Meal, Tercüme Tefsir Ticareti...

İlim-irfan

Well-known member
Kur'ân meâli, tercümesi yapanlar, tefsir yazanlar birkaç sınıfa ayrılır:
1. Din ilimlerini okumamış; din alimi, fakih icazeti yok, tefsir yazmak için gereken kisbî (çalışarak elde edilen) 14 ilmi öğrenmemiş, Allah vergisi olan 15'inci vehbî ilme de sahip değil; böylelerinin Kur'ân tercümesi, tefsiri, meali yazması haramdır.
2. Birinci maddede sayılan şartlar kendisinde var, fakat niyeti bozuk.Kur'ân meali veya tercümesi yapacak, tefsir yazacak ve büyük paralar vuracak, büyük telif ücretleri alacak, bu paralarla evler, daireler, yazlıklar, dükkanlar satın alacak, zengin olacak, köşeyi dönecek... İlmî ehliyeti olmasına rağmen bu ihlassız kişi münafıktır, niyetinde fesat vardır. Onun bu konuda herhangi bir hizmeti olursa, "Allah bu dini fasık ve facir kişilerle de te'yid eder" hadisi dairesinde mütalaa edilir.
3. Adam mükemmel Arap edebiyatı biliyor. Edebî kültürü kuvvetli. Klasik ve çağdaş dünya kültürüne de vakıf. İtikadında sahih olmayan kısımlar var. Fıkhı ve mezhepleri inkar ediyor. İcmâ-i ümmete, cumhur-i ulemaya, cadde-i kübraya uymayan şazz, aykırı fikir ve görüşleri var. İslâm'ı bir ideoloji gibi gören ve anlayan bir aktivist. Şiddete, vurmaya, kırmaya yönelik. Alimlik, fakihlik, müftülük, müfessirlik icazeti ve ehliyeti yok. Bu zatın, ahlakının doğru olmasına rağmen tefsir yazması doğru değildir. Yazdığı kitaba tefsir demek doğru olmaz. Türkiye'deki birtakım yayınevlerinin para kazanmak için böyle tefsirleri basıp yaymaları da doğru değildir.
4. Bu kişinin ilmî icazeti var, tefsir yazabilecek ehliyet ve liyakati de var. Ehl-i Sünnete de bağlıdır. Lakin kötü bir alimdir. Dünya, devlet, siyaset büyüklerine yağ çeker, yalakalık yapar, huzurlarına çıkıp bel büker, o zâlimlere "Allah ömürler versin" diye hayır dua eder. Haksızlıkları, sapıklıkları, yanlışları, din konusundaki çarpık inanç ve uygulamaları hiç tenkit etmez... Bu kişi alimdir ama ulema-i su'dandır, yani kötü alimler zümresindendir. Onun yazdığı tefsiri, meal ve tercümeyi de almamak, okumamak gerekir.
5. Şu sayacağım şartlara sahip gerçek alime gelince: İlmî icazeti vardır... Tefsir yazacak ehliyeti vardır... Hakikî ve samimî din alimi ve fakihtir... İhlaslıdır... Firasetlidir... Dünya kültürüne (genel kültür) sahiptir. İşte bu muhterem zat Allah rızası için, İslâm'a ve Müslümanlara hizmet için bir tefsir yazar, yahut tercüme ve meal yapar, kitabında Ehl-i Sünnet ve Cemaate aykırı bir şey yoktur. Cadde-i Kübra, Cumhur-i Ulema yolundadır, işte bunun yazdığı tefsir alınır, okunur, ona güvenilir.
6. Yukarıdaki 5'inci maddede anlatılan gerçek alim ve gerçek müfessir yazdığı kitaptan telif ücreti almaz. Ben ücretimi Allah'tan beklerim, dünyada istemem ahirette isterim der. İşte bu zatın ahlakı ve samimiyeti aliyyülâlâdır. Onun elinden öpülür, ayağından öpülür.
7. Bu gerçek alim ve gerçek müfessir, Kur'ân tefsirini, mealini, tercümesini para kazanmak için, voli vurmak için, köşeyi dönmek niyetiyle yazmamıştır ama kitabevi kendisine bir miktar telif ücreti vermiştir, o da almıştır. 6'ncı maddedeki zat kadar faziletli olmasa da, bu telif ücretini almasından, çoluk çocuğunu geçindirmesinden dolayı kınanmaz ve ayıplanmaz.
Bugün ülkemizde yüzlerce çeşit Kur'ân meali, tercümesi, tefsiri yayınlanmıştır. Bunların yekun tirajı belki de beş milyondur, belki daha fazladır.
Bunların kaçta kaçı sırf Allah rızası için, İslâm'ı yüceltmek ve öğretmek için, Ümmete faydalı olmak için sahih ve temiz niyetle kaleme alınmıştır.
Bazı yayınevlerinin niyeti şudur: Birçok yayınevinin tefsiri, Kur'an Meali, tercümesi var. Aman biz de böyle bir kitap çıkartalım da ticaret yapalım... Soruyorum böyle bir niyet ihlasa uygun olur mu?
Herkesi suçlamıyorum... Ülkemizde Allah'ın ayetleri ucuza satılıyor.Kur'ân tercümesi, meali, tefsiri furyası var.
Heva ve re'y tefsirleri yazarak, bunları yayınlayarak evler, apartmanlar, mallar, mülkler ediniliyor.
Böyle bir şey Kur'ân'a saygısızlık değil midir?
Biraz âli ve 'âli ilimler okumuş olmak, Kur'ân tefsiri yazmaya yeter mi?
Allah'ın lütfettiği vehbî ilme, irfana, feyze, nura sahip olmayanların tefsir yazması doğru mudur?
Tabakat-i fukahanın en alt derecesi olan müftülük makamında bile olmayanların kendilerini dev aynasında görüp tefsir yazmaları ne kadar düşündürücü ve üzücü bir haldir.
Benim zavallı Müslüman kardeşlerim... Kur'ân meâlî, Kur'ân tercümesi, Kur'ân tefsiri diye okuduğunuz kitaplardaki kasıtlı veya kasıtsız yanlışları biliyor musunuz?
Netice: Kur'ân'a ihlasla, liyakatle hizmet eden aziz olur.
Kur'ân'a saygısızlık eden zelil ve rezil olur.
İçlerinde vahim hatalar, itikad bozuklukları, bid'atler olan tercüme, meal ve tefsirleri okuyanların dini imanı tehlikeye girer.
Alimler ve fakihler bu konularda halkı uyarmazlarsa sorumlu olur.
Merhum Sultan Abdülhamid-i Sani efendimiz zamanında herkesin Kur'ân tercümesi, meali yapmasına, tefsir yazmasına izin verilmezdi.
1908 Meşrutiyetinden sonra hürriyet geldi, Ermeni Cihan Kitabevi, Arapça bilmeyen Giritli Said Cemil adlı birine Fransızca Savary Kur'ân tercümesini Türkçeleştirtip yayınladı.Kur'ân tercümesi, meali, tefsiri konusunda Pandora'nın kutusu açılmıştı.
Müslümanlar!.. Şu yaldızlı söylemden uzak durunuz:
"Cahil hocalar aradan çıksın, her Müslüman Allah'ın Kitabı'nı okusun ve ondan mana çıkartsın..."
Bu söz "Herkes beyin ameliyatı yapsın, herkes büyük yolcu uçağı kullansın..." demek kadar saçma ve tehlikelidir.
Ebu Bekir Sifil gibi alim ve fakihlerden oluşan bir ehl-i Sünnet ve cemaat heyeti kurulmalı (On kişi olabilir). Bunlar piyasadaki bütün meal, tercüme ve tefsirleri Ehl-i Sünnet ve Cemaat açısından incelemeli, kontrol etmeli ve neticeyi kitap şeklinde basılacak bir raporla Ümmet'e bildirmelidir.
Hizmet perdesi ardında Kur'ân'a saygısızlık ve ihanet edilmektedir, bunun sonu iyi olmaz. Hainler ve hıyanete sessiz kalanlar, göz yumanlar çarpılır.
Kur'ân tefsiri, meali, tercümesi yazılsın ama ihlasla, sahih ve temiz niyetle yazılsın.
İcazetli ve ehliyetli kişiler tarafından yazılsın.
Köşeyi dönmek, voli vurmak, zengin olmak hırsıyla yazılmasın.
Hizmet edilsin.
Sömürü yapılmasın.
Böyle bir yazının kaleme alınması şarttı, zarurî idi. Yazmak bendenize düştü...
* (İkinci yazı)
GÖZLERİ VARDIR, GÖZMEZLER...

GÖZLERİ vardır, bakarlar görmezler. Kulakları vardır, işitmezler. Kalpleri vardır, nasır tutmuş, mühürlenmiştir.
Böyleleri içinde Müslümanlık taslayanlar da vardır. İman göğüslerine inmemiştir, Müslümanlıkları dıştadır, yüzeyseldir.
Peygamber aleyhisselatü vesselam böyleleri için "Onlar Kur'ân okurlar ama okun avı delip, ondan da çıkıp gitmesi gibi dinden çıkarlar" buyuruyor.
Müslüman görünen bazıları böyle bir felakete nasıl düşmüşlerdir?
Onlar parayı, malı, zenginliği deliler gibi severler. Onların dini imanı para, maddiyat, menfaattir.
Onların nefisleri, nefs-i emmâredir. Bu nefs-i emmarelerini terbiye edip dizginleyecek yerde onun her dediğini yaparlar.
Onlar hiziplerini, fırkalarını, cemaatlerini Din'den ve Ümmet'ten üstün görürler.
Onlar bağlı bulundukları ruhbanları tanrılaştırır, putlaştırır, erbab haline getirir.
Onlar mütemadiyen, hiç ara vermeden haram yerler.
Onlar İslâm ve Müslüman düşmanı kâfirlerle işbirliği yapar, onları sever, onları dost ve velî edinir. Buna mukabil, aynı meşrepten olmayan Müslümanlara düşmanlık eder.
Onlar, ellerine fırsat geçerse rüşvet alırlar.
Onlar Şeriatın haram dediği gelirlere rağbet eder.
Onlarda korkunç bir gurur ve kibir vardır.
Onlar ya hiç namaz kılmazlar, yahut önemsemeyerek şöyle böyle kılarlar.
Onlar târik-i cemaattir.
Onlar riyâset aşkıyla delirmiştir.
İşte bu gibi sapıklıkları, kötülükleri, azgınlıkları yüzünden gözleri olduğu ve baktıkları halde görmezler.
Bu yüzden kulak sahibi oldukları halde duymazlar, işitmezler.
Yine bu sebeplerdendir ki, kalpleri taşlaşmıştır.
Onlara ne kadar nasihat edilse faydası olmaz.

