Küfran-ı Nimet

İlim-irfan

Well-known member
Bu devirde Müslümanların ayakları en fazla para, zenginlik, servet edinme, köşeyi dönme, voli vurma yüzünden kaymaktadır.
Ayakları kayanlar nereye düşüyor?
Günaha, isyana düşüyor.
Rezillik, kepazelik çukuruna düşüyor.
Bazısı kendisini Cehenneme götüreck yollara düşüyor.
Kendilerinde kuduz bir para hırsı, para şehveti, para azgınlığı olanlar niçin bu kötü yola düşmüşlerdir?
Onlar kanaati terk etmişler, lüks ve israfa yönelmişlerdir.
Onlar Muhammedî ahlakı bırakmışlar, Fir'avnin ve Nemrud'un ahlakını benimsemişlerdir.
Onlar şükrü bırakmışlar, rızkından şikayet küstahlığına ve isyanına düşmüşlerdir.
Müslüman o kimsedir ki, rızkına râzı olur ve şükr eder.
Rızkı sadece tarhana çorbası ise, içine ekmek doğrar karnını doyurur ve şükr eden kullardan olur.
Ya Rabbi başkalarına kuzu dolması, fıstıklı iç pilavı, kaymaklı tatlı veriyorsun bana ise tarhana çorbası diyen isyan etmiş olmaz mı?
Olgun Müslüman o kimsedir ki, bulmasa bile şükr eder. Bulursa paylaşır infak eder.
Peygamberimiz bize nasıl öğretti?
Ashab-ı Kiram nasıl öğretti?
Selef-i sâlihîn
nokta.gif
. Her asırdaki alimler, veliler, sadıklar rızık konusunda ne yaptılar?

Biz onların yolunda mıyız? Yoksa tam aksi yolda mıyız?
Adam sofu Müslüman geçinir patates yemeğini beğenmez, yeşil mercimek yemeğini beğenmez, makarnayı beğenmez
nokta.gif
.Ne korkunç bir şükürsüzlük, gurur, kibir, küstahlık, isyan içindedir o.

Sudan'ın Darfur bölgesinde,Somali'de, Nijer'de, Bangladeş'te açlık ve yokluk içinde sürünen Müslüman kardeşlerimize çorba, bulgur pilavı ve üzüm hoşafından oluşan bir ziyafet verilse, sevinçlerinden ve mutluluklarından çılgına dönerler.Biz ise bu ucuz ve mütevâzı yemekleri beğenmiyoruz.
Nimetlere şükr etmek rızkı ve nimetleri çoğaltır. Küfran-ı nimette bulunmak ise nimetin zevaline yol açar.
Müslüman kardeşlerime haddim olmayarak sesleniyorum:
Çocuklarınız mütevâzı ve ucuz yemekleri beğenmiyorlarsa siz anne babalar çok kötü bir durumdasınız.
Çocuklarınızı rızık konusunda,
Şükür konusunda,
Tevazu konusunda,
Rıza konusunda iyi terbiye ediniz.
Bunlar şayet sizlerde, bizlerde yoksa zavallı çocuklar ne yapsın?
Size bir yemek mönüsü veriyorum:
1. Çorba,
2. İçinde soğan, azıcık tavuk eti, yeşil biber, maydanoz, baharat, haşlanmış nohut, küçük küçük kesilmiş yeşil fasulya parçaları bulunan bulgur pilavı. (Marketlerde bulgur pilavına katılacak malzeme hazır ambalajlanmış şekilde satılıyor.)
3. Salata veya cacık.
4. Kuru erik hoşafı.
Kendinizi ve çocuklarınızı bu yemekle imtihan edin.
Büyük zevk ve haz alarak bunları yiyorsanız, üzerine şükr ediyorsanız, asla beğenmezlik etmiyorsanız, sızıldanmıyorsanız siz sıradan iyi Müslümanlarsınızdır.
Beğenmezseniz haliniz yamandır.
Nimetleri ve rızıkları beğenmeyen bir toplumun sonu iyi olmaz. Benim çocukluğumda ekmek vesika ileydi. Ekmek karnesi olmayan vatandaş çorbacı dükkanına gidip çorba bile içemiyordu.
Küfran-ı nimette bulunan, rızkını beğenmeyen bir toplum âsi bir toplumdur.
Müslüman, zengin de olsa kanaatli ve mütevazı bir hayat sürer.
Yeme içmeyi şehvet haline getirmek bir Müslümana yakışmaz.

Mehmet Şevket Eygi - Milli Gazete
16/02/2010