Ailem ve İslam

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Ailemizde yani kendi dairemizde islamı ne kadar yaşıyoruz ? Kendi başımıza mı Yoksa ailevi olarak bir cemaatmiyiz ?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Ailevi cemaatten kasdım sanırım biraz kısır kaldı..

Mesela namazlarınızı ailenizle beraber mi kılarsınız ? Dini gün ve gecelerde beraber programlar yaparmısınız ? Haftanın belirli günlerinde islami sohbet ve meşveret yaparmısınız ?

nurhadimi

üye Sorumlusu
Himmmm Mesela Akşam Namaz Ve Tesbihati Cemaatle Olur Mütalaali Ders Yapriz Ya Da Babam Okur Biz Dinleriz Ama Dini Gün Ve Geceleri Evde Geçirmeyiz Daha Büyük Bir Aile Oluruz O Zamanlarda Medreselerde Onun Dişinda Yapilacak Işler Elbette Ki Meşveret Edilir Zaten Meşveretsiz Yapilan Işler Hep Kisir Kaliyor Ama Bence

huve

Well-known member
Himmmm Mesela Akşam Namaz Ve Tesbihati Cemaatle Olur Mütalaali Ders Yapriz Ya Da Babam Okur Biz Dinleriz Ama Dini Gün Ve Geceleri Evde Geçirmeyiz Daha Büyük Bir Aile Oluruz O Zamanlarda Medreselerde Onun Dişinda Yapilacak Işler Elbette Ki Meşveret Edilir Zaten Meşveretsiz Yapilan Işler Hep Kisir Kaliyor Ama Bence

Nurhadimi yazdıklarını okuyunca sana ve ailene gıpta ettim doğrusu..
Ne kadar güzel, Allah bozmasın.. Ailemle kıyaslayınca uçurum oldu..
Annem babamdan daha dindardır, çok iyi Kuran-ı Kerim okur, namazını aksatmamaya dikkat eder.. Gybetten elinden geldiğince uzak durmaya bakar..
En azından babam için de aynı şeyleri yazmayı isterdim..
Çok yardımsever ve merhametlidir, elinde maddi anlamda ne varsa dağıtmaya bakar ama manevi eksikliği çok gibime geliyor, Rabbim bilir, ben yanılayım inş..
Toplu prog, namaz v.s. olmaz yani.. Bireysel ilerliyor maalesef bizde işler.. Kendi başımayım evde, meşvereti oturtmaya çalışıyorum, başarılı olduğum söylenemez.. Ev içinde yaşınız diğerlerinden küçükse onlara sirayet etmeniz, hakikati anlatmanız daha zor oluyor..
Hele ki o insanlar sizin ailenizse..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Nurhadimi yazdıklarını okuyunca sana ve ailene gıpta ettim doğrusu..
Ne kadar güzel, Allah bozmasın.. Ailemle kıyaslayınca uçurum oldu..
Annem babamdan daha dindardır, çok iyi Kuran-ı Kerim okur, namazını aksatmamaya dikkat eder.. Gybetten elinden geldiğince uzak durmaya bakar..
En azından babam için de aynı şeyleri yazmayı isterdim..
Çok yardımsever ve merhametlidir, elinde maddi anlamda ne varsa dağıtmaya bakar ama manevi eksikliği çok gibime geliyor, Rabbim bilir, ben yanılayım inş..
Toplu prog, namaz v.s. olmaz yani.. Bireysel ilerliyor maalesef bizde işler.. Kendi başımayım evde, meşvereti oturtmaya çalışıyorum, başarılı olduğum söylenemez.. Ev içinde yaşınız diğerlerinden küçükse onlara sirayet etmeniz, hakikati anlatmanız daha zor oluyor..
Hele ki o insanlar sizin ailenizse..

Nurhadimi siz ailevi cemaat olarak bizden daha tecrubeli olduğunuz için bu konuda bize yardım edebilirmisiniz mesela ailemizde ferdi islamiyeti yaşıyor isek neler yapabilirde ailemizle cemaat olabiliriz ?