Mehmet Şevke Eygi - Milli Gazete
09/02/2010

elfaz

Well-known member
Yazının çok yanlış noktaları mevcut.Bu yüzden genel tema dikkate alınsın inşaAllah..

örneğin;

4. maddede kötü alim denmiş.Alimler için böyle bir sıfat kullanılamaz.Aynı maddede geçen kötü cürümleri yapıyorsa zaten alim denmez.

İlim-irfan

Well-known member
Yazının çok yanlış noktaları mevcut.Bu yüzden genel tema dikkate alınsın inşaAllah..

örneğin;

4. maddede kötü alim denmiş.Alimler için böyle bir sıfat kullanılamaz.Aynı maddede geçen kötü cürümleri yapıyorsa zaten alim denmez.

peki ne denir ??? söylede bizde öğrenelim Alim kimse Alim dir
Alimliğini iyi yada kötü yönde kullanır bu o alime kalmış bize düşen iyisini takip etmek kötüsünden uzak durmak bu yazı sıradan bir insanın yazısı değil yine üstad alim bir kimse yani M.Şevket Eygiye ait

elfaz

Well-known member
Geylani hz. bir alimdir.Şimdi deseniz ki geylani hz. kötü bir alim; ama bizim yapmamız gereken kötü özelliklerini bırakıp iyi vasıflarını almak.Ne kadar tesirli olur,bu insandan ne kadar istifade edilir tahayyüllerinize havale ediyorum.

(Geylani hz. ni anlam kolay olsun diye verdim."x" alimi diyebiliriz.)

Alimler peygamber değillerdir cürümleri elbette vardır.ama bu malumatı elde bulundurarak, önüne kötü sıfatını koyacak kadar ileri gidemeyiz.su-i edep olur bu.

Ve de şu hadis; "alimler peygamberlerin varisleridir."

Hala kalkıp öyle bir tabir kullanırsak nasıl olur ?

İlim-irfan

Well-known member
Geylani hz. bir alimdir.Şimdi deseniz ki geylani hz. kötü bir alim; ama bizim yapmamız gereken kötü özelliklerini bırakıp iyi vasıflarını almak.Ne kadar tesirli olur,bu insandan ne kadar istifade edilir tahayyüllerinize havale ediyorum.

(Geylani hz. ni anlam kolay olsun diye verdim."x" alimi diyebiliriz.)

Alimler peygamber değillerdir cürümleri elbette vardır.ama bu malumatı elde bulundurarak, önüne kötü sıfatını koyacak kadar ileri gidemeyiz.su-i edep olur bu.

Ve de şu hadis; "alimler peygamberlerin varisleridir."

Hala kalkıp öyle bir tabir kullanırsak nasıl olur ?

peki zekerya beyaz - yaşar nuri öztürk vb. bu tür kimseler alim midir değil midir
deseniz ki alim değildir ben size yalan söylüyorsunuz derim
deseniz ki bunlar alim dir peki kötü alim mi iyi mi ???
kimi kaderi inkar eder kimide horozdan kurban olur der
ama şunu unutmayalım ki bu saydıklarımda sıradan insan değiller avam dan olanlara göre kat kat yanii senden benden daha bilgili alim kişiler dimi ayrıca

bu hadis "alimler peygamberlerin varisleridir." bu meal edilmiş bir hadis tefsir değil dimi yani bu hadisin mealinden yola çıkacak olursan ne anlatma istediği anlayamazsın hele bunu sen hiç anlayamazsın en iyi muhadisler anlar yani hadis alimleri o yüzden haddin olmadan hadis mealeri hakkında yorumda bulunma cesareti gösterme yorumunu kendine sakla
ayrıca alimler hakkında kötü sözünü sevgili peygamber efendimizde kullanıyor şimdi sen o ufak ilminle sevgili peygamber efendimizide eleştirebilecen mi ??? bak ne diyor hadisler sadece 1 kaç tane ekledim

