Haklı da olsanız sakın kimseyle tartışmayın

İlim-irfan

Well-known member
Siz siz olun ve yüzde yüz haklı olsanız (veya olduğunuzu sansanız) bile kimse ile tartışmayınız. Hattâ tavsiye ediyorum: Çok zaman küçük haklarınızı hiç aramayınız.
Niçin?
nokta.gif
İstanbul'u kasd ediyorum, diğer şehirlerde böyle midir bilmem, halkın bir kısmı son derece sinirli hale gelmiştir.

Kuzu gibi bir vatandaşı düşününüz, evden işe işten eve gidebilmek için her gün korkunç bir trafik işkencesi çekiyor, saatler harcıyor, sinirleri yıpranıyor
nokta.gif
. Böyle bir kimseyle ters düşülmez, onunla tartışılmaz.

Beyaz bağımlısı on beş yaşında bir genç (veya çocuk) düşününüz. Tramvayda oturuyor, yanındaki 60'ını geçmiş yaşlı beye veya hanıma yer vermiyor. Kendisine "Yavrum sen gençsin, yaşlılara yer versen iyi olmaz mı?" demeye kalkmayın. Uyuşturucu alamadığı için gergindir, dengesi bozulmuştur, tepesi atar, kamasını çeker sizi öldürebilir.
Sarı kırmızı bir kravatınız vardır. Sarı mavi takıma aşık bir holiganla sakın münakaşa etmeyin.
Bilet almak için kuyruğa girdiniz. Açıkgözün biri kuyruğa riayet etmedi, başa geçip bilet parasını uzattı. "Hey vatandaş!
nokta.gif
Sıraya girin lütfen!
nokta.gif
" demeyin, Allah saklasın, canınızdan olabilirsiniz.

Trafik kurallarına uymayan kabadayı sürücüyle ters düşmeyin, tartışmayın. Son on gün içinde vukua gelen bir hadiseyi anlatayım: Adam trafiği alt üst etmiş, herkes bu kadar olmaz diye bağırıp çağırmış, o ne yapmış biliyor musunuz? Vasıtanın penceresini açmış, tabancasını çekmiş, sağa sola ateş etmiş. Bana inanmıyorsanız internete bakınız.
İstanbul'da cinnet getirmiş bir toplum içinde yaşıyoruz. Tabiî ki, herkes mecnun, herkes sinirden delirmiş, herkes dengesiz değil. Lakin toplumda böylelerinin sayısı, tahammül sınırlarını aşmıştır.
Liseli gözü dönmüş genci duydunuz. Kendisini terk edip başka bir gençle birlikte olan kızı okul dershanesinde kamasıyla delik deşik ederek öldürdü.
Tekrar ediyorum, herkes deli, herkes çılgın, herkes aşırı sinirli değil
nokta.gif
. Lakin deli ve çılgın sayısı çoğalmıştır. Piyango size vurabilir.

Dün otomobilin penceresinden (ben kullanmıyorum) caddelerdeki kalabalığa dikkatle baktım. Her yaştan halkın suratı çok gergindi. Yüz adaleleri gerilmiş, gözler öfke ile büzülmüş, çehrelerde karamsarlık, ümitsizlik okunuyor. Milyonlarca işsiz var. Kara kış yaklaşıyor, nasıl ısınacaklar? Doğalgaza yüzde yetmiş zam gelecek diyorlar.Taktikleri böyledir. Önce yüzde yetmiş derler, sonra yüzde altmış yaparlar
nokta.gif
. Zamda ucuzluk!
nokta.gif
Evet işsiz, emekli, dar gelirli, sıkıntı içinde yaşayan, borçlu vatandaşlar yüksek doğalgaz faturasını nasıl ödeyecekler? Isınmasalar hasta olacaklar. Isınsalar yanacaklar
nokta.gif
.

Kötü medya yüzünden halkın büyük kısmı, seks manyağı oldu. Açıyor ekranı, dünya güzeli makyajlı boyalı kadınlar, yakışıklı erkekler
nokta.gif
.Ziyafet sofraları, en pahalısından elbiseler, aşk ve şehvet gırla gidiyor, saray gibi evler, lüks mobilyalar
nokta.gif
.Danslar, yatak sahneleri
nokta.gif
. Zühter Merduş ile ateşli bir şekilde sevişiyor
nokta.gif
. Nonoşun annesi yaşlandı ama cami yıkılsa da mihrap yerinde, o da ne dolaplar çeviriyor
nokta.gif
. Birden aileyi hop oturtan hop kaldıran bir olay oluyor, karın ağrısı ile doktora giden 14 yaşındaki kızlarının gebe olduğu anlaşılıyor. Nesteren kocasının en yakın arkadaşı ile sevişiyor
nokta.gif
. Her gün bunlara benzer şeyler seyr eden normal bir insan kısa zamanda manyak ve dengesiz olmaz mı?

Evet siz siz olun, kimseyle tartışmayın, kimseyle zıt gitmeyin. Binde bir olsa da piyango vurabilir. Tartıştığınız kimse, kendisini terk eden kızı öldürmeye giden genç olabilir. Karısını bıçaklayıp balkondan aşağıya atan koca olabilir. Aylardır işsiz gezen biri olabilir. Eşiyle hergün tartışan biri olabilir. Canı burnunda bir kolluk görevlisi olabilir. Malı yakalanmış ve büyük kayıplara uğramış bir beyaz tâciri olabilir. Sermâye Nataşaları sınır dışı edilmiş bir muhabbet tellâlı olabilir. Olabilir oğlu olabilir
nokta.gif
.

M.Şevket Eygi - Milli Gazete
12/11/2009