Bitlis yemekleri

Þefkat_

Well-known member
ciger-tablamasi---bitlis-gida-1.jpg

içindekiler

• 1 koyun ciğeri
  • 4 su bardağı ince bulgur
  • Tuz
  • karabiber
  • 1 tatlı kaşığı reyhan otu
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı tozbiber
  • 3-4 çorba kaşığı tereyağı
hazırlanışı

• Koyun ciğerini ince ince kıyın ya da kıyma makinasında çekin bulguru ekleyip iyice yoğurun. Tuz, karabiber ve reyhanotu ilave edip köfte hamuru haline getirin.
  • Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar alıp elinizde yuvarlayın. Yassılaştırarak 1 cm kalınlığında köfteler yapın. Köfteleri 20-25 dakika dinlendirin. Bir tencereye su doldurup kaynatın. Köfteleri kaynar suda pişirip süzgeçle servis tabağına alın.
  • Tereyağını küçük bir tavada eritin. Kırmızı tozbiberi ekleyip kızdırın. Köftelerin üzerine gezdirip sıcak olarak servis yapın.

Þefkat_

Well-known member
İçli köfte:
rg.ashx
Geçmişte tahta koçlarda satılarak dövülerek hazırlanan kıyma, günümüzde, robotta veya makinede çekilerek hazırlanır. Bir ölçek kıyma, iki ölçek bulgur olacak şekilde tuz ve biraz su ilave edilerek, elle şekil verecek hale gelene kadar iyice yoğrulur.
İçinin hazırlanışı; iç yağları ve böbrek yağları ince ince kıyılır, doğranmış kuru soğan ve yeşil soğan, pul biber, kara biber ve isteğe bağlı olarak diğer baharatlarla birlikte iyice kavrulur.
Soğanlı köfteden daha küçük olacak biçimde, köfteler elle açılarak doldurulur ve yuvarlanır, kaynamış suda haşlanarak pişirilir. Pişen köfteler suyun yüzüne çıkar, su yüzüne çıkan köfteler süzgeçle sudan çıkarılır ve sıcak olarak servise sunulur.

Þefkat_

Well-known member
cortutaplamasi.jpg

ÇORTU TAPLAMASI (BİTLİS)

Malzeme
Duru Köftelik Bulgur 2 su bardağı
Tuz 1/2 tatlı kaşığı
Su 2 su bardağı
Un 1/2 su bardağı
Lahana Turşusu 500 gr.
Soğan 1 orta boy
Margarin (erimiş) 2/3 su bardağı
Kımızıbiber 1 tatlı kaşığı
Porsiyon Adedi: 6

YAPILIŞI:
Bulgur ve tuz geniş bir kaba konur ve 2 su bardağı sıcak su dökülerek üzeri kapatırılır.Bulgur kabarınca üzerine un ilave edilerek iyice yoğrulur.Ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak iki avuz arasına yuvarlak şekil verilir,daha sonra yassıtılır.Turşu suyu,su ilavesiyle 6 su bardağına tamamlanır ve lahana turşusu ile birlikte tencereye konarak kaynatılır.Turşu kaynayınca hazırlana köfteler ilave edilerek 5 dakika sonra yavaşca karıştırılır,kaynadıktan sonra tencerenin kapağı açılır.Hafif ateşte 8-10 dakika kadar pişirilir.Diğer taraftan
soğan soyulur,yıkanır ve küçük küçük doğranır.Yağ il soğan pembeleşinceye kadar kavrulur,ocaktan alınca kırmızıbiber ilave edilir ve suyu ile birlikte servis tabağına alınan köftelerin üzerine gezdirilir.Sıcak olarak servis yapılır.(K.K.Kocaman)

NOT: Bitlis ve Van Yörelerinde yaygın olup, özellikle özel günlerde ve davetlerde yapılan önemli yemektir. Tarif Bitlis'ten alınmıştır. Turşu,çok ekşi ve su miktarı az ise su ilave edilir. Tuz miktarı, turşunun tuz oranına göre ayarlanmalıdır.

genc_kalem

Okumak,Yaþamaktýr
içindekiler

• 1 koyun ciğeri
  • 4 su bardağı ince bulgur
  • Tuz
  • karabiber
  • 1 tatlı kaşığı reyhan otu
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı tozbiber
  • 3-4 çorba kaşığı tereyağı
hazırlanışı

• Koyun ciğerini ince ince kıyın ya da kıyma makinasında çekin bulguru ekleyip iyice yoğurun. Tuz, karabiber ve reyhanotu ilave edip köfte hamuru haline getirin.
  • Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar alıp elinizde yuvarlayın. Yassılaştırarak 1 cm kalınlığında köfteler yapın. Köfteleri 20-25 dakika dinlendirin. Bir tencereye su doldurup kaynatın. Köfteleri kaynar suda pişirip süzgeçle servis tabağına alın.
  • Tereyağını küçük bir tavada eritin. Kırmızı tozbiberi ekleyip kızdırın. Köftelerin üzerine gezdirip sıcak olarak servis yapın.

ciger-tablamasi---bitlis-gida-1.jpg

ÇORTU TAPLAMASI (BİTLİS)

Malzeme
Duru Köftelik Bulgur 2 su bardağı
Tuz 1/2 tatlı kaşığı
Su 2 su bardağı
Un 1/2 su bardağı
Lahana Turşusu 500 gr.
Soğan 1 orta boy
Margarin (erimiş) 2/3 su bardağı
Kımızıbiber 1 tatlı kaşığı
Porsiyon Adedi: 6