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Sizin için Deccal’den daha çok, sapık önderlerden korkuyorum) (İ.Ahmed)
(Âlimlerin en kötüsü, insanların en kötüsüdür.) [Bezzar]
(Ümmetim, kötü din görevlilerinden çok zarar görecektir) (Hakim)
(Yazıklar olsun kötü âlimlere ki, ilmi ticarete alet ederler.) [Hakim]
(Ümmetim, kötü âlimler, cahil abidler yüzünden helak olur.) [Darimi]

ayrıca şu linkteki yazıyıda okumanı tavsiye ederim :
Alimin de kötüsü olur | dinlertarihi.net

Şimdi niyetim elbette seni rencide etmek değil ama sende yorum yaparken dikkatli ol bu sorguladığın yazının sahibi tekrar hatırlatıyorum sıradan bir insan değil M.Şevket Eygi en az oda senin kadar bilir dimi neyin ne olduğunu ki bu yazarın yazılarına kolay kolay kimse dil uzatamaz özellikle ilim sahibi kimseler ve elbette hak yol üzere olan bütün alimler peygamberlerin varisleridir ve yine sevgili peygamber efendimizinde dediği gibi ümmetimin alimleri beni israiloğlları peygamberleri gibidir ama bu hadisleri mealinden yorumlarsak hata ederiz çünkü bu ilme sahip değiliz

Selam ve dua ile......

İlim-irfan

Well-known member
ayrıca senin yorumuna teşekkür edenlerin nedense hiç sesi çıkmıyor varsa onlarında bir bildikleri konuşsunlarda öğrenelim yanar döner lamba gibi olmasınlar

Selam ve Dua ile.....

mihrimah

Well-known member
Bizim bildiğimiz, bize nakledilenlerdir.
Siz zannedersem alimlerin özelliklerinden bihabersiniz.
Eğer Yaşar Nuri Öztürk veya dinle alakalı yorum yapan veya hoca sıfatında olan kişileri alimlerin yerine koyuyorsanız bu sizin cahilliğinizdir.
"Benim ümmetimin alimleri İsrailoğullarının peyganberlerine denktir" diye dile getiren efendimizin sözünü yabana atıyorsunuz.
Belliki meşrebiniz farklı, neyi ima ediyorsunuz veya kime üstü kapalı söz söylüyorsunuz Allah cc bilir. Şu anda bu konuya dair su-i zan da bulunmak istemiyorum.
Lütfen öğrenin ve öyle hak iddia edin. Meydan okur nerdeler filan hoş cümleler değil.

bizar

Well-known member
Şimdi niyetim elbette seni rencide etmek değil ama sende yorum yaparken dikkatli ol

Kardeşim bencede arkadaş fikir beyan etmiş bunda bu kadar tepki gösterecek bir şey yok hem niyetininde kötü olduğunu düşünmüyorum .Herkesin algılaması farklıdır ki arkadaşımda kötü alim diye nitenlendirmeyi o sıfata o makama yakıştıramamış ha dediğiniz gibi insanlar var ama arkadaşın burda kasteddiği bu değil birbirimize karşı daha hoşgörülü olup eleştiriyede açık olmak lazım farkında olmadan kardeşimizin kalbini kırabilirsiniz böyle bir günde hemde. Selam ve dua ile

elfaz

Well-known member
ilim-irfan kardeşim; ilim-irfan'a yaraşır bir uslüp takınırsanız "fikirlerin çarpışmasından hakikat zuhur eder" diyen ziya paşayı yanıltmayız.Yok aynı şekilde devam etmekte ısrar ederseniz buraya sayfalarca yazılan şeyler nefsi olmaktan öteye gitmez..

Burada hakikatlere laf söylemiyor kimse; dolayısı ile celallenmenizin bi manası yok.

Yazdığınız mesajlarda şahsıma dair yazılan hakaretleri de edebinize havale ediyorum.
-------

Alim demek ilim sahibi demek, ilimde belli bir meratip kazanmış insan demek.Eğer okumamı tavsiye buyurduğunuz yerde dikkatinizi çekti ise; (Âlim, ilmi ile amel edendir.) [Ebuşşeyh] buyrulmuş.Yani bildiği bir malumat yığını var ve ona uyma gayretinde.

Kötü alim tabiri ısrarla vurguluyorum kullanılamaz.Kötü alim var, işte hadis diye alıntıladığınız yerlerde; dikkat ettiyseniz Efendimiz oralarda ilmiyle amel etmeyen kesimden bahsetmiş.Ki bu tarz deruhta ilmini teoride bırakmış, pratikte eritememiş insanlardır.Ayette merkeple tasvir edilmiyor mu bu insanlar..

hiçkimsenin haddi değil; kötü alim tabirini kullanmak..Bu ayrıma girersek insanlaarın cürümlerini irdelemeye de ister istemez gireriz, bu da meşrebe aykırı bi tutum.

