Milföy Hamurundan Tatlılar

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Bunu yapiyorum ve tavsiye ediyorum harika oluyor :)

Milföy Hamurundan şöbiyet tatlısı

nuruahsenblogcucom.jpg

malzemeler:

10 yaprak milföy hamuru
1 bardak süt
2,5 yemek kasigi irmik
yarim bardak kadar findik yada fistik ici
3 bardak su
3 bardak seker
bir miktar tereyagi

hazirlanisi:

önce serbeti hazirlayip sogutmak gerekli,koyu kivamli bir serbet olucak
milföyleri dolaptan cikartip acilmalarini bekleyin

bu sirada süt ve irmikten olusan kaymagi pisirin onuda bir kösede ilinmasi icin birakin

milföy hamurlari cözüldükten sonra 4 e kesilir ve herbirine biraz kaymak üstlerine de birazcik findik koyulup kapatilir
hepsi tepsiye dizildikten sonra üstlerine tereyagi eritilip üstlerine dökülür ve 180 derecelik firinda alti üstü iyice kizarana kadar pisirilir..

firindan cikan sicak hamurlari 3 dakika beklettikten sonra soguk serbet dökülür

1 gece buzdolabinda dinlenirse tadi cok daha güzel oluyor

AFIYET OLSUN...

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Milföy baklava

dsc00555sn6.jpg

MALZEMELER;

5 tane milföy,
1 su bardağı iri çekilmiş ceviz,
1 tatlı kaşığı tarçın,

ŞERBETİ İÇİN;

1,5 su bardağı şeker,
2 su bardağı su,
bir kaç damla limon suyu.

HAZIRLANIŞI
:

Her zaman ki gibi önce şerbeti hazırlıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz.Milföyleri tezgaha serip üzerinden merdane ile bir-iki kez geçiyoruz(ki tatlımız ağır olmasın.)Sonra dörde bölüyoruz.Bir kasede karıştırdığımız ceviz ve tarçından bir tutam ekleyip köşelerinden bohça gibi birleştiriyoruz.Hepsini bu şekilde yapıp fırın tepsimize diziyoruz.Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.Fırından çıkarıp ılık şerbeti üzerine gezdirerek döküp sönmüş fırında bir süre bekletiyoruz.

Afiyet olsun
ALINTI...

mihrimah

Well-known member
Estf abla.....
Utandım şimdi olsun bizde Güllüoğlu'ndan alırız bir kilo:p
Hem yorulduğuna değmez birde heryer un oluyor, insanın kolları elleri ağrıyor. Bak ben söylim sen en iyisini yapıyorsun:)

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Milföy Yuvası

nuruahsenblogcucom.jpg

Milföy yuvası malzemeleri

• 1 paket milföy hamuru
  • 1 su bardağı antep fıstığı
  • 100 gram tereyağı
Şerbeti için (soğuk şerbet olacak)

• 5 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • 1 dilim limon
Milföy yuvası tarifi

Şerbet malzemeleri karıştırılıp kaynatılır soğumaya bırakılır. Buzluktan çıkıp hafif yumuşayan milföyler merdane ile biraz inceltilir şekli bozmamaya özen gösterilir.

İnceltilen milföylerin üzerine fıstıklar serilip ince ince ve hafif sıkı olacak şekilde dürülür ve parmak kalınlığı kesilir.

Her parçaya aynı işlem uygulanıp yağlanmış tepsiye sıralanan tatlılarımızın üzerine eritilen tereyağı gezdirilir ve önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında iyice kızarana kadar pişirilir.

Fırından çıkıp ilk sıcaklığı geçen tatlılarımız soğuk şerbet ile buluşturulur ve 1,5 saat kadar dinlendirilip üzerine fıstık serperek servis edilir.

ALINTI..

nimet06

Well-known member
benide benide çağırın ahsen kardeş sağolasın mutlaka deniycem bunları nasılsa kilo derdimde yok.kimse beğenmezse bir tepsiyi de ben yerim ne olacak.:003: