Hasbihal

İlim-irfan

Well-known member
Sevgili Müslüman kardeşlerim
nokta.gif
. Bendeniz profesyonel bir yazar ve gazeteci değilim. Elli senedir gazetecilik yapıyorum, iki günlük gazete, iki haftalık gazete sahibi oldum, bir sarı basın kartım bile yoktur. Geçimimi, küçük bir yayınevim var, oradan temin ederim. Bir de, ayda 520 liralık emekli maaşım vardır.

Hiçbir siyasî emelim yoktur, riyaset peşinde koşmam, kendimi beğenmem, nefsimi temize çıkartmam, azıcık şöhret-i kâzibem vardır, ondan da çok müştekiyim.
Büyük insanlar mütevazıdır. Bendenizin tevazuu (varsa) büyüklükten ileri gelmez, küçük ve aciz olduğum için mütevazıyımdır.
Müslüman ve mü'min olmaktan başka hiçbir faziletim yoktur. Sorsalar: Sen mü'min misin?
nokta.gif
Elbette, kesin olarak mü'minim cevabını veririm ama iyi bir Müslüman olduğumu asla iddia etmem.

Olgun Müslümanlar kendilerini övmez, kemâlleri icabı tevazu hırkasıyla gezer. Benim tevazuum kemalden değil, yukarıda beyan ettiğim gibi acz ve fakrdandır.
İslâm dünyasında çeşitli fırkalar, hizipler, mezhepler ve meşrebler türemiştir. Bendeniz Ehl-i Sünnet ve Cemaat Müslümanıyım.
Allah'ın muradına uygun İslâm'ın ehl-i Sünnet olduğuna inanırım ve bu gerçeği sağlam şekilde bilirim.
Din, şeriat ve fıkıh kaynaklarının dört olduğuna inanırım: Kitabullah, Resulullah'ın Sünneti, icmâ-i ümmet ve kıyas-ı fukaha.
Kıyas ve taklidi red ve inkâr edenleri bid'atçi olarak kabul ederim ve söylediklerine kulak asmam.
Şeriat-ı Garra-i Ahmediyye'ye aykırı her şeyi bâtıl ve heder kabul ederim.
Tasavvuf ve Tarikatı İslâm'ın ahlâk boyutu olarak görürüm.
İslâm'ın zâhirine, Şeriat'a ve fıkha aykırı olan Tasavvuf ve Tarikatı, Tasavvuf ve Tarikat olarak kabul etmem.
İslâm'ı, Kur'ân'ı, Sünneti en iyi anlayanların ve yaşayanların gerçek sûfîler olduğunu bilirim. Hücetülislâm İmamı Gazalî hazretleri "El-Munkızu mine'd-Dalâl" adlı kitabında sûfileri çok övmektedir. Bendeniz bu kanaat ve görüşü benimsemişimdir.
Osmanlı'dan kalma birkaç büyük ve gerçek şeyhe yetiştim, onları tanımakla şereflendim. Hepsi de Şeriat'a uyan, Allah'ın yap dediklerini yapan, yapma dediklerini yapmayan, beş vakit namazı kılan, dünyaya sırt çevirmiş, Peygamber (Salât ve selam olsun O'na) Sünnetine bağlı; ahlâklı, faziletli, hikmetli, takvalı kimselerdi. Haram yemezlerdi, paraya ve mala değer vermezlerdi.
İslâm medreselerinin kapatılmasından, tasavvuf dergah ve zaviyelerinin yasaklanmasından sonra halk, din eğitiminden mahrum kaldı ve meydana gelen boşluktan yararlanan bir sürü bid'at ve dalâlet fırkası taraftar buldu. Bunları görerek çok üzülüyorum ve elimden geldiği kadar çırpınıyorum.
Zamanımızdaki kötü bid'atler şunlardır:
1. Mezhepçilik.
2. Telfik-i mezâhib.
3. Selefîlik.
4. Necdîlik.
5. İslâmcılık.
6. İslâmî aktivizm.
7. Kur'âniyyûn fırkası. (Bunlar Sünnet'i, icmâ-i ümmeti, fıkhı inkâr ediyor.)
8. İslâm'ın yanlış ve bid'at siyasî yorumları.
9. Tekfiriyye. (Tenkit ettikleri Müslümanları müşrik ve kâfir ilân eden mutaassıplar ve aşırılar.)
10. İlmi, ehliyeti, icazeti, kudreti olmayan her cahil Müslümanın kendi kafasıyla Kur'ân hükmü çıkartmasını isteyen ve öyle yapanlar.
11. Sünneti ve hadîsleri inkâr edenler.
12. Tarihselcilik mezhebi. (Bunlar Kur'ân ve Sünnetteki kesin ve evrensel hükümlerin bu devirde geçersiz olduğunu iddia ediyor.)
13. Reformcular.
14. Dinde değişiklik ve yenilik isteyenler.
15. Allah'a ortak koşanlar, İsa -hâşâ- ibnullahtır (Allah'ın oğludur) diyenler; Teslise inananlar, Hz.Muhammed'in risaletini yalanlayanlar, Kur'ân'ı reddedenler, İslâm'ı hak din olarak kabul etmeyenler de necat (kurtuluş)ehlidir ve Cennetliktir diyen taife.
Daha saymakla bitmez bid'at taifesi vardır.