Yok ben yapacağım bu ayrımı diyorsanız buyrun yapın.O zaman alim diye kullandığınız her kelimenin başına "iyi" yada "kötü" diye sıfat takın.Yoksa muhatabınız mana karmaşasına girecektir.

Ama umumiyette alim dediğimiz zaman şahs-i kemalat ve olgunluğa erişmiş insanları algılarız bizler..

elfaz

Well-known member
peki zekerya beyaz - yaşar nuri öztürk vb. bu tür kimseler alim midir değil midir
deseniz ki alim değildir ben size yalan söylüyorsunuz derim
deseniz ki bunlar alim dir peki kötü alim mi iyi mi ???
kimi kaderi inkar eder kimide horozdan kurban olur der
ama şunu unutmayalım ki bu saydıklarımda sıradan insan değiller avam dan olanlara göre kat kat yanii senden benden daha bilgili alim kişiler dimi ayrıca
...

Kuran-ı Kerim içkiye haram diyor, bahsi edilen 2. insan ise mekruh.

Kıranın zıddına hüküm kesen insan hiçbirşey bilmiyordur.İddia ediyorum; benden de daha bilgili değildir.

İlim-irfan

Well-known member
mihrimah

Bizim bildiğimiz, bize nakledilenlerdir.
Siz zannedersem alimlerin özelliklerinden bihabersiniz.
Eğer Yaşar Nuri Öztürk veya dinle alakalı yorum yapan veya hoca sıfatında olan kişileri alimlerin yerine koyuyorsanız bu sizin cahilliğinizdir.

Ben doğru bildilerimi söylementen ötürü cahil olarak görülüyorsam saygı duyarım ve elbette benimde bildiklerim bize doğru kaynaktan nakledilen bilgilerdir tabii bu kaynağın eğri veya doğru olduğunuda anlamak içinde ilim ister lafla olmaz ama bu ilmi siz almamışsınız zira karşınızdaki cahil bile olsa ona öyle hitap etmeniz doğru olmaz hele hele avartar resmi sevgili m.fethullah gülen hoca efendiyi koyuyorsan daha bi dikkatli olman gerekir eğer hocaefendiyi örnek alıyorsan gelelim yaşar nuri öztürke bu adam belli yüksek islam ilimlerini almış biridir şimdi ben bu adamı seviyormuyum hayır neden çünkü her ne kadarda yüksek ilim alsa fetvaları mutezile itikadına göredir eğer sen benim eklediğim konuları takip ediyorsan ve imzamada bakarsan benim şıp diye ehli sünnet vel cemaat aşığı olduğunu anlarsın
ve elbette yaşar nuri özürkü sevmem görüşlerinin yanlış olduğunu söylerim
ama benim anlatmak istediğim elfaza her ne kadarda yanlış biri olsa bu yaşar nuri öztürk şonuçta liam bir kimse dir ama kötü bir alim dir bize göre yanii alimin iyiside kötüsüde olur mu olmaz mı onu anlatmaya çalışıyorum

"Benim ümmetimin alimleri İsrailoğullarının peyganberlerine denktir" diye dile getiren efendimizin sözünü yabana atıyorsunuz.

hayır hayır asla bakın yukardaki elfaza verdiğim cevapta bu hadise değindim ama bu hadisin manası nedir elbette hak yol üzere olan yanii iyi alimler keramet ehli alimlerdir bu hadisde müjdelenenler kötü alimlerinde bu hadisde payı yoktur onları nasıl bir son bekliyor zaten kuran ve hadisler anlatıyor ama sonuçta iyi alimde var kötü alimde dimi anlatmak istediğim bu

Belliki meşrebiniz farklı, neyi ima ediyorsunuz veya kime üstü kapalı söz söylüyorsunuz Allah cc bilir. Şu anda bu konuya dair su-i zan da bulunmak istemiyorum.
Lütfen öğrenin ve öyle hak iddia edin. Meydan okur nerdeler filan hoş cümleler değil.

bak o cümlemi iyi okur ve anlarsan meydan olmadığını iyi anlarsın dedimki elfaza senin mesajına tşk edenler neden hiç yorum yapmıyorlar varsa biri bildikleri söylesinlerde bizde öğrenelim varsa hatamız kabul edelim sonuçta bende beşerim elbette yeri geldimi şaşarım dimi
meşreb derken neyi kast ediyorsunuz siz burda yöneticisiniz bende yaklaşık 2 yıla yakın burda konu ekliyorum eğer sen yönetici isen eklediğim konuları takip etmelisin zira bu benim için değil tüm üyeler için geçerli ben ehli sünnet itikadındanım ve bu forumu incelediğimde dedim ki burasıda ehli sünnete uygun bir forum ve üye olduk ama bizim bütün konuları takip etme mecburiyetimiz yok o yüzden bu foruma eklenecek zehirli bilgilerden siz sorumlusunuz eğer bende zehirli bilgi ekliyorsam buyrun benide uyarın ama 6 - 7 foruma üyeyim hiç kimse beni uyarma gereğinde kalmadı ve hiçbir yönetici yorumlarımdan dolayı bana cahllik sıfatı yakıştırmadı sizin bu sıfatı yaktışmanız Allah katında bir kul hakkıdır yarın hesap günü eğer ki ben cahil değilsem sizden mahçup olursunuz ama prensip olarak mümin kardeşlerimden asla hesapçı olmam bu yüzden bana cahilde deseniz benim hakkım size helaldir buda bizim prensibimizdir belki bu huyuda fethullah gülen hoca efendiden veya başka güzel bir ehli sünnet aliminden kapmışınızdır

