan başa îman ve tevhid hakikatlarıyla müberhen.. Her sınıf halkın anlayışına göre hazırlanmış… Müsbet ilimlerle mücehhez.. Vesveseli şüphecileri ikna ediyor… En avamdan en havassa kadar herkese hitap edip, en muannid feylesofları dahi teslime mecbur ediyor…
Risale-i
Nur
!.. Nurlu bir külliyat… Yüzotuz eser… Büyüklü küçüklü risaleler halinde… Asrın ihtiyaçlarına tam cevap verir… Aklı ve kalbi tatmin eder… Kur’an-ı Kerim’in yirminci asırdaki -lâfzî değil- manevî tefsiri…
İsbat ediyor!.. Akla gelen bütün istihfamları… Zerreden Güneşe kadar îman mertebelerini… Vahdaniyet-i İlâhiyyeyi… Nübüvvetin hakikatını…
İsbat ediyor!.. Arz ve Semavatın tabakatından, melâike ve ruh bahsinden, zamanın hakikatından, Haşir ve Âhiretin vukuundan, Cennet ve cehennemin varlığından, ölümün mahiyet-i asliyesinden ebedî saadet ve şekavetin menbaına kadar… Akla gelen ve gelmiyen bütün îmanî meseleleri en kat’i delillerle aklen, mantıken, ilmen isbat ediyor… Pozitif ilimlerin müşevviki… Riyazi meselelerden daha kat’i delillerle aklı ve kalbi ikna edip, merakları izale eden bir şaheser.

Üstadımız Risale-i Nur'a, “manevi bir tefsirdir” diyor. Bunun birkaç sebebi vardır.

1. Diğer tefsirler gibi; kisbi değil, Vehbi bir tefsirdir.

2. Ayetler sıra ile tefsir edilmiyor. İmana, esasa ve fikre taalluk eden ayetler; yazdırılma ve Sunuhat esasına binaen eser telif edilmiştir.

3. İhtiyaca mebni, zamanın ilcaatına uygun ve tenkide maruz kalmış ayetler izah ve tefsir edilmiştir.

4. Dikkatle bakılacak olursa; zahiren her ayetin tefsiri görünmemekle birlikte, esasen ve manen bütün ayetler hemen hemen tefsir edildiği ehlince malumdur.

5. Her bir izah ve tefsir sadedindeki cümleler; ya bir ayet veya bir hadisin manasını teşkil ediyor.
Bu ise; eserin ciddiyetini, muhkemliğini ve müessiriyetini arttırıyor.

6.
Bu maddeleri çoğaltabiliriz. Lahikalarda ise: Kur-an’ı Kerim'deki; muamelat, tebliğ, temsil, ahlak, adap ve erkan, beşeri münasebet, hikmetli hareket, cihat ve mücadele, davranışlar, idare, siyaset vs. gibi insanlara lazım ve bazılarına da elzem olan meseleleri ihtiva eden ayetlerin ve konuların; genel anlamda izahları, yapılmıştır. Kur'an’ın bu zamana bakan cihetleri lahikalarda, kaide ve kurallar halinde nazara verilmiştir.

Kısaca; külliyat Kur'an-ı Kerim'in dava, hedef, itikat boyutunu nazara verip izah ve tefsir ediyor ise; lahikalar ve diğer eserler de bu hedef ve gayeye ulaşmak için; metod, usul ve hikmetli tebligat boyutunu işliyor ve izah ediyor. Bu nokta-i nazardan lahikalar ve diğer eserler, muazzez Üstadın Risale-i Nur'unu, tekmil ediyor.

EEE...III...HIK..MIK...NEYDİ DUR BAKİİM...YOK !!!

Kekelemeden Risale-i Nur'u ANLATIN BAKALIM :)

Ben bu ilimi öğrenmede çoook yeniyim. Açıkcası salı ve çarşamba günleri 2 ayrı mekanda toplandığımızda hep sormaya cesaret edemediğim şeydi bu soru. Sürekli "SÖZLER" kitabından okumalar yapılıyor ve orada ne anlatılmak isteniyor birer örnekle açıklamalar yapılıyordu.
İlk gözlemlerim önceki haftalarda böyleydi.
Daha sonra derslerin insana ne kadar huzur verdiğini, bir nevi terapi görevinide gördüğünü düşündüm.
3 Hafta ALLAH'a olan hayranlığımı daha arttırdığını farkettim.
4. Hafta dinimi sevdirtterek, öğrettiğini, Allah'ı sevdirterek ışıklı yolu gösterdiğini farkettim.
5. Hafta dinimin gereklerini yapmanın hiçte zor olmadığını artık alnım secdeye giderken başımın üstündeki görünmeyen kaya ağırlığındaki şeyin kalktığı için namazın tadını almaya başladım. Eziyet gibi gelen nefsime tarifi mümkün olmayan güzellikteki namaz yüzümü ne kadar nurlandırdığını farkettim. Bu ilmi baştan sona öğrenmek için sabırsızlandığımı, çabaladığımı, etrafımda bunun için emek veren kardeşlerimi gördüm. Ve bu kardeşlerimin kalbinin ne kadar güzel olduğunuda farkettim. Neredeyse 7 yıldır yaşadığım bu şehirde hiç güzel ahlaklı bir hanım, menfaatsiz insan kalmamış, komşuluk nedir bilinmeyen insanlığın unutulmuş bir şehrinde yaşadığımı sanırken, aslında ne kadar çok güzel kardeşlerim olduğunu yeni yeni bulmaya başladığımda farkettim. İyi insanların artık beni bulduğunu anladım. Aydın insanları yeni grubumda tanıdım. Risale-i Nur bana bunları öğretti. Diğer haftaları Allah nasip ederse yaşayıp anlayacağım.

LEVLAK

Well-known member
Kitabî olarak cevap verecek olursak Abilerin tarif ettiği gibi ; Risale-i Nur Kur'an haikatlerini müsbet ilim anlayışına göre izah eden ve her insanın kendi içerisinde sorguladığı ben neyim, nereden geliyorum, nereye gideceğim, vazifem nedir? Mevcudat nereden gelip, nereye gidiyorlar ve hakikatleri nedir? sorularına güzel bir üslub ile mukni cevaplar veren, insanın ruhunu ve aklını tenvir ve tatmin eden eserlerdir deriz.

Bizzat kendi fikirlerimle cevap verecek olursam; saadet-i dareynin kapısı olan Kur'an-ı Kerim'in anahtarı derim.

ASHAB-I BEDR

Well-known member
Nefes derim; kalbe temiz kan gibi iman pompalayan batıni damarlar...

Tefekkür derim; verilen nimetlerin, ardındaki perdeleri aralamasındaki dehşet güzellikleri az da olsa yavaş yavaş görmeye ve anlamaya çalışmak gibi...

Şükür derim; Kur'an-ı Kerimi yaşatmayı hedef kılan ve baki kılan ebedi hayata ulaşmak için ayrıntılı bir reçete...

Tedavi derim;hasta olduğunu bilmeyen çaresiz birine en büyük operasyonu yine en büyük ve sonsuz Alim Cerrah'ın yardımıyla çözmeyi şifa kılan...

Yalnız değilsin derim;“Hasbiyallah / Bana Allah yeter” unutturmayan...