Örgü Teknikleri [Hareketli Anlatım]

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Örgü nasıl örülür Teknikler
DELİKLİ ARTTIRMA
delikliatrma3xjxv2.gif

DÜZ ÖRGÜ
dzdenartrma13qcbp2.gif

DUZDEN ARTTIRMA YAPMAK
dzdenartrma23ofcb7.gif

DUZDEN ARTTIRMA YAPMAK
dzrg15diop6.gif

54343171pg9.gif

13635334dz3.gif

98099957bw8.gif

24741035xp6.gif

ilksra3yg1hw9.gif

ÖRGÜYE BAŞLAMA TEKNİKLERİ

İlmik atmak için yaklaşık 30'dan başlayabilirsiniz ya da arzu ettiğiniz büyüklükte yapacağınız sayıda atabilirsiniz. İlmik yapmak için biraz uzun bıraktığınız ipi sol başparmağınıza dolayın, sağ elinizle tuttuğunuz şişi başparğınıza sarılı olan ipin içinden geçirip sonrada diğer boşta kalan ipi şişe alarak başparmağınıza sarılı ipin içinden geçirin(soldan sağa)ve gevşek olan ilmeğı ipi çekerek sıkın. Gereken ilmik sayısı kadar işlemi tekrarlayın.

Düz örgü

Düz sıra yapmak işin en kolay yöntemidir. Bir sırayı şekilde görüldüğü gibi aynı yöne doğru örüyorsunuz.

Lastik

Bir kaç küçük formül ile ortaya çeşitli örnekler çıkarmak mümkün. İki ilmek düz örgü iki ilmek tersi yönünde uyguladığınız zaman yandaki örneğin ortaya çıktığının göreceksiniz.

Azaltmak

İlmekleri ikişerli olarak şişe alıyoruz kesmek istediğimiz alana kadar düz örgü örer gibi devam ediyoruz. Ve azaltmak istediğimiz sayıya geldikten sonra yine tek ilmek alarak örmeye devam edebilirsiniz.

Arttırmak

Örgüde düzgün bir şekilde ilmik arttırmak için, sağ elinizde sarılı olan yünü sağ tarafta bulunan şişe bir kez dolayarak sol taraftan ters alınan ilmek alınır.

Kapatmak

İlmekleri ikişerli olarak şişe alıyoruz ve düz örgü örer gibi devam ediyoruz. Bitiridiğini sıranı kenarlarının düzgün olmasına dikkat edin

goznuruorgu_bind2offs.gif

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Nasıl İlmek Atılır? İpliğimizi baş parmak ile işaret parmağı arasında şekilde görüldüğü gibi atıyoruz.

dsc029974b2e48dan7.jpg

Baş parmak ve işaret parmağımızı ipliğin iki yanından geçirerek birleştiriyoruz
dsc029984b2e4bcdw8.jpg

Parmaklarımızı çektiğimizde oluşan 2 ilmeği şişe alıyoruz
dsc029994b2e4dbqd1.jpg

Diğer ilmeklerimizi atarken ipliğimizi 1 ci resimde olduğu gibi bir ucu başparmakta diğer ucu işaret parmağımızın üstünde olacak şekilde parmaklarımıza atıyoruz, daha sonra şekilde görüldüğü gibi şişi once başparmak tarafına
dsc030004b2e4ebdm2.jpg

Daha sonra işaret parmağı tarafına batıp ilmeğimizi çekiyor ve şişimizin üzerine alıyoruz
dsc030014b2e4fabk6.jpg

Örgümüze kaç ilmek başlıyacaksak ipliğimizi 4.cü ve 5.ci resimde anlatılan şekilde ilmekler halinde şişe alıyoruz
dsc030024b2e519lv0.jpg

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Çift lastik nasıl örülür

Çift lastik nasıl örülür

İpliği kendimize doğru çeviriyoruz

1 ilmek ters örgü yapıyoruz. (Şişi ilmek ortasından batıp ipliği kendi yönümüzde dolayarak çıkarıyoruz.)

Bu defa ipliği şişin arka tarafına alıyoruz.

İplik arkada iken sol yanındaki ilmeği düz alıp örmüyoruz.

İpliği tekrar arkadan öne alyoruz ve 1 ilmek ters örüyoruz. NOT : Çift lastikte ters ilmekleri örüyoruz düz ilmekleri örmeden alıyoruz. Bu işlem her sırada aynen uygulanır ve çift kat bir lastik ortaya çıkar, bu çift katın arasından lastik, kurdele, kordonet v.s. geçirilerek o bölge büzülebilir.

İpliği kendimize doğru çeviriyoruz
57772595.gif

1 ilmek ters örgü yapıyoruz. (Şişi ilmek ortasından batıp ipliği kendi yönümüzde dolayarak çıkarıyoruz.)
34690431.gif

Bu defa ipliği şişin arka tarafına alıyoruz.
88848810.gif

İplik arkada iken sol yanındaki ilmeği düz alıp örmüyoruz.
52242594.gif

İpliği tekrar arkadan öne alyoruz ve 1 ilmek ters örüyoruz.
NOT : Çift lastikte ters ilmekleri örüyoruz düz ilmekleri örmeden alıyoruz. Bu işlem her sırada aynen uygulanır ve çift kat bir lastik ortaya çıkar, bu çift katın arasından lastik, kurdele, kordonet v.s. geçirilerek o bölge büzülebilir.
21875077.gif

memluk

Hatim Sorumlusu
örgü öğrenmek isteyene bedava kurs veriyorum buyrun

merhaba hanımlar ilk adım olan ilmek atmayı öğreteyim ondan sonrasını zaten yaparsınız siz ne aklllı hanımlarsınız:003: yalnız benide unutmayın hani kış aylarındayız hubbuuhra öğren sana lazım olacak ..sonra patikler yaparsın bebişe...:D

rgyebalama24mhoa7.gif

rgyebalama4inii8.gif

hubbuuhra

Well-known member
Cevap: örgü öğrenmek isteyene bedava kurs veriyorum buyrun

Ben yapıyorum zaten ablacığım. şuanda kendime tunik örüyorum. Patikler poşetlik örüyorum yapıp satıyorum hatta ama model miş kesimmiş bilmem arkadaşım gösteriyordu artık sizden öğreniriz :)

memluk

Hatim Sorumlusu

maşallah ben örgüden fazla anlamam ozaman yaptıklarının resmini eklede görelim canım..

hubbuuhra

Well-known member

hıım tunik bitmedi daha bitince eklerim poşetlikleride hep sattım elimde yok yapınca ekleyeyim patikleri eklerim birara