Namaz Kilan Askerin Muhteşem Cevabi!!!

medine gülü

Well-known member

Bir asker, namaz kılan (en zor şartlarda bile terk etmeyen) diğer askere
sordu:
Arkadaş kaçıncı asırda yaşıyoruz ? Niçin kendini zahmete sokup her
gün 5 defa namaz kılıyorsun.
Namaz kılan asker, tam o sırada uzaktan görünen teğmeni gösterdi:
-Şu insan niçin yanından geçerken ; toplanıyor,
selam veriyor ve bütün emirlerine itaat ediyorsun. ''yat'' dese yatıyor, 'kalk' dese kalkıyorsun?

O da senin gibi iki ayağı, iki eli ve bir başı olan bir insan
değil mi?'

Diğer asker cevap verdi:
-'Evet! O da benim gibi biri nsan ama rütbesi var, omuzun da yıldızı
var'.
Namaz kılan askerin cevabı müthişti:

'-Ey arkadaş! Sen omuzun da bir tane yıldızı var diye senin gibi bir insana
itaat ediyorsun da!!! ben, yerdeki kumlar adedince yıldızları olan ve hepsini
tespih tanesi gibi kudret eliyle çeviren bir zata niçin itaat etmeyeyim?
Niçin namaz kılıp emrini yerine getirmeyeyim???

Lebbeyk

Well-known member
Namaz Kılan Askerin Muhteşem Cewabı

Namaz Kılan Askerin Muhteşem Cevabı

Bir asker,namaz kılan (en zor şartlarda bile terk etmeyen) diğer askere sordu:

Arkadaş kaçıncı asırda yaşıyoruz ? Niçin kendini zahmete sokup her gün 5 defa namaz kılıyorsun.

-Şu insan; niçin yanından geçerken toplanıyor, selam veriyor ve bütün emirlerine itaat ediyorsun. 'yat' dese yatıyor, 'kalk' dese kalkıyorsun? O da senin gibi iki ayağı, iki eli ve bir başı olan bir insan değil mi?'

Diğer asker cevap verdi:
-'Evet! O da benim gibi bir insan ama rütbesi var,omuzun da yıldızı var'

'-Ey arkadaş!Sen omuzun da bir tane yıldızı var diye senin gibi bir insana itaat ediyorsun da ben, yerdeki kumlar adedince yıldızları olan ve hepsini tespih tanesi gibi kudret eliyle çeviren birzata niçin itaat etmeyeyim?
Niçin namaz kılıp emrini yerine getirmeyeyim?

hayatgah

Member
Cevap: Namaz Kılan Askerin Muhteşem Cewabı

Allah razı olsun. Bazıları namaz kılmayı zorluktan çok gösteriş! olur diye terkediyorlar. şeytan kimseyi bu şekilde kandırmaz umarım.

Tarihci

Marmara Tarih

Allah razı olsun. Bazıları namaz kılmayı zorluktan çok gösteriş! olur diye terkediyorlar. şeytan kimseyi bu şekilde kandırmaz umarım.

farzda gösteriş olmaz kardeşler.. böyle düşünüp farzı terk edenler kendilerini öyle kandıran avutanlardır..

gösteriş olmasından korkulan namaz: nafilelerin açıkta uzun uzun kılınmasından doğabilecek gösteriş kaygısıdır.. ancak farzda böyle bir şey söz konusu değildir çünkü zaten herkesin yapması gerektiği kadarıdır..

Tarihci

Marmara Tarih

peki ya namaz kılarken birilerinin onu görmesi hoşuna gidiyorsa?

Eğer cemaatle kılmıyorsa ama insanların onu görebileceği bir yerde kılıyorsa ve görüldüğünde hoşuna gidiyorsa kimsenin kendisini göremeyeceği bir yerde kılmalı..

Eğer cemaatle kılıyorsa ve namaz kılarken görülmek kişinin hoşuna gidiyorsa o kişide bir arıza var demektir.. nefsin hoşuna giden herşey de bir sorun vardır.. görüldüğünde hoşuna gidiyor diye cemaati terk edemez ancak "görüldüğünde hoşuna gittiği için" namaz kılıyorsa zaten namazından ona bir fayda yoktur..

Lebbeyk

Well-known member

peki ya namaz kılarken birilerinin onu görmesi hoşuna gidiyorsa?

