Bediuzzaman ve Risale-i Nur Hizmeti-19- Şeker Mektubu

Zuhr

Talebe
Bismillâhirrahmânirrahîm,

19- Şeker Mektubu

Alem-i İslam'ın ekseriyet-i mutlakasının hattı ve yazısı olan Kur’an harflerinin muhafazasını ve öğrenilmesini Risale-i Nur talebelerinin öncelikli hizmetlerinden biri olarak gören Ustad Hazretleri, hayatı boyunca hediye kabul etmediği halde, yemin ederek şöyle diyordu:

"Ben kasemle temin ederimki, bir küçük risaleyi kendiene bilerek yazan adam, bana büyük bir hediye hükmüne geçer, belki her bir sahifesi bir okka şeker kadar beni memnun eder."

Bediuzzaman Hazretleri "şeker mektubu" namıyla iştihar etmiş bu mektub emsali bu kadar tahşidatda bulunduğu yazı hizmetinin aleyhinde bulunmayı ise şöyle tanımlamaktadır.

"Meatteessuf, Risale-i Nurun imansız ve emansız cin ve insAllah duşmanları, onun çelik gibi metin kal'alarına ve elmas kılınç gibi kuvvetli huccetlerine mukabele edemediklerinden, çok gizli desiseler ve hafi vasıtalar ile haberleri olmadan yazanların şevklerini kırmak ve futur vermek ve yazıdan vaz geçirmek cihetinde şeytancasına hucum edib darbe vuruyorlar." (osm.kastamonu lahikası s.26)"

ve ezvecehüm ve evledehüm fıkrasını dua ve munacatımda ilave ettiğim dakikada hatırıma geldi ki... kalben, kalemen bilfiil alakadar olmak şartıyla, yirmi dört saatde yüz defa, tasavvurca beşyuz defa, manevi kazanç ve duamda hıssedar olmağa müstehak olmanızı arzu ettiğim bir vakitte bu sualleriniz beni sizin hesabınıza çok mesrur etti ve bir veşaret oldu " (osm. barla lahikası s.145)

iltifatı bu vadide calib-i dikkattir.

سُبْحَانَكَ لاَعِلْمَ لَنَاۤ اِلاَّ مَاعَلَّمْتَنَا اِنَّكَ اَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ
el Fatiha