Risale-i Nur Sohbetlerinde Etkili Anlatım

genc_kalem

Okumak,Yaþamaktýr
682.jpg

"Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir" anlayışına ve sorumluluğuna sahip yüksek şahsiyetlerin yetişmesinde, hiç şüphe yok ki dini, ahlaki ve ilmi sohbetlerin çok önemli bir yeri vardır.

Milletimizin asil vicdanında her zaman hüsn-ü kabul görmüş olan bu sohbetler, ne denli öğretim teknikleri, psikoloji, motivasyon, beden dili ve iletişim gibi çağımızda geçerli metodlarla beslenirse o kadar etkili olacaktır. Dikkatli bir gözle bakıldığında Nur Risalelerinde zaten bu metodların pek çoğu görülebilecektir. Sözgelimi, her bir Risalede güçlü bir "giriş", orjinal misaller ve zihin sürükleyiciliğiyle dolu bir "gelişme", çarpıcı bir bakış açısıyla ortaya konulan vurucu bir "sonuç" vardır. Diğer taraftan şahane bir tefekkür, dikkat ve motivasyon, canlı bir amaç, ruhumuzu kendisine cezbeden bir iletişimle beraber; anlatım, soru-cevap, münazara ve mütalaa gibi pek çok metod, iç içe yoğrularak insanın pek çok latifesine hitap etmektedir. Dolayısıyle bu çalışmada yapılan şey , Risalelerde var olanları fark ettirmek ve pratiğe dökerek zihinlere bir kapı açmaktır.

Nesil yayınları
Yusuf SÖNMEZ