Selam ve Dua ile....

mihrimah

Well-known member
Cümleleri tek tek ele alıp cevap yazmak kişiliğime terstir, bana yakışmaz!
Farklı pencerelerden aynı noktaya baksakta, görüş alanımız ister istemez değişiyor.
Ayrıca;yazılarınızı takip ediyorum bu sebepten meşrebimiz farklı dedim.
Dile dökülecek istişare edilecek çok şey var lakin ; ne kadar çaba sarfetsemde sizin bildiğiniz kadarım. Cahil sözcüğünün ağırınıza gitmesi, sizin ilminizin amelinizle olan ilişkisini ortaya sergiliyor. Kul hakkına bu kadar değer veriyorsanız bu konudaki yazılarınızı gözden geçirirseniz beni daha iyi anlarsınız. Sanırım imzam kompozisyonu tamamlıyor.

İlim-irfan

Well-known member
Cümleleri tek tek ele alıp cevap yazmak kişiliğime terstir, bana yakışmaz!
Farklı pencerelerden aynı noktaya baksakta, görüş alanımız ister istemez değişiyor.
Ayrıca;yazılarınızı takip ediyorum bu sebepten meşrebimiz farklı dedim.
Dile dökülecek istişare edilecek çok şey var lakin ; ne kadar çaba sarfetsemde sizin bildiğiniz kadarım. Cahil sözcüğünün ağırınıza gitmesi, sizin ilminizin amelinizle olan ilişkisini ortaya sergiliyor. Kul hakkına bu kadar değer veriyorsanız bu konudaki yazılarınızı gözden geçirirseniz beni daha iyi anlarsınız. Sanırım imzam kompozisyonu tamamlıyor.

yukardaki yorumunuza saygı duyarım ve cahil demeniz asla ağrıma gitmedi ama siz yöneticisiniz burda örnek teşkil ediyorsunuz sizin bunu kullanmamanız gerekirdi ve elbette yeri geldi mi benimde cahilliklerim vardır neyse bütün bunları bir tarafa bırakarak son kez şunu sizden duymak isterim vereceğiniz cevaba asla yorum yapmıyacam sizce yukarda eklediğim hadisleri görmüşünüzdür şimdi sorarım size Alimin kötüsü var mıdır yok mudur ?

Selam ve Dua ile....

İlim-irfan

Well-known member
Kardeşim bencede arkadaş fikir beyan etmiş bunda bu kadar tepki gösterecek bir şey yok hem niyetininde kötü olduğunu düşünmüyorum .Herkesin algılaması farklıdır ki arkadaşımda kötü alim diye nitenlendirmeyi o sıfata o makama yakıştıramamış ha dediğiniz gibi insanlar var ama arkadaşın burda kasteddiği bu değil birbirimize karşı daha hoşgörülü olup eleştiriyede açık olmak lazım farkında olmadan kardeşimizin kalbini kırabilirsiniz böyle bir günde hemde. Selam ve dua ile

haklısınız yanlız bende klab kıracak şekilde yorum yapmadım sadece eleştiriye cevap vermeye çalıştım ben eleştirilere açığım ama yapılan eleştiri keşke bana olsa zira elfazada belirtim bu yazı üstad m.şevket eygi ait diye ve dedim ki biraz en azından bu kimseye saygın olsun tamam belki başka anlaşıyışı vardır ama oda kendinde kalsın dikkat ederseniz bende eleştiri yaparken direk hedef olarak kendimi gösteririm ve bu benim görüşümdür derim konuyu bütünüyle inkar etmem ve saygısızlık etmem yorumunuz ve ince anlayışınız için tşk edrm keşke ne demek istediğimi daha iyi anlatabilsem değse burda yorum yapan hiç bir kardeşime kırgın değilim sonuçta onlarda kendince doğru olanı anlatmaya çalışıyorlar

Selam ve Dua ile...

mihrimah

Well-known member
yukardaki yorumunuza saygı duyarım ve cahil demeniz asla ağrıma gitmedi ama siz yöneticisiniz burda örnek teşkil ediyorsunuz sizin bunu kullanmamanız gerekirdi ve elbette yeri geldi mi benimde cahilliklerim vardır neyse bütün bunları bir tarafa bırakarak son kez şunu sizden duymak isterim vereceğiniz cevaba asla yorum yapmıyacam sizce yukarda eklediğim hadisleri görmüşünüzdür şimdi sorarım size Alimin kötüsü var mıdır yok mudur ?

Selam ve Dua ile....
Ben bana öğretileni yazsam size ters geliyor, sizin duymak isteiğinizi yazsam bana ters geliyor. Dedimya aynı yolda farklı şeritlerde ilerliyoruz.
Ben sadece bir cümlenize cvp verdim siz büyüttünüz, yönetici olmam, belirli sıfatlar taşımam elbetteki dikkat çekiyor yazdıklarım gücünüze gidiyor. Şunu da bilmenizi isterim burada sizin yerinizde yönetici arkadaşım olsa idi tavrım aynı olurdu hatta daha sert olurdu ki vakti zamanında bu sebepten bir yönetici kardeşimle tartışmıştım. Neticesinde siteyi terk etti, bu onun tercihi, benimde bazı prensiplerim var. Alimler gözümde çok değerlidir olası sözleri kaldıramıyorum.

bizar

Well-known member
ilim irfan kardeşim arkadaş m.şevki ağabeyin kişiliğine ,şahsiyetine, alimliğine karşı herhangi bir söz etmemiş arkadaş sadece kendince alimliğe kötü sözünü yakıştıramamış bakın sizde diyorsunuz keşke ne demek istediğimi daha iyi anlatabilsem diyorsunuz diğer arkadaşada kendi zaviyenizden bakarsanız ortada hiç problem yok...
cumanız mübarek olsun selam ve dua ile hoşçakalın

İlim-irfan

Well-known member
ilim-irfan kardeşim; ilim-irfan'a yaraşır bir uslüp takınırsanız "fikirlerin çarpışmasından hakikat zuhur eder" diyen ziya paşayı yanıltmayız.Yok aynı şekilde devam etmekte ısrar ederseniz buraya sayfalarca yazılan şeyler nefsi olmaktan öteye gitmez..

Burada hakikatlere laf söylemiyor kimse; dolayısı ile celallenmenizin bi manası yok.

Yazdığınız mesajlarda şahsıma dair yazılan hakaretleri de edebinize havale ediyorum.
-------

Alim demek ilim sahibi demek, ilimde belli bir meratip kazanmış insan demek.Eğer okumamı tavsiye buyurduğunuz yerde dikkatinizi çekti ise; (Âlim, ilmi ile amel edendir.) [Ebuşşeyh] buyrulmuş.Yani bildiği bir malumat yığını var ve ona uyma gayretinde.

Kötü alim tabiri ısrarla vurguluyorum kullanılamaz.Kötü alim var, işte hadis diye alıntıladığınız yerlerde; dikkat ettiyseniz Efendimiz oralarda ilmiyle amel etmeyen kesimden bahsetmiş.Ki bu tarz deruhta ilmini teoride bırakmış, pratikte eritememiş insanlardır.Ayette merkeple tasvir edilmiyor mu bu insanlar..

hiçkimsenin haddi değil; kötü alim tabirini kullanmak..Bu ayrıma girersek insanlaarın cürümlerini irdelemeye de ister istemez gireriz, bu da meşrebe aykırı bi tutum.

Yok ben yapacağım bu ayrımı diyorsanız buyrun yapın.O zaman alim diye kullandığınız her kelimenin başına "iyi" yada "kötü" diye sıfat takın.Yoksa muhatabınız mana karmaşasına girecektir.

Ama umumiyette alim dediğimiz zaman şahs-i kemalat ve olgunluğa erişmiş insanları algılarız bizler..

Şimdi sevgili kardeşim seni daha iyi anlıyorum nerden biliyormusun annemden zira annemde alimleri eyliya olarak görür zannedersem sende alimleri bu makamda görüyorsun buna saygı duyarım ve işte burda iyi ve kötü eyliya ayrımı yapamayız zira kötü olan bir kimse eyliya yani Allah dostu olamaz diğer mesajlarımda seni bilmiyerek kırdıysam aff ola hakkını helal et ama yaptığın yorumlara karşı asla celallenmedim sadece biraz ön yargılı buldum saygı gösterdim vede sana birşeyler anlatmaya çalıştım tabii ilmim kadarıyla ama dediğim gibi kötü alimde var hatta sapık alim de sen haklı olarak bu tabirleri kullanmaya bilirsin güzel bir davranış ama bu tabiiri kullananlarada saygı göster zira bak hep diyorum bu eklediğim konuda sıradan bir insanın yazısı değil bana göre günümüzün iyi ve limi yüksek ehli sünnet alimlerinden biridir bizim bu zaatın yazılarını anlamasak bile eletirme hakkımız yok zira eleştirebilmek için onun seviyesinde olmalısın haaa ama beni eleştirebilirsin zira ben alim değilim ilim-irfan yolunda bir garip yolcuyum
ümmeti muhammede 73 fırka var dimi bu her fırkanında alimleri var dimi ve sen sadece bu fırkalardan birini doğru kabul edip taklit etmektesin dimi bak Kuranda Allah demiyor mu her fırka kendi yolunu doğru kabul edip gitmekte dimi haaa ben ehli sünnetin hak yol olduğuna inanır bu yolu takip ederim mesela verdiğim yaşar nuri öztürk örneğine gelelim bu kişi alim dir hemde ilmiyle amel eden alimden ama kötü alimdir ve itikadı mutezliye göredir yani o 73 fırkadan biridir şimdi yaşar nuride kendi ilmince ve verdiği fetvalarla kendi gittiği yolu doğru kabul ediyor seni ve beni kötü alimlerin peşinden gidiyor diye eleştiriyor dimi bak o senin verdiğin içki örneğindende kendin söylemiş oluyorsun iyi alim kötü alimi dimi çünkü sen Kurandaki içkiyi haram olarak içtihad edenleri doğru ve iyi kabul ediyorsun yaşar nuri gibi mekruh diye yorumlayanları yanlış ve kötü olarak kabul ediyorsun şimdi anlatabildim mi ne demek istediğimi diğer mesajımdada söylediğim gibi asla seni kırmak hakaret etmek rencide etmek için bunları yazmıyorum sadece eleştire belli bir seviyede cevap veriyorum tabii ilmim kadarıyla lütfen yorumlarımı iyi oku ve ön yargıyla yaklaşma değse benimde senden farkım yok ve aynı şahsiyetleri sevdğimiz için burdayız

