Adana yemekleri

nimet06

Well-known member
SIKMA

Malzemeler:
6 Su bardağı un
1 Yemek kaşığı kuru maya
2 Su bardağına yakın ılık su .. Siz ilk bardaktan sonra suyu yavaş yavaş ekleyin.. Hamur kulak memesi yumuşaklığam geldimi durun ..
tuz
İÇ MALZEME
Beyaz Peynir/Patateslisi de oluyor.
yarım bağ maydanoz
karabiber , pul biber, kimyon ve tuz
YAPILIŞI :
İlk önce iç malzemeyi hazırlayın o bi kenarda dursun . Önce halka halka kestiğiniz soğanları tavada kavurup soğuduktan sonra içine beyaz peynir,maydonoz kırmızı biber ekliyorsunuz.
Patatesli: Patatesleri haşlayıp kabuklarını soyup doğrayın ve bir çatal yardımı ile hafif hafif ezin...İçerisine karabiber, kimyon , pul biber ve tuz ve kıydığınız maydanozu ekleyin bi kenarda dursun...
SIKMA HAMURU YAPILIŞI:
Geniş bir karıştırma kabına unu alın tuzunu ekleyin ortasını açın içerisine 1 yemek kaşığı mayayı ilave edin ve ılık suyla ilk önce mayayı eritin.. Sonra yavaş yavaş suyunu vererek Hamuru yoğurun.. Hamuru 5 dakika dinlendirin.. Sonra hamurdan küçük bezeler alın Hamurdan cevizden biraz büyük parçalar koparıp, tatlı tabağı büyüklüğünde, mümkün olduğunca ince açın. Bunu yağladığınız bir yapışmaz tavaya koyun ve kabardığını görünce altını kontrol edin. Pişince öbür tarafını çevirin. Son olarak iki taraf da pişince biraz ateşe tutun.işin sırrı .
Büyüklüğü fazla olmayacak yani kalınlığı da çok ince değil . Çok pişirip hamuru kurutmamaya dikkat edin.. Pişen küçük yufkaları bir tabağa alın hemen margarinle arkalı önlü yağlayın. Yağlanan yufkalara iç malzemeyi katın ve sarın.. Sardığınız sıkmayı hemen o an bir tencereye yada tepsi ye katıp üzenine hafif bir bez atınki diğerleri olana kadar kurumasınlar.. Hepsinde aynı işlemi yapın.. İşlem budur :)
Yanında köpüklü bir ayranla nefis olur.
DİPNOT :
Sıkmayı hemen o an tuketecekseniz yağlayıp iç malzemeyi doldurduktan sonra saçta yada teflon tavada ( tava yağsız olacak) arkalı önlü kısa bi süre çevirin. Yada misafir için yapmış bu işlemi misafiriniz geldiğnde yapın çünkü sıkmanın son işlemi budur..

Not:Fotoğrafları çekemedim bu sefer ama bir dahaki sefere inşallah.Ama internetten bir fotoğraf ekliyorum.tıpatıp aynısı oluyor.
işte böyle birşey.Yalnız siz hazırlarken kendinize ayırmayı yada en iyisi yaparken yerseniz daha iyi olur.çünkü bir yiyen peşinden bir tane daha isteyeceğinden biz öyleydik yani.acaba biz mi oburduk bilmiyorum artık.