YAPILIŞI:
Bulgur ve tuz geniş bir kaba konur ve 2 su bardağı sıcak su dökülerek üzeri kapatırılır.Bulgur kabarınca üzerine un ilave edilerek iyice yoğrulur.Ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak iki avuz arasına yuvarlak şekil verilir,daha sonra yassıtılır.Turşu suyu,su ilavesiyle 6 su bardağına tamamlanır ve lahana turşusu ile birlikte tencereye konarak kaynatılır.Turşu kaynayınca hazırlana köfteler ilave edilerek 5 dakika sonra yavaşca karıştırılır,kaynadıktan sonra tencerenin kapağı açılır.Hafif ateşte 8-10 dakika kadar pişirilir.Diğer taraftan
soğan soyulur,yıkanır ve küçük küçük doğranır.Yağ il soğan pembeleşinceye kadar kavrulur,ocaktan alınca kırmızıbiber ilave edilir ve suyu ile birlikte servis tabağına alınan köftelerin üzerine gezdirilir.Sıcak olarak servis yapılır.(K.K.Kocaman)

NOT: Bitlis ve Van Yörelerinde yaygın olup, özellikle özel günlerde ve davetlerde yapılan önemli yemektir. Tarif Bitlis'ten alınmıştır. Turşu,çok ekşi ve su miktarı az ise su ilave edilir. Tuz miktarı, turşunun tuz oranına göre ayarlanmalıdır.

cortutaplamasi.jpg

Allah razı olsun... :)

Þefkat_

Well-known member
Kabak dolmasınıda koyacağım inşaalah. Haklısınız kabak dolmasını bende çok severim . Hesdolmasınıda inşaalah koyarım.Ciğer taplamasının tabağı çok yakından çekilmiş ondan biraz büyük duruyor. ben yapınca tabi biraz daha küçük yapıyorum.yağınıda istediğiniz kadar koyuyorsunuz.Komşum ilk defa ben yapınca yedi .Çok sevdiler ,şimdi oda yapıyor.Tavsiye ederim yapın güzel oluyor.İçine kurutulmuş reyhan otu konuyor farklı güzel bir tadı var:037:

ebrar172

Well-known member
bu cigerli köfte ilginç..:D
ilk defa cigerden yapılmış köfte görüyorum
ciger sevseydim mutlaka denerdim...:032:
ama işte heyhat şartlar..:dft005:

Þefkat_

Well-known member
Malzemeler
  • 2 kg kabak
  • 1/2 kg yağsız kıyma
  • 2 kase köftelik bulgur
  • 1 adet kuru soğan
  • 3 diş sarımsak
  • Yoğurt
  • Kurutulmuş reyhan otu
  • Pulbiber
  • Tuz
Orta kalınlıktaki kabaklar, uçları kesilerek hafifçe kazınır. Bir kabak, büyüklüğüne göre genelde 4-5 halka kesilir. Halkaların çekirdek yatakları oyularak boşaltılır, bütün kabaklar bu şekilde hazırlandıktan sonra tuzlanarak bekletilir. Bu arada kıyma, köftelik bulgur, rendelenmiş bir adet soğan, reyhan, pulbiber ve tuz geniş bir kapta su yardımıyla iyice yoğrulur. Su elle hafifçe dökülerek yoğrulmaya devam edilir. Sertleşen içimiz oyulan kabakların içine doldurulur ve tencereye dizilir. Üst üste rastgele dizilebilir. Hafifçe tuz dökülür, üzerine 2 su bardağı kaynamış su ilave edildikten sonra pişmek üzere ocağa konulur.

Kabaklar ve içleri pişinceye kadar yaklaşık 15 dakika pişirilir. Yemeğimiz çabuk pişeceği için ocakta unutulmamalıdır. Tencerede kalan su, bulgurun şişmemesi için boşaltılmalıdır. Servis yapılırken üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür, biberli sıcak tereyağı gezdirilir. Afiyetle yenir.

katiklidolma_a.jpg

Bu yemeĞin aslı Bitlis civarında yetişen kabakla yapılır.Fakat buralarda o kabaktan bulunmadığı için bu uzun kabaklarlada yapılır mutlaka üstüne sarmısaklı yoğurt biberli yağ serpilere;)k yenir..Bu yemek 6-7 kişiliktir malzemeyi yarısına kadar düşürebilirsiniz.Afiyet olsun

Þefkat_

Well-known member
bu cigerli köfte ilginç..:D
ilk defa cigerden yapılmış köfte görüyorum
ciger sevseydim mutlaka denerdim...:032:
ama işte heyhat şartlar..:dft005:
Yok gerçekten insan ciğerli köfte nasıl olur ben yiyemem diyor ama bunu yiyince ciğer tadı gelmiyor.Ben tavuk ciğerinden çoğunlukla yapıyorum .robottan çekiyorum içine ciğer kadar bulgur ,soğanı,reyhan otunu tuzu koyup parçalıyorum.Robotun içinde 15 dk. kadar tutuyorum bulgur şişiyor daha sonra küçük bir leğene alıp yoğuruyorum sonra şeklini verip haşlıyorum Bu yemeği evlendikten sonra kayınvaidemden öğrendim kardeşimede yaptım önce ciğer olduğunu anlamadan yedi.sonra abla içinde ciğer var deseydin yemezdim dedi şimdi o da çok seviyor değişik bir tat bende paylaşmak istedim