Selam ve dua ile...

İlim-irfan

Well-known member
Ben bana öğretileni yazsam size ters geliyor, sizin duymak isteiğinizi yazsam bana ters geliyor. Dedimya aynı yolda farklı şeritlerde ilerliyoruz.
Ben sadece bir cümlenize cvp verdim siz büyüttünüz, yönetici olmam, belirli sıfatlar taşımam elbetteki dikkat çekiyor yazdıklarım gücünüze gidiyor. Şunu da bilmenizi isterim burada sizin yerinizde yönetici arkadaşım olsa idi tavrım aynı olurdu hatta daha sert olurdu ki vakti zamanında bu sebepten bir yönetici kardeşimle tartışmıştım. Neticesinde siteyi terk etti, bu onun tercihi, benimde bazı prensiplerim var. Alimler gözümde çok değerlidir olası sözleri kaldıramıyorum.

yorumunuz için çok tşk ederim sizden duymak istediklerim bunlardı

Selam ve Dua ile...

İlim-irfan

Well-known member
ilim irfan kardeşim arkadaş m.şevki ağabeyin kişiliğine ,şahsiyetine, alimliğine karşı herhangi bir söz etmemiş arkadaş sadece kendince alimliğe kötü sözünü yakıştıramamış bakın sizde diyorsunuz keşke ne demek istediğimi daha iyi anlatabilsem diyorsunuz diğer arkadaşada kendi zaviyenizden bakarsanız ortada hiç problem yok...
cumanız mübarek olsun selam ve dua ile hoşçakalın

tşk edrm sizinde cumanız hayırlı ve mübarek ola ve evet elfaz kardeşimizede kalbini kırdıysam bilmiyerek ten aff olmasını ve hakkını helal etmesini söyledim sadece biraz görüş ayrılığımız var olabilir

Selam ve Dua ile....

elfaz

Well-known member
Güzel, mübarek kardeşim..

Evliya alim ayrımında problem yok inşaAllah..

Alim tanımında ayrıldığımıza kanaat getirdim.Ama altını tekrar çiziyorum Efendimizde de kriter ; alim=ilmi ile amel eden.

Yaşr Nuri de bu eşitlik sağlanmıyorsa o insana alim diyemeyiz.Malumat yığınına sahip bi insan o kadar..Ama derseniz ki çok şeyler biliyor, ilim ehli ona söz denmez.Okuyan herkes ilim ehli olabilir sonuçta.Ama o ilim ile amel edinmeyip, saçma sapan fetvalar veriliyorsa o ilim bana sıratta büyüüükk bi yük olur.O yüzden dua ediyoruz da "ilmi ile amel eden kulllarından eyle, fayda vermeyen ilim verme " diye.

Eleştiri yapma hakkını sahibiniz her insanda velev bu bahsini ettiğiniz yazının sahibi olsada.Dolayısı ile anlamasamda eleştiri yapmamalıyım zihniyetinize katılmıyorum.

Sizin bu tavır şekliniz konuya dair yazdığım ilk mesajda, yazı sahibinin eleştirilmesinden dolayı..Genel temaya bakılsın diye yazma gereğini de bu yüzden duymuştum,muvaffak olunamadı sanırsam.. neyse vardır bi hikmeti bu yazılanların da ..

Konu çok saptı başlığından.Daha fazla laf alıntılayıp cevap verme, diğerine de cevap hakkının doğması durumuna son verelim isterseniz.

Meşgul edilmesi gereken daha mühim mevzular mevcut.

Baki selam, dua ve muhabbetle