Not : misal olarak huve kardeşimizin mesajını örnek almam yanlış anlaşılmasın bilakis hadiselerin daha iyi aydınlanması için bize rehber olduğundan kendisie teşekkür ederiz..

nurhadimi

üye Sorumlusu
ferdi islamiyeti yaşarken ..... çok zor yaaa.... bilmiyorun ama önce fıtraten en yakın olduğun insanla beraber namaz kılabilirsin onunla tabi ona çaktırmadan küçük oyunlar oynayabilirsin sonunda onu ödüllendirerek onu daha ılımlı hale getirebilirsin bu ilişkiyi görünce zaten ALLAH'IN İZNİYLE diğerleri de yaklaşacaktır

meşveret konusuna gelince en küçük bişey senin için önemsiz olduğunu düşünsen bile -ekmeğin masadaki yeri gibi mesela - bunu annene danıuşabilirsin

gıybet konusuna gelince burada da ben sana gıpta ettim benim annemin nefsine en çok yenildiği konudur gıybet:(

sen yaparsın HUVEM ben sana inanıyorum ALLAH'IN İZNİYLE

nurhadimi

üye Sorumlusu
AAAA UNUTMADAN BABANA KÜÇÜK AMA SEWİMLİ JESTLER YAPABİLİRSİN mesela akşam meyvesini ona özel hazırlayıp oooo kızım ellerine sağlık dediği anda tefekküre yönlendirebilirsin :) laf aramızda çok işe yarıyor bazen tv bile kapanabiliyor

huve

Well-known member
Sağolasın.. Dediğin gibi ilgi göstermek, nazlamak çok önemli..
ve çok işe yarıyor.. ayrıca sizdeki değişiklikleri görünce onlar da kısmen değişiyor, çaktırmadan, dile getirmeden sizi örnek almaya çalışıyorlar..
Bu neyin gururuysa, senden küçüğün bir hareketini örnek almak küçük düşürücü bir şeymiş gibi yansıtılıyor..

Rabbim bir şekilde kapıları açar, inanıyorum, :) öyle bir hale gelirler ki bizler onları örnek almaya başlarız.. Olması gerektiği gibi... Kaldı ki her şeye rağmen onlardan öğrenecek çook şey var.. Allah razı olsun onlardan, sadece dünyaya gelmemize, Rabbi tanımamıza vesile oldukları için bile..

GuLSerbeti

Well-known member
Allah razi olsun... guzel bir konu olmus.... :(:(:( nurhadimi mesajinizi okuyunca huzunlenip, gipta etmemek elde degil...Rabbimiz aileniz gibi ailelerin sayisini artirsin... Yeni kurulacak yuvalara hedef olsun yasam sekliniz...aminnn

bende keske ailece diyebilsem ama... bizdede Ferdi yasaniyor maalesef... tabiri caizse; Herkez kendi aleminde yasadigi kadar.. bu konuda arada sirada yapilan girisimler, simdilik sonucsuz...cunku sebat ve devamlilik saglanamiyor.....

Mesveret, ailecek ders, sohbet, cemaatle kilinan namazlar.... bunlar genelde baba ve annenin gayret ve tesvikiyle olacak seyler... ama bazen veli lerden tesvik olsada... cocuklar uymuyor... hele ki baba aileden is geregi biraz uzak hatta kopuksa bu cok zor.... once aradaki iletisim boslugunu doldurmak gerekiyor ailede......

bu yuzden butun Nur Talebe si kardeslerim (acizane tavsiyem), once kucuk dairenin bilincinde olunmak lazim.. ozellikle babalar/baba adaylari; hizmet yada is icin ailelerinizi, asla ihmal etmeyin.. aile ici iletisim mevzusunu es gecip, nasilsa kendiliginden gelisir.. cocugu ogretmenleri bir kaliba sokar.. diye kimse beklemesin, bu zamanda dusunmesin bile.. !

Cocuklardan ogretmenden once ebeveynleri sorumludur... kucukken yeterli ilgi gosterilmemis, iletisim olusmamissa.. cocuklari buyuyunce toparlamak zor olur.... Agac Yas iken egilir imis... daha sonra egilmek biraz sancilidir ama imkansiz degildir elbette... fakat Nefis Terbiyesi hele ki bu zamanda, kucuklukten baslamali.....

sonucta ailenin bel kemigi olan; anne baba olmak zor zanaat... hayirli evlat yetistirenlere Cennete istedigin kapidan gir denilmesi bosuna degil...

evet, hayatin aci gerceklerini dinlediniz... :P : )

Bastan sona.. sunnete uygun bir hayat tarzini hedeflemis hayirli aileler kurmaniz yada olmaniz duasi ile kardeslerim...
Hakkinizi helal edin...Allah'a emanet olun ins...

Dua ile...