Maalesef bunlar, yaldızlı propagandalarla ve petro-dolarlarla taraftar bulmuştur.
Bunlarla mücadele etmek, halkı uyandırmak ve aydınlatmak, din alimi ve fakih olmadığım için öncelikle bana düşmez. Yeterli mücadele, uyarı ve aydınlanma yapılmadığı için min gayri haddin bu hizmeti ifaya çalışıyorum.
Dinî konularda kendi kafamdan yazmam. İcazetli ulemâ ve fukahanın kitaplarındaki bilgileri kendi üslubumla tekrar eder duyururum.
Yanılabilir miyim? Kendi şahsî fikir ve görüşlerimde yanılmam mümkündür. Lakin, icazetli ulemâ ve fukahanın üzerinde ittifak ettikleri konu, hüküm ve bilgilerde (nakil hatâsı yapmamışsam) yanılmam mümkün değildir.
Bu konuların bazısı şunlardır:
1. Yüce Allah kemâl sıfatlarla sıfatlıdır.
2. Yüce Allah noksan sıfatlardan münezzehtir.
3. Yüce Allah zamandan, mekândan, inmekten çıkmaktan, cisimden, cihetten, insanlar gibi organları olmaktan münezzehtir. Çünkü bunlar O'nun şanına, kemaline, yüceliğine yakışmaz.
4. İslâm, Allah katında tek hak, makbul, geçerli dindir. Yüce Rabbimiz İslâm'dan başka dinden razı ve hoşnud olmaz.
5. Cahiller ve yetersizler Kur'ân'ı kendi heva, kafa ve re'ylerine göre yorumlayamaz ve ondan hüküm çıkartamaz.
6. Kur'ân Arapça'dır,Türkçe tercümeler, meâller, tefsirler Kelamullah olan Kur'ân'ın yerini tutamaz.
7. Sahih hadîsleri inkâr edenler zındıktır.
8. Mütevâtir hadîsleri inkâr edenlerin küfre düşmesinden korkulur.
9. Hz. İsa aleyhisselâmın âhir zamanda nüzul edeceği yüzden fazla hadîsle haber verilmiştir, bu konuda mânevî tevâtür beyyinesi vardır. Bunları inkâr edenin kâfir olacağına dair fetva bulunmaktadır.
10. Birtakım şazz ictihadlar, görüşler esas alınarak itikad, fıkıh ve Şeriat hükümleri değiştirilemez.
11. Mü'mini tekfir edenin kendisi kâfir olur.
12. Zekâtta temlik şartı vardır. Temlik olmadan zekât olmaz. Zekâtın hangi hakikî şahıslara verileceği Kur'ân-ı Kerîm'de sarahaten, çok açık şekilde beyan edilmiştir. Başka şahıslara ve başka işlere verilemez.
13. Tesettürü inkâr eden dinden çıkar.
14. Riba helâldir diyen kâfir olur.
15. İki kardeş olan Muhammed ibn Adilvehhab ile Süleyman ibn Abdilvehhab arasındaki anlaşmazlık ve ihtilâfların hepsinde Süleyman ibn Abdilvehhab haklıdır, Muhammed ibn Abdilvehhab haksızdır.
16. Abdülkadir Geylanî, Ahmed er-Rufaî, Şah Muhammed Bahaüddin, İmamı Rabbanî, Hasan eş-Şazelî, Mevlânâ Celalüddin Rumî, Muhyiddin ibn 'Arabî ve benzeri Tasavvuf ve Tarikat evliyası evliyaurrahmandır.
17. Şeriata uygun olarak yapılan tevessül haktır.
18. Keramet-i evliya haktır.
19. Kabir ziyareti caizdir.
20. Medine-i Münevvere'ye giderek efendimizi ziyaret etmek caizdir, sevaplı bir iştir.
Sevgili Müslüman kardeşlerimi, bid'atlerden ve dalaletlerden uzak durmaları, bunların tuzaklarına düşmemeleri konusunda nâçizâne uyarıyorum.
Ehl-i Sünnetin sahih inancını öğrensinler.
Kendilerine yetecek ve kendilerini kurtaracak kadar ilmihallerini öğrensinler.
Kafa karıştırıcı kitaplardan ve metodlardan uzak dursunlar.
Zındıkların, bid'atçilerin, dall ve mudil kişilerin kitaplarını din kitabı sanıp okumasınlar.
Azılı Farmason, taqiyyeci, aldatan bulaşık ve karışık kimselere tâbi olmasınlar.
Dinî konularda cumhur-u ulemâya tâbi olsunlar.
İcazetli olmayan kişilerden sakın fetva istemesinler.
Dinî konuları mıncıklamasınlar.
Sevad-ı 'Âzam dairesinde olsunlar.
Cadde-i Kübra'da bulunsunlar.
İcazetli ulemâya, fukahaya, meşayihe, mürşidlere bağlansınlar, böylece ucu Resullerin Seyyidi'ne ulaşan çok sağlam bir silsileye yapışsınlar.
Bu satırları yazmaktan dolayı hiçbir maddî menfaatim yoktur.
Bendeniz Ehl-i Sünneti petro-dolar karşılığında savunan bir kimse değilim.
Selâm ve hürmetlerimle
nokta.gif
.

Mehmet Şevket Eygi - Milli Gazete
20/12/2009