...bu hoşuna gitmek kelimesi hoşuma gitmedi ama iyi niyetle bakarsam konuya birilerinin aşka gelip kılması için sewdirmek yönünde kendisini namaz kılarken teşhir ediyorsa bu iyi karşılanabilir yada izleyenin hatalarını görmesi için bu teşhirciliğe göz yumulabilir amaaaa kibir yönünden ise o niyete hiçde iyi gözle bakamam...öle bi durumda o kişiyi Allah a hawale ederim...belki düzelir diye...

...ben başka yönden bakmışım olaya Tarihci nin yorumundan sonra ekleme yaptım böle :)

aciz-imutlak

Active member

biraz daha açık konuşayım ben iş yerinde kıldığım namazlarda namazla alakası olmayan insanlardan hiç etkilenmiyorum hatta soğuk bakışlarından rahatsız oluyorum zaman zaman ama namaz kılan bir arkadaşıman beni görmesi hoşuma gidiyor bende sizdenim demek gibi geliyor bazen.
fakat bu durum benim hoşuma gitmiyor acaba gösteriş meraklısımıyım diye endişe ediyorum

Tarihci

Marmara Tarih

biraz daha açık konuşayım ben iş yerinde kıldığım namazlarda namazla alakası olmayan insanlardan hiç etkilenmiyorum hatta soğuk bakışlarından rahatsız oluyorum zaman zaman ama namaz kılan bir arkadaşıman beni görmesi hoşuma gidiyor bende sizdenim demek gibi geliyor bazen.
fakat bu durum benim hoşuma gitmiyor acaba gösteriş meraklısımıyım diye endişe ediyorum

Kişi Allah ın emri olduğu üzre Allah rızası için namaza niyet ediyor ve namazı bu niyet üzerine kılıyorsa sorun yoktur.

Birileri sizi görmediğinde siz namaz kılmıyor olsaydınız o zaman bu gösteriş hatta bırakın gösterişi münafıklık olurdu.. Ancak,

O insanlar sizi görmese de siz namaz kılacaktınız.. O halde anlattığınız bu durum sizin namazınıza bir nakısa getirmez.. Sizin hoşunuza giden şey namaz kılarken görüldüğünüzde o insanlarla aynı safta yer aldğınızın vurgulanmış olmasıdır bu normaldir, bu "bakın ben namaz kılıyorum, ibadet ediyorum, ne kadar takvalı bir kulum" gösterişi değildir..

Lebbeyk

Well-known member

....hımm ama durum farklı ben genel düşündüm durum waziyetleri kısıtlamadan....

...senin kastın belli sen gibi namaz kılanların sen gibi zihniyete sahip olanların yalnız olmadığını hissettirmek we namazı eda ederken bunu kanıtlamak için görünmek sana haz weriyor...inşallah endişe etme we bu niyetinde sabit kal....Rabbim şüphesiz bizi bizden iyi bilendir...sonradan gelen wesweselere seni niyetinden caydırıcak düşüncelere kapılma inşallah..

HAFIZ

Well-known member
askerin cevabı/namaz hadisesi

Bir asker, namaz kılan (en zor şartlarda bile terk etmeyen) diğer askere
sordu:
Arkadaş kaçıncı asırda yaşıyoruz ? Niçin kendini zahmete sokup her
gün 5 defa namaz kılıyorsun.
-Şu insan niçin yanından geçerken ; toplanıyor,
selam veriyor ve bütün emirlerine itaat ediyorsun. ''yat'' dese yatıyor, 'kalk' dese kalkıyorsun?
O da senin gibi iki ayağı, iki eli ve bir başı olan bir insan
değil mi?'

Diğer asker cevap verdi:
-'Evet! O da benim gibi biri nsan ama rütbesi var, omuzun da yıldızı
var'.

'-Ey arkadaş! Sen omuzun da 1 TANE YILDIZI var diye senin gibi bir insana
itaat ediyorsun da!!! ben, yerdeki KUMLAR ADEDİNCE YILDIZLARI olan ve hepsini
tespih tanesi gibi kudret eliyle çeviren bir zata niçin itaat etmeyeyim?
Niçin namaz kılıp emrini yerine getirmeyeyim???

Huseyni

Müdavim
Cevap: askerin cevabı/namaz hadisesi

21. yüzyıldayız ve hala namaz kılıyoruz Elhamdülillah. Rabbine secde etmeyen, Bir'e secde etmeyen binlere secde eder. O'na secde eden daha kimseye secde etmez, boyun eğmez. allah bu yoldan, namazdan bizleri ayırmasın. Amin.