Hizmet nedir, asıl yapılmalıdır? Haftada bir kez derse gitmekle hizmet yapm

memluk

Hatim Sorumlusu
Hizmetin ne olduğu, Hizmetin bizim için ne anlam ifade ettiğine bağlıdır. Kendimize biçtiğimiz konum, nasıl ve ne kadar hizmet etmemizi belirler. Bu konum ise, risalelerde; talebe, kardeş ve dost olarak vasıflandırılmıştır. Bizim hedefimiz bunlardan hangisidir? Buna bakarak hizmet tanımlaması yapılabilir. Bu üç konum ve hizmet dereceleri Üstadımız tarafından ifade edilmiştir. Ona bakarak kendi konumumuzu belirleyebiliriz. Yirmi Altıncı Mektup'ta geçen bu konudaki ifadeler şöyledir:

"ONUNCU MESELE"

(Ziyaretçilere ait bazı dostlar tarafından ihtar ile bir düstur izah edilmek istenilmiştir. Onun için yazılmıştır.)

"Malûm olsun ki, bizi ziyaret eden, ya hayat-ı dünyeviye cihetinde gelir; o kapı kapalıdır. Veya hayat-ı uhreviye cihetinde gelir. O cihette iki kapı var:"

"Ya şahsımı mübarek ve makam sahibi zannedip gelir. O kapı dahi kapalıdır. Çünkü ben kendimi beğenmiyorum; beni beğenenleri de beğenmiyorum. Cenâb-ı Hakka çok şükür, beni kendime beğendirmemiş."

"İkinci cihet, sırf Kur’ân-ı Hakîmin dellâlı olduğum cihetledir. Bu kapıdan girenleri ale’r-re’si ve’l-ayn kabul ediyorum. Onlar da üç tarzda olur: Ya dost olur, ya kardeş olur, ya talebe olur."

"Dostun hassası ve şartı budur ki: Kat’iyen Sözlere ve envâr-ı Kur’âniyeye dair olan hizmetimize ciddî taraftar olsun; ve haksızlığa ve bid’alara ve dalâlete kalben taraftar olmasın; kendine de istifadeye çalışsın."

"Kardeşin hassası ve şartı şudur ki: Hakikî olarak Sözlerin neşrine ciddî çalışmakla beraber, beş farz namazını edâ etmek, yedi kebâiri işlememektir."

"Talebeliğin hassası ve şartı şudur ki: Sözleri kendi malı ve telifi gibi hissedip sahip çıksın ve en mühim vazife-i hayatiyesini onun neşir ve hizmeti bilsin."

"İşte şu üç tabaka, benim üç şahsiyetimle alâkadardır:"

"Dost, benim şahsî ve zâtî şahsiyetimle münasebettar olur."

"Kardeş, abdiyetim ve ubûdiyet noktasındaki şahsiyetimle alâkadar olur."

"Talebe ise, Kur’ân-ı Hakîmin dellâlı cihetinde ve hocalık vazifesindeki şahsiyetimle münasebettardır."

"Şu görüşmenin de üç meyvesi var:"

"Birincisi: Dellâllık itibarıyla mücevherât-ı Kur’âniyeyi benden veya Sözlerden ders almak -velev bir ders de olsa-."

"İkincisi: İbadet itibarıyla uhrevî kazancıma hissedar olur."

"Üçüncüsü: Beraber dergâh-ı İlâhiyeye müteveccih olup rapt-ı kalb ederek, Kur’ân-ı Hakîmin hizmetinde el ele verip tevfik ve hidayet istemek."

"Eğer talebe ise, her sabah mütemadiyen ismiyle, bazan hayaliyle dahi yanımda hazır olur, hissedar olur."

"Eğer kardeş ise, birkaç defa hususî ismiyle ve suretiyle dua ve kazancımda hazır olup hissedar olur. Sonra umum ihvanlar içinde dahil olup, rahmet-i İlâhiyeye teslim ediyorum ki, dua vaktinde “ihvetî ve ihvânî” dediğim vakit onlar içinde bulunur. Ben bilmezsem, rahmet-i İlâhiye onları biliyor ve görüyor."

"Eğer dost ise ve ferâizi kılar ve kebâiri terk ederse, umumiyet-i ihvan itibarıyla duamda dahildir."

"Bu üç tabaka dahi beni mânevî dua ve kazançlarında dahil etmek şarttır."
(1)

(1) bk. Mektubat, Yirmi Altıncı Mektup, Dördüncü Mebhas Onuncu Mesele.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale-i Nur

FaKiR

Meþveret Bþk.
Cevap: Hizmet nedir, asıl yapılmalıdır? Haftada bir kez derse gitmekle hizm

Peki bu üç daireden en onemlisi hangisidir?

elfaz

Well-known member

Her daire önemlidir..haslık "talebe" mertebesinde..Çünkü;

dost; zatı ile
kardeş; zattaki ubudiyetle birleşen kemalat ile
talebe ise; doğrudan Kuran-ı Hakim ile bir rabıta halinde..

FaKiR

Meþveret Bþk.

Her daire önemlidir..haslık "talebe" mertebesinde..Çünkü;

dost; zatı ile
kardeş; zattaki ubudiyetle birleşen kemalat ile
talebe ise; doğrudan Kuran-ı Hakim ile bir rabıta halinde..

muhakkak,lakin önem derken, su noktaya dikkat çekmek istedim :
gayemiz, talebe yetistirmekmi olmalidir ; yani belirli bir kitle secip bu kitleye yogunlasmakmi olmalidir ? , yoksa daha cok insana ulasmayi hedefleyip , dost dairesini genisletmekmi?

elfaz

Well-known member

Bu şuna benziyor abi:Bir dersanede diyelim 10 tane öss grubu için sınıf mevcut.Hocalar için "özel sınıf" diye bir sınıflama vardır.O özel sınıfa diğer sınıflarda uygulanmayan metodlar, sorular uygulanır ki potansiyelleri tezahür etsin, gelişsin.Diğer sınflara bu işlem uygulanmaz, zira henüz kaldırabilecek düzeyde değillerdir.yani her öğrenci konumu itibari ile muamele görür..

bu yüzden gayemiz; bir yandan dost halesini genişletmek olmalı, bir yandan da bu dostlar içinde talebe dairesi oluşturmak..sadece birine yoğunlaşmak diğerini kısır bırakır çünkü..

Hizmetimizdeki temel de bu esasa dayanmıyor mu ?

FaKiR

Meþveret Bþk.

Bu şuna benziyor abi:Bir dersanede diyelim 10 tane öss grubu için sınıf mevcut.Hocalar için "özel sınıf" diye bir sınıflama vardır.O özel sınıfa diğer sınıflarda uygulanmayan metodlar, sorular uygulanır ki potansiyelleri tezahür etsin, gelişsin.Diğer sınflara bu işlem uygulanmaz, zira henüz kaldırabilecek düzeyde değillerdir.yani her öğrenci konumu itibari ile muamele görür..

bu yüzden gayemiz; bir yandan dost halesini genişletmek olmalı, bir yandan da bu dostlar içinde talebe dairesi oluşturmak..sadece birine yoğunlaşmak diğerini kısır bırakır çünkü..

Hizmetimizdeki temel de bu esasa dayanmıyor mu ?
evet elfaz abim, Ustad hz. Kastamonu Lahika'sinda, Risalei nurla alakadar olanlarin farkli derecelere sahip olabileceklerini ifade etmis.

" Risale-i Nur, bir daire değil; mutedahil daireler gibi tabakatı var. Erkânlar ve sahipler ve haslar ve naşirler ve talebeler ve taraftarlar gibi tabakatları var.

Erkân dâiresine liyakatı olmayan Risale-i Nur'a muhalif cereyana taraftar olmamak şartıyla; dâire haricine atılmaz.

Hasların hâsiyeti, bulunmayan, zıt bir mesleğe girmemek şartıyla talebe olabilir.

Bid'a ile amel eden, kalben taraftar olmamak şartıyla dost olabilir.

Onun için, az bir kusurla düşman sınıfına iltihak etmemek için, dışarıya atmayınız.

Fakat Risale-i Nur'un erkânlarında ve sahiplerindeki esrarlar ve nazik tedbirlere onları teşrik etmemek gerektir. "Kastamonu Lahikasi.

bu satirlari okuyunca Ehli nur olmayan kardeslerimiz hatirima geldi.Risalei nurlari okuyunca artik ehli nur oldum deyip , kendi meslek ve mesreplerine ihanet ettiklerini zanneden ,ve bu sekilde risalelerden uzaklasan kardesler hatirima geldi.Buna binaen,Nur talebelerinin , risaleinurlar da yer alan , iman hakikatelerinin farkli meslek ve mesreplere munhasip olmadigini gostermek ,onlarinda kendi mesleklerini terk etmeden risalelerden faydalanabileceklerini gostermeleri(miz) gerekir, yani dost tabakasini genisletmek gerekir diye dusunuyrm acizane.

---------

Risale-i Nur’dan her okuyan istifade edebilmektedir. Bütün meşrepleri içine alabilecek tarzda dairesi geniştir. Bütün meşrepler üstünde birleştirici bir öneme sahiptir. Her tarikat ehli onu okuyabilir ve tarikatını bırakmadan ondan istifade edebilir.

“Bütün on iki büyük tarikatın hulâsası olan ve tariklerin en büyük dairesi bulunan Risale-i Nur dairesi içine, her tarikat ehli kendi tarikatı dairesi gibi görüp girmek lâzım ve elzem olduğunu bu zaman gösterdi.”

nurul reþha

Well-known member

"Üçüncüsü: Beraber dergâh-ı İlâhiyeye müteveccih olup rapt-ı kalb ederek, Kur’ân-ı Hakîmin hizmetinde el ele verip tevfik ve hidayet istemek."
inşALLAH derse yakaran inşA eder yaradan inşALLAH Rabbim ....